Oglądamy mały ogród z lustrem przy szeregowcu! Jak urządzić ogród i samodzielnie zbudować taras? / Osiedle Dąbrówka – Leśna Polana

Jak urządzić mały ogród?Zobacz mały ogród pełen zaskakujących pomysłów! Sprawdź, jak stworzyć magiczny ogródek z lustrem i przytulną strefą wypoczynku na zaledwie 75 m2! Wakacyjny odcinek z udziałem Moniki z bloga MooDesign to mnóstwo praktycznych patentów do małego ogrodu. Dowiesz się, jak zbudować taras z deski kompozytowej oraz podwyższenie dla roślin. Pokażemy także, jak osłonić, oświetlić i ogrzać taras, oraz jakie drzewa, krzewy i kwiaty posadzić na niewielkiej działce. Do tego sprawdzone patenty na piękny, zielony trawnik. Zapraszam Cię do ogrodu tworzonego z pasją na Osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana!

Pomysłowo urządzony ogród może stać się drugim, letnim salonem na świeżym powietrzu, niezależnie od metrażu działki.

Założeniem kompleksowo realizowanego Osiedla Dąbrówka – Leśna Polana koło Poznania jest to, by każda rodzina mogła posiadać prywatny ogródek, zachęcający do zabawy i wypoczynku w otoczeniu zieleni. Przykład ogrodu z najnowszego odcinka udowadnia, że może być jeszcze czymś więcej – przestrzenią pobudzającą wyobraźnię i sprzyjającą rozwijaniu pasji.

Od kiedy zamieszkała pod Poznaniem, na Osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana, marzeniem Moniki było stworzenie przytulnego ogrodu.

Miejsca, gdzie można wypoczywać na świeżym powietrzu od wiosny aż do późnej jesieni. Autorskie pomysły, staranny dobór nasadzeń oraz wytrzymałych materiałów pozwoliły osiągnąć zamierzony efekt, i to bez pomocy profesjonalistów. Wszystkie prace – od wymiany ziemi w ogrodzie, przez montaż desek kompozytowych, aż po budowę podwyższenia dla roślin – Monika z pomocą najbliższych wykonała samodzielnie. Obecnie swoimi ogrodowymi doświadczeniami i inspiracjami dzieli się na blogu MooDesign.

Mieszkańcy cenią wizualny ład i porządek. Dlatego geometryczne formy i proste linie wyznaczają podział stref w ogrodzie.

By je nieco złagodzić, zdecydowali się na fantazyjne kompozycje kwiatowe i z traw ozdobnych. Większość znalazła swoje miejsce w dużych, szarych donicach marki Belldeco, które pasują do ogrodu w niemal każdym stylu.

Kolejnym uniwersalnym rozwiązaniem jest – zdaniem Moniki – taras z deski kompozytowej. Nie wymaga impregnacji, można go czyścić za pomocą myjki ciśnieniowej, a jego montaż można wykonać nawet samodzielnie. Dokładne zasady montażu desek kompozytowych omawiamy na filmie.

W ogrodzie 75 m2 znajdziemy dwie strefy relaksu – jedną na tarasie, oraz drugą z leżakami, gdzie mieszkańcy łapią promienie słońca.

Gdy robi się upalnie, przyjemny cień można odnaleźć na tarasie. Sterowana elektrycznie markiza chroni przed słońcem. Przed wiatrem dodatkowo chroni markiza boczna. Aby cieszyć oczy zielenią nawet podczas chłodnych dni, właścicielka zdecydowała się na montaż promiennika na tarasie, który szybko podnosi temperaturę do przyjemnych 18 stopni.

Jak zyskać efekt optycznego powiększenia ogrodu?

W tej roli sprawdzi się odbijające zieleń lustro. Zamocowane na dystansach pod odpowiednim kątem, pozwoli wyeksponować atrakcyjne strefy – zwłaszcza wielobarwne krzewy, byliny i kwiaty, wśród nich między innymi niecierpki, dąbrówkę rozłogową o barwnych liściach, oraz azalie.

Duża tafla szkła tworzy zaskakujący efekt również po zmierzchu, gdy cały ogród jest oświetlony.

Dodatkowo, znacznych rozmiarów podwyższenie – ogromna donica dla roślin wizualnie „podciąga” ogród do góry. Jej budowa wymagała znacznych nakładów pracy, ale efekt to wynagradza. – To było spore wyzwanie, ponieważ mur jest zbudowany na betonowych fundamentach, jest zbrojony. Zastosowaliśmy też specjalne wzmocnienie całej konstrukcji, bo wiadomo – jeśli mamy do czynienia z roślinami i systemem korzeniowym, dodatkowe wzmocnienie musi być. Pustaki zabezpieczyliśmy również lepikiem i papą, żeby konstrukcja nie nasiąkała wodą. Konieczne było też odpowiednie przygotowanie drenażu. No i duża ilość ziemi. Powiem szczerze, że do tej ogromnej donicy weszły aż 3 m³ ziemi. Trochę to wszystko trwało, ale efekt cieszy. – przyznaje Monika.

Jakie drzewa wybrać do niewielkiego ogrodu?

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, jakie drzewa posadzić w małym ogrodzie, ciekawą propozycją może okazać się grójecznik japoński. Drzewo notuje wzrost na koronie, którą można łatwo kształtować. Natomiast konar pozostaje relatywnie niewielki.

Jakie rośliny warto sadzić na małej działce?

Choć trudno w to uwierzyć, w ogrodzie Moniki na powierzchni 75 m2 znajdziemy około 50 różnych gatunków roślin. Wśród nich odmiany karłowe oraz takie, które łatwo można przycinać. Przykładami zwartych krzewów o ciekawej kolorystyce z ogrodu Moniki są: hebe, trzmielina, azalie japońskie o różnym wybarwieniu, żarnowce, jaśminowce, a także zimozielone pierisy, oraz rododendrony.
Ekspansywne trawy ozdobne i konwalie, warto sadzić w donicach rozsadowych, skutecznie zapobiegających ich nadmiernemu rozrastaniu. Trawy pięknie prezentują się także w pojedynczych donicach ozdobnych. W ogrodzie Moniki turzyca eksponowana jest w dużej donicy o kształcie misy.

Jak dbać o trawnik, by był soczyście zielony?

– Żeby zyskać gęstą i soczyście zieloną trawę, ważne jest podłoże. Z jakością ziemi bywa różnie. Akurat w naszym przypadku ziemię musieliśmy wymienić, ponieważ podłoże gliniaste skutkowało tym, że trawa nie mogła rozwinąć systemu korzeniowego. Jednak nad trawnikiem pracuje się tak naprawdę cały rok. Już wczesną wiosną trzeba przeprowadzić wertykulację, oczywiście jeśli mamy już kilkuletni ogród. Nie możemy również zapominać o odpowiednim nawożeniu w odpowiednich odstępach czasu. Jeśli nawozimy trawnik, musimy pamiętać też o jego odpowiednim podlewaniu, bo inaczej nawóz wypali nam trawnik. Musimy także pamiętać o tym, kiedy należy kosić trawnik. Nie możemy ciąć trawy kiedy jest mokra, nie możemy tego robić również przy pełnym słońcu, ponieważ wówczas ją spalimy. Co równie ważne, warto pamiętać o tym, że nasze kosiarki mają nóż, który co jakiś czas trzeba ostrzyć. Inaczej trawa będzie po prostu pourywana. – tłumaczy Monika.

– Uwielbiam prace ogrodowe i spędzam naprawdę dużo czasu, pielęgnując ogród. Dla mnie jest to przede wszystkim przestrzeń, jest to relaks na łonie natury, przy dźwiękach śpiewających ptaków. – kontynuuje, pokazując makolągwy, które uwiły sobie gniazdo w jej ogrodzie, zaraz przy wejściu na taras.


Zobacz też: Ogród z bambusami przy domu Etiuda


Zobacz też: Taras w stylu nowoczesnym


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 11.07.2020 r.