Gdzie warto mieszkać? Kiekrz, Rogierówko, Kobylniki, Pawłowice – gmina Rokietnica

Kiekrz – ulica ChojnickaKiekrz to miejscowość nad Jeziorem Kierskim znana z klubów żeglarskich oraz ośrodków wypoczynkowych. W ostatnich latach rozrasta się wskutek rozwoju budownictwa jednorodzinnego, które rozlewa się także na wsie przyległe – Pawłowice oraz Rogierówko.

Nowi mieszkańcy Kiekrza cenią sobie walory krajobrazowe okolicy ( Jezioro Kierskie oraz Dolina rzeki Samicy), które jednak tylko po części rekompensują kiepską infrastrukturę – zły stan dróg i chodników, niekiedy brak dostępu do kanalizacji i sieci gazowej, oraz brak zaplecza turystycznego na dobrym poziomie. Pod tym względem Kiekrz i leżące po przeciwnej stronie Jeziora Kierskiego Baranowo (gmina Tarnowo Podgórne) dzieli prawdziwa przepaść. O ile bowiem w Kiekrzu działają kluby żeglarskie, o tyle w Baranowie znajduje się zagospodarowana i ogólnodostępna plaża oraz pełna infrastruktura podstawowa.

W 1987 r. część najbardziej atrakcyjnych terenów Kiekrza położonych przy jeziorze odebrano gminie Rokietnica i włączono do Poznania, co jednak nie wpłynęło na powstanie widocznych różnic w tempie rozwoju miejscowości. Gmina Rokietnica, do której należy północna część Kiekrza, jest bowiem jedną z najbiedniejszych gmin otaczających Poznań. Zatem bez względu na obecny podział administracyjny, obszar Kiekrza i wsi przyległych można podzielić na następujące strefy w zależności od komfortu mieszkania:

Mapa stref zamieszkania w Kiekrzu (Kiekrz - Poznań, Kiekrz gm. Rokietnica) oraz w Pawłowicach, Rogierówku, Kobylnikach (gm. Rokietnica)

Mapa stref zamieszkania w Kiekrzu (Kiekrz – Poznań, Kiekrz gm. Rokietnica) oraz w Pawłowicach, Rogierówku, Kobylnikach (gm. Rokietnica)

Najbardziej atrakcyjnym miejscem do zamieszkania jest Strefa nr 1 należąca do Poznania. Strefa położona jest najbliżej Jeziora Kierskiego, ograniczona od północy przez ulicę Podjazdową. Jest to stara część miejscowości, w której budownictwo indywidualne zaczęło rozwijać się kilkadziesiąt lat temu. Budynki położone są na niedużym wzniesieniu, przy kameralnych ulicach. Z niektórych budynków rozpościera się widok na Jezioro Kierskie. Działki budowlane i domy w tej strefie są najdroższe. Ceny ofertowe sięgają nawet 400 zł za m2,  natomiast ceny transakcyjne opiewają na 200-250 zł za m2 działki budowlanej. Ulice w większości są tu gruntowe utwardzone, a szanse na pokrycie ich asfaltem lub betonem w najbliższych latach są niewielkie. Część dróg, których nawierzchnia powstała jeszcze w latach 80-tych, aktualnie ulega degradacji. Wody opadowe, które z powodu braku kanalizacji deszczowej niszczą nawierzchnię, wciąż płyną wartkim nurtem w dół kameralnych uliczek.

Kiekrz – zniszczona nawierzchnia ulicy Kajakowiej (Strefa 1)

Kiekrz – zniszczona nawierzchnia ulicy Kajakowiej (Strefa 1)

Osoby zainteresowane zakupem nieruchomości w Kiekrzu w Strefie 1 powinny wziąć pod uwagę powyższe niedogodności i uwzględnić je w cenie kupowanego domu lub działki.

Strefa nr 2 (gmina Rokietnica) znajduje się po północnej stronie torów kolejowych oraz ulicy Chojnickiej – głównej trasy przebiegającej przez Kiekrz i łączącej Poznań z Rokietnicą. Strefa druga graniczy z Jeziorem Kierskim Małym oraz z lasem, który następnie łączy się z malowniczymi polami, którymi można dojechać np. rowerem do Suchego Lasu. Jest to najprawdopodobniej najmniej docenione miejsce w Kiekrzu. Pięknie położone i malownicze, ze starą – jeszcze przedwojenną – zabudową i charakterystycznym mikroklimatem jeziora i Doliny rzeki Samicy. Podróżując dalej w kierunku północnym ulicą Czystą można dotrzeć do Pawłowic – wsi, która mimo że stanowi dalsze przedmieścia Poznania, to jest prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Powód? Otóż przez Pawłowice nie przebiega żaden trakt łączący większe ośrodki. Jedyna droga kończy się w centrum wsi, a następnie zamienia się w drogę gruntową, z której korzystają wyłącznie okoliczni mieszkańcy.  Osoby chcące wybudować dom na prawdziwej wsi, w luźnej zabudowie, z widokiem na las czy pole, ale jednocześnie niedaleko Poznania, powinny zainteresować się możliwością zakupu nieruchomości w Pawłowicach obok Kiekrza. Działki budowlane dostępne są w cenie już od 100 zł za m2,  a znajdujący się obok Chroniony Obszar Doliny rzeki Samicy daje gwarancję, że widok z okna domu wybudowanego w Pawłowicach pozostanie niezmieniony. Mankamentem tej lokalizacji jest brak dostępu do sieci kanalizacyjnej i gazowej.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

Strefa 3, to teren należący do gminy Rokietnica obejmujący częściowo obszar wsi Rogierówko. Strefa zabudowana jest w większości nowymi domami jednorodzinnymi oraz w zabudowie bliźniaczej. Strefa 3 gwarantuje komfortową ciszę. Wszystkie ulice z wyjątkiem Podjazdowej i Poznańskiej są gruntowe utwardzone albo nawet polne (w Rogierówku). Szanse na rychłą budowę nawierzchni wspomnianych ulic są bliskie zeru z uwagi na stan finansów gminy Rokietnica. Ceny działek wynoszą od 200 zł za m2 w Kiekrzu, do 100 zł za m2 w Rogierówku.  Należy zaznaczyć, że wieś Rogierówko oferuje mieszkańcom atuty krajobrazowe (malownicze pola oraz rozlewisko rzeki Samica) w zamian za widoczne braki w lokalnej infrastrukturze.

Strefa 4 w Kiekrzu leży na obszarze gminy Rokietnica. Jest to obszar wzdłuż ulicy Kierskiej, który w ostatnich latach jest intensywnie zabudowywany domami jednorodzinnymi oraz w zabudowie bliźniaczej. Obszar jest zdominowany przez lokalnych, małych deweloperów. Lokale w zabudowie bliźniaczej są szeroko dostępne i można je nabywać w cenie 310 – 400 tys. zł za 100 m2 powierzchni deweloperskiej. Niewielkim minusem tej strefy jest zamykająca obszar od strony wschodniej linia kolejowa. Na szczęście w znacznej części przebiega ona w wykopie, który dobrze tłumi hałas przejeżdżających składów, a pociągi na tym odcinku poruszają się powoli.

Kobylniki (gmina Rokietnica) to wieś zamykająca analizowany obszar od strony zachodniej. Tereny budowlane dostępne są po zachodniej stronie ulicy Szamotulskiej. Obszar w całości podlega pod miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, co czyni go bardziej atrakcyjnym od pozostałych. Działki budowlane w Kobylnikach można kupić w cenie 140 – 200 zł za m2. Wieś jest dobrze położona pod względem komunikacyjnym – blisko Zachodniej Obwodnicy Poznania. Do sąsiednich Sadów w gminie Tarnowo Podgórne jest stąd zaledwie 2.5 km.

Plusy i minusy mieszkania w Kiekrzu oraz wsiach przyległych:

  • + dobry dojazd do Zachodniej Obwodnicy Poznania
  • + dostęp do terenów rekreacyjnych, w tym sąsiedztwo jezior
  • + dostęp do szkoły podstawowej i gimnazjum
  • + rozwijające się zaplecze handlowe – nowe centrum handlowe w Kiekrzu
  • + stacja kolejowa w Kiekrzu gwarantująca szybki dojazd koleją do centrum Poznania
  •  w godzinach szczytu utrudnienia komunikacyjne na drodze z Poznania (przez Kiekrz przebiega główna droga dojazdowa do Rokietnicy)
  •  na części terenu brak dostępu do sieci kanalizacyjnej i gazowej
  •  brak dróg z utwardzoną nawierzchnią i kiepska perspektywa na ich szybką budowę, kurz i pył wywoływany przez jadące samochody, błoto w czasie opadów
  •  brak odpowiednio rozwiniętej infrastruktury turystycznej, w tym zagospodarowanej ogólnodostępnej plaży oraz ścieżek rowerowych

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 30.01.2015

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

Dodaj komentarz