Gdzie warto mieszkać? Miękowo i Potasze (gm. Czerwonak) – dom w otulinie puszczy

Potasze (gm. Czerwonak) nowy dom koło Puszczy ZielonkiPracując w Poznaniu, wcale nie trzeba porzucać marzeń o domu w wyjątkowej okolicy, w prawdziwej puszczy. Miękowo oraz Potasze to malownicze wsie położone zaledwie kilkanaście kilometrów od poznańskiego Ronda Śródka wdzierające się na obszar Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Można tu kupić nie tylko działkę budowlaną przy lesie, lecz także gotowy dom szeregowy od dewelopera.

Ładne widoki, pagórkowaty teren i lasy, to dla tutejszych mieszkańców codzienność. Połączenie zielonej enklawy z szybkim dojazdem do stolicy Wielkopolski czyni miejscowości Miękowo i Potasze dobrym adresem dla osób, które szukają ciszy i sąsiedztwa przyrody, ale nie chcą tracić czasu na długie dojazdy do pracy czy po zakupy.

Dzięki gruntownej przebudowie ulicy Gdyńskiej, podróż samochodem z Miękowa do Ronda Śródka zajmuje 15 minut, a z położonej około 6 km dalej w las miejscowości Potasze – 20 minut. Można także korzystać z szynobusu. Stacja PKP w Owińskach znajduje się w odległości niespełna 3 km od Miękowa i 5 km od wsi Potasze, skąd podróż do stacji Poznań Główny zajmuje mniej więcej kwadrans. Decydując się na podróż autobusem do Ronda Śródka w Poznaniu trzeba zarezerwować sobie pół godziny. Przystanek autobusowy znajduje się zarówno w Miękowie, jak i we wsi Potasze.

Pozytywnym zaskoczeniem jest wysoki poziom miejscowej infratruktury. Mimo, że osiedle w miejscowości Potasze znajduje się na terenach leśnych i podleśnych, to jest w pełni uzbrojone w sieć kanalizacyjną, gazową i elektryczną. To nie wszystko. Przy większości dróg jest oświetlenie uliczne (duży plus dla gminy Czerwonak). Niestety, drogi są na razie nieutwardzone.

W Miękowie sytuacja wygląda podobnie. Część domów i mieszkań już jest, a pozostałe w najbliższym czasie zostaną podłączone do sieci kanalizacyjnej. Na terenie osiedli budowanych aktualnie przy samym lesie, drogi wewnętrzne są na razie nieutwardzone.

Atutem okolicy, obok mieszkania u wrót puszczy, jest także dostęp do rozwiniętej infrastruktury turystycznej, jaką oferuje gmina Czerwonak. Zarówno rowerzyści, jak i piesi mogą korzystać z rozbudowanej sieci szlaków. Rzeka Warta (niedawno otwarto marinę w Czerwonaku) oraz Akwen Tropicana w Owińskach są otwarte na ruch turystyczny w sezonie, a przez cały rok na mieszkańców czeka pływalnia w Koziegłowach.

Mapa - dojazd do Poznania ze wsi Potasze (gmina Czerwonak)

Mapa – dojazd do Poznania ze wsi Potasze (gmina Czerwonak)

Oczywiście mieszkanie w puszczy może mieć i wady. Bywa, że pod domy podchodzi zwierzyna, zwłaszcza dziki. Okresami zimą problemem może być zalegający śnieg – gmina Czerwonak w pierwszej kolejności odśnieża główne drogi. Samochód terenowy może okazać się niezbędny. Oprócz tego, Miękowo i Potasze nie mają zaplecza handlowo – usługowego (działa tylko niewielki sklep spożywczy w Miękowie). Wszędzie trzeba dojechać, ale na szczęście odległości są niewielkie. Czerwonak i Miękowo dzielą zaledwie 4 km, Czerwonak i Potasze – 9 km. Póki co, w miejscowości Potasze (16 km od Poznania) znajduje się wyłącznie osiedle nowych domów jednorodzinnych.

Osiedle Puszcza Zielonka - Miękowo (gm. Czerwonak)POLECAM! Osiedle Puszcza Zielonka w Miękowie pod Poznaniem to wygodne domy i mieszkania z widokiem na las, bezpośrednio przy Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Poznaj szczegóły.

W Miękowie, dogodne warunki do inwestycji docenili już nie tylko właściciele domów prywatnych, ale również deweloperzy. Aktualnie w Miękowie budowane są osiedla domów szeregowych (Osiedle Puszcza Zielonka, Osiedle Brzozowe Parcele) oraz domów w zabudowie bliźniaczej (Osiedle na Wzgórzu). Ceny segmentów w stanie deweloperskim wynoszą od 380 tys. zł do 440 tys. zł w przypadku szeregowców i od 450 tys. zł do prawie 490 tys. zł w przypadku bliźniaków. Planowana jest budowa osiedla domów jednorodzinnych.

Osoby poszukujące samodzielnie działki budowlanej w tej okolicy, muszą liczyć się z wydatkiem rzędu 120 – 180 zł/m2,  przy czym większość dostępnych działek ma powierzchnię 1000 m2 i więcej.

Szerzej o warunkach zamieszkania na terenie gminy Czerwonak można przeczytać we wcześniejszym artykule: Gdzie warto mieszkać? – gmina Czerwonak – dobry adres dla aktywnych.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 23.02.2017 rok

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną 2-poziomowe mieszkanie z ogromnym tarasem blisko Poznania. Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-zielone-wzgorza-yt-play-300x169

Dodaj komentarz