Gdzie warto mieszkać? Plewiska (gm. Komorniki) – urbanistyczny chaos

Plewiska (gmina Komorniki) – Osiedle Brzozowy Gaj – PajoOsoby chcące zamieszkać pod Poznaniem zazwyczaj oczekują, że na przedmieściach odnajdą spokój i zieleń. Mieszkanie w Plewiskach w gminie Komorniki może sprawić im jednak zawód. Tutejsza gęsta zabudowa z przewagą osiedli domów szeregowych urozmaiconych zabudową jedno- i wielorodzinną nie sprzyja wypoczynkowi i sprawia wrażenie urbanistycznej niekonsekwencji.

Oczywiście od tej zasady są odstępstwa, ale duża część nowych osiedli w Plewiskach nie zapewnia optymalnych warunków do życia. Obok braku poczucia prywatności i nasilonego ruchu samochodowego, na relatywnie niski komfort mieszkania w Plewiskach wpływa też brak bezpośredniego dostępu do terenów rekreacyjnych.

Ponadto, bywa że deweloperzy oferujący mieszkania w konkurencyjnej cenie nie rozbudowują lokalnej infrastruktury. Wyjątkiem jest tu na przykład Osiedle Bliskie. Niestety, niektóre nowo powstające inwestycje wciąż czekają na budowę dróg wewnętrznych. Tak jest w przypadku bloków przy ulicy Miętowej. Na osiedlach brakuje też placów zabaw. Lepszy poziom prezentują pod tym względem choćby osiedla w Krośnie pod Mosiną lub w Swarzędzu, które doskonale odpowiadają na wszystkie potrzeby rodzin z dziećmi.

Atutem Plewisk jest za to rozwinięte zaplecze handlowo – usługowe, bliskość autostrady A2 oraz szkół i przedszkoli, których – co ważne – przybywa.

Nowy Rynek w Plewiskach umożliwia korzystanie z rozbudowanego zaplecza handlowo–usługowego, w tym m.in. z poczty, banków, aptek, restauracji, marketów Biedronka, Piotr i Paweł oraz Fresh. Większe zakupy można także robić w pobliskim centrum handlowym Auchan – Komorniki.

Z drugiej strony, Plewiska są pozbawione dostępu do terenów zielonych. Zawiedzeni będą amatorzy długich spacerów i wycieczek rowerowych. Do położonego około 7 km dalej Wielkopolskiego Parku Narodowego trzeba dojechać. Przejazd autem przez wąskie gardło, jakim są Komorniki, nie należy do szybkich, a jazda rowerem jest ryzykowna z uwagi na nasilony ruch samochodowy i brak odpowiednich ścieżek rowerowych.

Dom przy ul. Malwowej w WirachPOLECAMY! Nowy dom bliźniak 100 m2 + poddasze, na sprzedaż w Wirach. Zobacz ofertę sprzedaży.

Wybierając nowy dom lub mieszkanie w Plewiskach, klienci kierują się przede wszystkim konkurencyjnym kosztem zakupu, który faktycznie może zachęcać. Ale mimo, że nowe osiedla w Plewiskach zlokalizowane są zaledwie kilka kilometrów od granicy Poznania, to dojazd do ścisłego centrum miasta, zwłaszcza w godzinach szczytu, jest uciążliwy. Obecnie trwa przedłużająca się przebudowa ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach – oprócz jezdni powstają między innymi nowe zatoki dla autobusów, sygnalizacja świetlna i chodniki.

Termin zakończenia prac przy przebudowie ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach to obecnie koniec listopada 2016 roku. Zakończenie remontu nie rozwiąże jednak komunikacyjnego problemu Plewisk.

Najdłuższe korki powstają bowiem przy kłopotliwym przejeździe kolejowym. Póki co, sytuację częściowo ratuje stacja kolejowa, gdyż podróż szynobusem do centrum zajmuje tylko 10 minut. Pozostaje jeszcze tramwaj, lecz do oddalonej o około 3 km Pętli Tramwajowej Junikowo też trzeba dojechać, mijając po drodze często zamknięty przejazd kolejowy.

Zadowolone będą natomiast osoby korzystające na co dzień z autostrady A2. Najbliższy wjazd na autostradę znajduje się w odległości zaledwie 3 km, w Komornikach.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną mieszkanie pokazowe w bliźniaku na nowym osiedlu koło Poznania. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-nowe-zlotniki-yt-play-300x169

Plewiska to aktualnie raj dla deweloperów. Jeszcze kilkanaście lat temu większą część wsi zajmowały pola. Obecnie wieś zabudowana jest osiedlami domów szeregowych, jedno- i wielorodzinnych.

Nowe osiedla deweloperskie w Plewiskach:

Osiedle Bliskie dewelopera Jandach to inwestycja powstająca w najspokojniejszej części Plewisk i posiadająca relatywnie bogatą infrastrukturę. Mieszkania w szeregowcach  z ogródkami o powierzchni 73 m2 lub 75 m2 można obecnie kupić w cenie od 330 tys. zł do 430 tys. zł. Inwestycja jest zamknięta z bramą na pilota oraz posiada gotowe drogi dojazdowe, wewnętrzne oraz oświetlenie.

Mieszkanie na rozbudowywanym przez firmę Twoje M osiedlu Słoneczne Tarasy przy ul. Fabianowskiej w Plewiskach można kupić w cenie od 262 do 398 tys. zł. Dostępne są mieszkania jednopoziomowe o powierzchni 59 m2, dwupoziomowe o powierzchni 74 m2 plus taras 23 m2 oraz największe – ponad 100-metrowe z tarasem 26 m2. Atutem tutejszych lokali są przede wszystkim obszerne tarasy przynależące do niektórych mieszkań. Dla niektórych klientów minusem może być gęsta zabudowa w tej części Plewisk. Wcześniej ten sam deweloper zbudował w Plewiskach osiedle Villa Cascada.

Osiedle Promykowe dewelopera Kaproma zlokalizowane przy ulicy Zbożowej i Rzemieślniczej w Plewiskach to w sumie cztery rzędy po pięć i sześć segmentów w każdym. Domy szeregowe z garażem o powierzchni 120 m2 posiadają własne ogródki. Budowa osiedla ma się ostatecznie zakończyć w drugim kwartale 2017 roku. Ceny domów na Osiedlu Promykowym w Plewiskach wynoszą w tej chwili od 399 tys. zł do ponad 499 tys. zł. Dla części mieszkańców pewną niedogodnością może być niewielkie oddalenie szeregów względem siebie.

Znany z budowy dużego Osiedla Zielarskiego w Plewiskach, Deweloper Pajo proponuje m.in. mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Osiedle Brzozowy Gaj to aż 850 mieszkań o powierzchni wynoszącej od 21 do 65 m2 w cenie od ok. 4 tys. zł/ m2, oraz mieszkania na osiedlu przy ulicy Miętowej.

Przy ulicy Czarna Droga deweloper Staneck Development realizuje osiedle Rzepakowe Pole. Inwestycja obejmuje 37 mieszkań o powierzchni od 54 do 82 m2 w budynku wielorodzinnym w zabudowie szeregowej. Ceny dostępnych szeregowców wynoszą od 299 do 350 tys. zł. Staneck Development zbudował także szeregowce na Osiedlu Tęczowa oraz Osiedlu Kręta w Plewiskach.

Osiedle w Cyklamenach (TW Deweloper) zlokalizowane jest przy ulicy Południowej 96/98 w Plewiskach i składa się z dwóch szeregów domów liczących po pięć segmentów w każdym. Powierzchnia użytkowa domów wynosi ponad 134 m2. Ceny domów na Osiedlu w Cyklamenach kształtują się na poziomie od 439 do 469 tys. zł.

Plusy i minusy mieszkania w Plewiskach w gminie Komorniki:

  • + atrakcyjne w porównaniu z poznańskimi ceny nieruchomości
  • + szybki dojazd do węzła autostrady A2 w Komornikach
  • + łatwy dostęp do rozwiniętego zaplecza usługowego, handlowego i gastronomicznego, a także do szkół i przedszkoli oraz przystanków autobusowych
  • nierównomiernie rozwinięta infrastruktura na terenie wsi, w tym brak utwardzonych dróg dojazdowych do części posesji oraz brak dostępu do placów zabaw oraz boisk
  •  uciążliwy dojazd do centrum Poznania ul. Grunwaldzką
  •  zbyt mała liczba kursujących autobusów w stosunku do liczby pasażerów
  •  brak bezpośredniego dostępu do terenów rekreacyjnych
  •  brak prywatności spowodowany gęstą zabudową

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 21.11.2016 r.

Oglądam nowe mieszkanie 75 m2 tuż obok lasu i blisko jeziora! Zobacz je ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

Dodaj komentarz