Gdzie warto mieszkać? Baranowo (gm. Tarnowo Podgórne) – najwyższy poziom

Baranowo – domy przy ul. WypoczynkowejBaranowo (gmina Tarnowo Podgórne) to wieś przylegająca do zachodniej granicy Poznania. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie miasta i jednocześnie nad Jeziorem Kierskim sprawia, że tutejsze działki budowlane należą do najatrakcyjniejszych i tym samym najdroższych w okolicy Poznania.

Położenie przy trasie nr 92 (po dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach) pozwala mieszkańcom Baranowa szybko, bo w zaledwie 10 minut, dojechać do pętli tramwajowej Poznań – Ogrody. Dojazd samochodem do ścisłego centrum Poznania zajmuje maksymalnie 20 minut. Podróż autobusem jest minimalnie dłuższa. Sprawną komunikację zapewnia gminny przewoźnik TP BUS. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej, gdyż przystanek autobusowy przy ulicy Wichrowej w Poznaniu jest oddalony od Baranowa o niecały kilometr.

Położenie przy granicy z Poznaniem to duży atut, ale tym co najbardziej wyróżnia Baranowo na tle innych podpoznańskich lokalizacji jest prawdziwie letniskowa atmosfera.

Spacerując ulicą Letniskową w Baranowie można podziwiać piękny krajobraz Jeziora Kierskiego widzianego z wysokiej na 30 metrów skarpy. Nad samym brzegiem położona jest ogólnodostępna piaszczysta plaża przy hotelu Kaskada wraz z mariną. Dalej, można wybrać się na przejażdżkę rowerową lub spacer wokół jeziora, jak i dotrzeć do Jeziora Strzeszyńskiego. Planując wycieczkę nie trzeba pokonywać ruchliwych dróg, tylko od razu można wskoczyć w las. Działki nad jeziorem, z dostępem do terenów rekreacyjnych zachodniej otuliny Poznania pozwalają mieszkańcom Baranowa czuć się jak na wakacjach przez okrągły rok.

Gmina Tarnowo Podgórne, na terenie której znajduje się Baranowo należy do najzamożniejszych gmin w Polsce. Z tego względu miejscowość posiada pełną infrastrukturę, co przekłada się na wysoki komfort życia jej mieszkańców.

Jeżeli zapytać mieszkańców – jak się mieszka w Baranowie, to odpowiedzą jednym głosem, że bardzo dobrze. W ostatnich latach gmina Tarnowo Podgórne wybudowała w Baranowie boisko wielofunkcyjne i plac zabaw dla dzieci, przedszkole, gimnazjum, halę sportową oraz pełnowymiarowe boisko. Wieś zyskała na wyglądzie dzięki nowym, wybrukowanym ulicom. Szukając działki budowlanej w Baranowie pod Poznaniem należy jednak zauważyć, że miejscowość dzieli się na kilka stref, w których komfort życia jest różny. Strefy zaznaczone są na poniższej mapie.

Mapa stref o różnym komforcie mieszkania w Baranowie

Mapa stref o różnym komforcie mieszkania w Baranowie

Pierwsza strefa stanowi obszar tzw. starego Baranowa, bezpośrednio przylegającego do granicy Poznania oraz do linii brzegowej Jeziora Kierskiego. Jest to obszar, który został podzielony na działki rekreacyjne i budowlane pod koniec lat 60-tych, i który od tego czasu jest systematycznie zabudowywany. Nieruchomości w tej strefie są najdroższe a ofert sprzedaży nie ma zbyt wiele. Ze względu na dobre położenie działki budowlane zlokalizowane w tej części Baranowa należą do najdroższych w okolicach Poznania. Ceny wynoszą od 350 do 900 zł za m2 (sprawdź ranking: ulica Letniskowa w Baranowie na 1. miejscu najdroższych ulic pod Poznaniem).

Oglądam nowe mieszkanie 75 m2 tuż obok lasu i blisko jeziora! Zobacz je ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

Plusy i minusy mieszkania w strefie pierwszej:

 • + Doskonała lokalizacja blisko jeziora i lasu
 • + Bardzo dobry dojazd do centrum Poznania oraz do zachodniej obwodnicy Poznania
 • + Blisko przedszkole, szkoła (gimnazjum) i tereny sportowe
 • + Dostęp do sklepów. Przy ulicy Szamotulskiej jest nowe centrum handlowe z marketem Biedronka i apteką oraz sklep Dino. W pobliskim Swadzimiu – centrum handlowe Auchan.
 •  Umiarkowany hałas startujących samolotów
 •  Minimalny hałas z toru Poznań podczas weekendowych zawodów (tylko przy niekorzystnym wietrze)
 •  Umiarkowany hałas z trasy numer 92 (tylko przy niekorzystnym wietrze)
 •  Niejasna sytuacja związana z budową osiedla Zielona Przystań przy ulicy Szamotulskiej i co za tym idzie – potencjalne zagrożenie wzmożonego ruchu samochodowego w strefie pierwszej

Druga strefa stanowi obszar na południe od trasy numer 92 i ze względu na bezpośrednie połączenie z Przeźmierowem jest opisana w artykule dotyczącym tej miejscowości.

Trzecia strefa stanowi obszar zabudowywany blokami mieszkalnymi przez dewelopera Agrobex. Ze względu na konflikt z częścią mieszkańców Baranowa inwestycja o nazwie „Zielona Przystań” jest chwilowo wstrzymana. Nie jest jasne, jaki kształt będzie miała inwestycja i ile osób docelowo zamieszka na osiedlu. Osiedle budowane jest na terenie o przeznaczeniu rekreacyjno-hotelowym, co oznacza, że klienci kupują de facto apartamenty hotelowe a nie mieszkania. Inwestycji „Zielona Przystań” poświęcony jest osobny wpis pod tytułem: Mieszkania w Baranowie “Zielona Przystań” – inwestycja z niewykorzystanym potencjałem.

Plusy i minusy mieszkania w strefie trzeciej:

 • + Doskonała lokalizacja blisko jeziora i lasów
 • + Bardzo dobry dojazd do centrum Poznania oraz do zachodniej obwodnicy miasta
 • + Blisko przedszkole, szkoła (gimnazjum) i tereny sportowe
 • + Blisko nowe centrum handlowe z marketem Biedronka i sklep Dino przy ulicy Szamotulskiej.
 •  Umiarkowany hałas z ulicy Szamotulskiej
 •  Niejasna sytuacja związana z rozbudową osiedla

Strefa czwarta stanowi obszar na zachód od ulicy Szamotulskiej, na której wznoszone są osiedla domów szeregowych oraz jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej i bliźniaczej. Budownictwo mieszkaniowe w tej strefie zostało zapoczątkowane w ostatnim dziesięcioleciu. W tym czasie zrealizowano ciekawe i wygodne osiedla zlokalizowane w pobliżu ulicy Białej, np. Osiedle Białe. Chociaż z pewnością nie są to tanie mieszkania jak na okolice Poznania, to opinie o deweloperze AOA wznoszącym Osiedle Białe są dobre.

Plusy i minusy mieszkania w strefie czwartej:

 • + Dobry dojazd do centrum Poznania oraz do zachodniej obwodnicy miasta
 • + Blisko szkoła(gimnazjum) i tereny sportowe
 • + Blisko nowe centrum handlowe z marketem Biedronka i sklep Dino przy ulicy Szamotulskiej.
 • W godzinach szczytu niewielkie utrudnienia komunikacyjne na wiadukcie na ulicy Szamotulskiej
 • Utrudniona komunikacja dla osób nie posiadających samochodu, konieczność dojścia na autobus do ulicy Szamotulskiej
 • Umiarkowany ruch autobusów komunikacji gminnej przy ul. Szamotulskiej

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 11.08.2015

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

2 thoughts on “Gdzie warto mieszkać? Baranowo (gm. Tarnowo Podgórne) – najwyższy poziom

 1. Pingback: “Zielona przystań” w Baranowie – inwestycja z niewykorzystanym potencjałem | Blisko Poznania

Dodaj komentarz