Gdzie warto mieszkać? Przeźmierowo (gm. Tarnowo Podgórne) – wygodnie, ale głośno

Ulica Rynkowa w PrzeźmierowiePrzeźmierowo w gminie Tarnowo Podgórne to dynamicznie rozwijająca się miejscowość zlokalizowana tuż przy zachodniej granicy Poznania. Szybkie połączenie komunikacyjne z Poznaniem możliwe jest trasą nr 92 oraz ulicą Bukowską (obie drogi posiadają dwa pasy ruchu w obydwu kierunkach). Niestety, bliskość stolicy Wielkopolski ma też swoje złe albo raczej głośne skutki…

Mieszkańcy Przeźmierowa mogą dostać się do Poznania w ciągu kilku minut jazdy samochodem bądź autobusem (lokalne linie TP Bus oraz Euro Bus kursują z dużą częstotliwością), lecz  – pomijając ewentualne dojazdy do pracy – de facto nie muszą, ponieważ wszystkie sprawy wygodniej jest załatwić na miejscu.

Zakupy po sąsiedzku
Przeźmierowo oferuje rozwinięte zaplecze handlowo – usługowe. Różnorodne sklepy, banki, piekarnie, salony urody, restauracje (z przewagą lokali typu fast – food) oraz inne punkty usługowe zlokalizowane są głównie wzdłuż ulicy Rynkowej. Przykładowo, w Pasażu handlowym przy ulicy Rynkowej mieszczą się sklepy spożywczo – przemysłowe, apteka, poczta, kwiaciarnia oraz banki.  Obok Pasażu powstaje nowa inwestycja deweloperska pod nazwą “Kamienica przy Rynku”, gdzie – obok lokali mieszkalnych – wkrótce powstaną nowe obiekty handlowe. Jadąc dalej, można trafić do marketów Chata Polska oraz Netto. W ciągu kilku minut można dojechać do Swadzimia, gdzie znajduje się centrum handlowe Auchan, zaś w pobliskim Baranowie – market Biedronka i Dino, a przy ul. Dąbrowkiego w niedużej odległości od Przeźmierowa budowany jest market Lidl.  W Przeźmierowie działają dwa ośrodki zdrowia – Med Lux przy ul. Rynkowej i Vita Longa przy ul. Ogrodowej. Przeźmierowo to jedna z najbardziej konkurencyjnych miejscowości pod Poznaniem pod względem dostępu do handlu i usług.

Edukacja – zawsze blisko
Na miejscu działa szkoła podstawowa (gimnazjum znajduje się niedaleko, w Baranowie), dwa przedszkola oraz kilka klubów malucha. Rodzice nie tracą więc czasu na kłopotliwe dowożenie dzieci do placówek edukacyjnych jak to często bywa w innych podpoznańskich gminach. Ponadto, Przeżmierowo może pochwalić się rozległym parkiem z placem zabaw i zewnętrzną siłownią w centrum miejscowości. Drugi plac zabaw jest zlokalizowany przy szkole. Są tutaj również dwa kompleksy boisk sportowych, jeden ze skate parkiem. Dzieci mogą też rozwijać swoje pasje. W nowo wybudowanym domu kultury w Przeźmierowie prowadzone są różnorodne zajęcia dla najmłodszych i nie tylko.

Przeźmierowo pod Poznaniem to dobry adres dla tych, którzy lubią aktywnie wypoczywać. W sąsiedztwie Przeźmierowa znajduje się las oraz jeziora: Kierskie i Lusowskie.

Dominuje tu zabudowa jednorodzinna, a wśród nielicznych inwestycji deweloperskich można wymienić tylko Osiedle Projekt Przylesie i aktualnie wznoszoną Kamienicę przy Rynku Agrobexu. Ofert sprzedaży działek budowlanych w Przeźmierowie jest niewiele, a jeżeli już są, to w wysokiej cenie (300 – 400 zł za m2) i…  nie sprzedają się. Dlaczego?

Tu jest głośno! Mieszkańcy Przeźmierowa są atakowani hałasem praktycznie z każdej strony:

  • Od południa – w sezonie letnim na Torze Poznań odbywają się regularne weekendowe zawody. Osoba, która chciałaby w sobotę usiąść w ogródku będzie musiała znosić nieustanne buczenie, do którego wprawdzie można się przyzwyczaić, ale które trudno zaakceptować.
  • Od północy – hałas pochodzący z trasy krajowej 92 dokucza mieszkającym w odległości 200-300 metrów od drogi. Nie jest to hałas szczególnie uciążliwy –  to raczej ciągły szum, który po jakimś czasie staje się niesłyszalny.
  • Z nieba – samoloty przelatujące nad Przeźmierowem są charakterystycznym elementem miejscowości. Większość operacji lotniczych pobliskiego Lotniska Poznań – Ławica odbywa się po stronie zachodniej (lądujące i startujące samoloty), a wdrażane już plany rozwoju lotniska zakładają dynamiczny wzrost ruchu w perspektywie najbliższych 30 lat. Samolot nad Przeźmierowem pojawia się obecnie średnio co 20 minut w ciągu dnia w sezonie letnim. Jeżeli założymy, a takie są prognozy, że za kilkanaście lat ruch samolotów zostanie istotnie zwiększony, to samolot nad Przeźmierowem może pojawiać się średnio co kilka minut.

W kontekście hałasu generowanego przez startujące samoloty i perspektywę jego intensyfikacji w przyszłości należałoby zrewidować wysokie ceny działek znajdujących się na trasie podejścia samolotów do lotniska. W okolicy nie brakuje bowiem działek budowlanych atrakcyjniej położonych niż te w Przeźmierowie i w znacznie lepszych cenach.

 Gdzie pod Poznaniem mieszka się najlepiej? Sprawdź nasze rekomendacje:
Osiedle Rozalin w Lusówku – nowe domy i mieszkania w pobliżu PoznaniaOsiedle Rozalin w Lusówku wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź naszą rekomendację!
Nowy dom bliźniak na sprzedaż znajduje się w spokojnej okolicy, dokładnie na granicy między Tarnowem Podgórnym i Górą, w otoczeniu nowych domków jednorodzinnych. Osiedle wyróżniają małe, kameralne rozmiary blisko potrzebnych udogodnień typu szkoły, sklepy, basen - aquapark Tarnowskie Termy.Nowe domy bliźniaki w Tarnowie Podgórnym. Sprawdź naszą rekomendację!

W centrum Przeźmierowa przy ulicy Rynkowej budowany jest kompleks mieszkalny o nazwie Kamienica przy Rynku. Deweloper Agrobex jest już znany mieszkańcom sąsiedniego Baranowa, gdzie z trudem realizuje kontrowersyjną inwestycję o nazwie “Zielona Przystań”. W Przeźmierowie sytuacja jest inna. Tutaj powstaje kompleks budynków zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Inwestycji mieszkaniowej Agrobexu poświęcony jest osobny artykuł: Nowe mieszkania w Przeźmierowie – “Kamienica przy Rynku”.

W Przeźmierowie są na szczęście rejony, w których samoloty słychać słabiej. Jest to strefa 3 zaznaczona na poniższej mapie. Im bliżej lasu, tym hałas staje się mniejszy. Strefa 1 narażona jest na hałas pochodzący z powietrza, z drogi 92 oraz Toru Poznań, gdzie nasilenie z poszczególnych źródeł jest mocniejsze w zależności od lokalizacji. Strefa 2, stanowiąca rejon Osiedla Ptasiego jest także narażona na hałas z powietrza, ale dzięki temu, że samoloty są tam już wyżej, mieszkańcy mają większy komfort niż w strefie 1.

Mapa stref zamieszkania w Przeźmierowie - gmina Tarnowo Podgórne

Mapa stref zamieszkania w Przeźmierowie – gmina Tarnowo Podgórne

Plusy i minusy mieszkania w Przeźmierowie:

  • hałas generowany przez samoloty, Tor Poznań i trasę krajową nr 92
  • + bogata infrastruktura, utwardzone drogi, kanalizacja, zaplecze handlowo – usługowe
  • + dobre położenie blisko lasów i jezior
  • + szkoła podstawowa, przedszkola i kluby malucha

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 3.07.2015

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

2 thoughts on “Gdzie warto mieszkać? Przeźmierowo (gm. Tarnowo Podgórne) – wygodnie, ale głośno

  1. Pingback: Gmina Tarnowo Podgórne – gdzie się dobrze mieszka | domyimieszkania

Dodaj komentarz