[FILM] Oglądamy dwupoziomowe mieszkanie 83 m2 typu OPTI – Osiedle Dąbrówka Leśna Polana / Dopiewiec

Oglądamy mieszkanie typu OPTI - Osiedle Dąbrówka Leśna PolanaOsiedle wyróżnione ZŁOTYM DOMEMNa Osiedlu Dąbrówka – Leśna Polana w Dopiewcu koło Poznania powstaje nowy typ dwupoziomowych mieszkań z ogrodami o nazwie OPTI. O tym, czym różni się ta wersja od swojego poprzednika, czyli popularnej FORMY, rozmawiam z architektem Pawłem Kardachem z zespołu projektowego dewelopera Linea. Zabierzemy Was na zwiedzanie takiego czteropokojowego mieszkania i krok po kroku pokażemy jego nowe funkcjonalności. Zapraszam na nowy odcinek!

– Zastanawialiśmy się, jak zaprojektować mieszkanie o funkcjonalności domu, o które bardzo często pytają nasi klienci. Takie, które będzie miało maksymalnie duże okna i jednocześnie będzie tanie w późniejszym utrzymaniu. Stąd pewne modyfikacje w stosunku do wcześniejszego projektu typu FORMA. – tłumaczy arch. Paweł Kardach.

W budynku OPTI do wyboru są dwa metraże – 70 lub 83 m2. Prywatną przestrzeń powiększają ogródki. Ich powierzchnia to od 60 do 170 m2.

– W budynku OPTI mamy wspólne wejście dla czterech mieszkań. Pierwsza zmiana polega na tym, że wszyscy mieszkańcy korzystają tu z jednego kotła gazowego z zasobnikiem ciepłej wody, który znajduje się we wspólnej kotłowni. Dzięki temu, koszty serwisowania pieca dzielą się na cztery rodziny i – co ważne – oszczędzamy miejsce w łazienkach, którego dotąd często brakowało.


Mieszkanie typu OPTI – Układ pomieszczeń:

Na 83 m2 udało się zaprojektować przestrzeń dla rodziny z dziećmi. Na piętrze znajdziemy łazienkę (4,53 m2) oraz aż trzy sypialnie, w tym jedną o powierzchni niemal 16 m2. Dobrze doświetlona strefa dzienna, czyli niemal 30 m2 z wyjściem na ogród stanowi centrum życia rodziny. Dla wygody mieszkańców, na parterze zaplanowano też toaletę oraz miejsce do zabudowy pod schodami. Dodatkowe doświetlenie klatki schodowej zapewnia świetlik. W innej wersji znajdziemy go w sypialni.


– Projektując ten budynek, dbaliśmy o to, aby każdy metr kwadratowy był optymalnie wykorzystany.

– Dla przykładu, w aneksie kuchennym doświetlonym dodatkowo dużym oknem mamy możliwość zamontowania blatu roboczego na całą długość ściany. Co ciekawe, mamy tu też wentylację hybrydową, która sprawia, że – niezależnie od pogody czy pory roku – cały czas mamy skuteczną i dobrą wentylację pomieszczeń.

– Kiedy się odwrócimy, widzimy miejsce na duży stół i sofę. Mamy również sporą przestrzeń pod schodami, którą można wykorzystać na szafę w zabudowie, która pomieści wiele potrzebnych rzeczy. Obok jest możliwość postawienia kominka. Wstawiliśmy tu również okno o maksymalnej możliwej wielkości, które ładnie doświetla wnętrze, ale też zapewnia integrację salonu z ogrodem.

Powierzchnia przynależnego ogrodu w tym przypadku wynosi około 60 m2. Działka jest już ogrodzona w stylu spójnym z całym osiedlem.

Kolejną modyfikacją w odniesieniu do projektu mieszkania typu FORMA jest powiększony korytarz na drugiej kondygnacji. – Przewidzieliśmy tu miejsce na dodatkową szafę na korytarzu, która pomieści sezonowe kurtki, ale też wiele innych rzeczy. Co równie ważne, w tym mieszkaniu na piętrze znajdziemy aż trzy ustawne pokoje. – wymienia Paweł.

– Sypialnia rodziców ma blisko 16 m2. Przewidzieliśmy tu miejsce na dużą szafę w zabudowie, wygodne łóżko i miejsce do pracy.

– Co dość istotne, przy oknie mamy możliwość postawienia biurka. Zaprojektowaliśmy tu również większe niż dotąd okna doświetlające pokój. We wszystkich pokojach są oczywiście bezpośrednie przyłącza internetowe, co jest istotne w czasach, gdy często pracujemy i uczymy się w domu.

Dzięki wyprowadzeniu kotła gazowego do wspólnego pomieszczenia gospodarczego na korytarzu, w łazience udało się zyskać miejsce na suszarkę, którą w mieszkaniu typu OPTI można postawić na pralce.

Strefa Street Workout, warzywniak, piekarnia i sklep spożywczy już działają w nowej części osiedla. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje.

Nowe udogodnienia dla mieszkańców znajdziemy także na osiedlu. Niedawno przy nowo powstających budynkach w Dopiewcu powstała zielona oś, która ciągnąc się przez całe osiedle, prowadzi do lasu. Wzdłuż osi znajdziemy miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu, atrakcje dla oka w postaci dekoracyjnych głazów, i – co cieszy mieszkańców chyba najbardziej – nowy osiedlowy warzywniak, mały sklep spożywczy i piekarnię z cukiernią, a to wszystko w dopracowanej architekturze. Tym sposobem podstawowe sprawunki mieszkańcy Osiedla Dąbrówka – Leśna Polana mogą więc załatwić w przyjemnym otoczeniu, kilka kroków od domu.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 21.05.2021 r.