Gdzie warto mieszkać? Gmina Czerwonak – dobry adres dla aktywnych

Miękowo (gmina Czerwonak) widok na dolinę rzeki WartyGmina Czerwonak to – obok Puszczykowa i Mosiny – najatrakcyjniejszy pod względem przyrodniczo–rekreacyjnym adres w okolicy Poznania. Tu chce się wypoczywać na świeżym powietrzu i cieszyć oczy pięknymi widokami! Tu faktycznie można mieć dom blisko Poznania, ale bez wielkomiejskiego zgiełku, bo w otulinie puszczy.

Gmina Czerwonak to wyjątkowo malownicza okolica pod budowę lub zakup domu. Pagórkowaty teren od zachodu graniczy z rzeką Wartą, a od wschodu z Parkiem Krajobrazowym Puszcza Zielonka.

Kwadrans drogi od miasta
Dzięki gruntownej przebudowie ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej, czyli głównych tras wiodących z Czerwonaka w kierunku Poznania, mieszkańcy potrzebują jedynie 20 minut na dotarcie do miasta samochodem. Ponadto, dzięki połączeniu kolejowemu łatwo i szybko można dojechać szynobusem do centrum. Szynobusy kursują ze stacji w Czerwonaku, Bolechowie i Owińskach. Działa również gminna komunikacja autobusowa Transkom, choć autobusy kursują dość rzadko.

Villa Morena – działki w Mielnie pod Poznaniem (gmina Czerwonak)Nasza rekomendacja: Działki budowlane pod Poznaniem w otulinie Puszczy Zielonki. Sprawdź dlaczego warto zamieszkać na ekskluzywnym osiedlu Villa Morena.

Dogodne połączenie komunikacyjne z Poznaniem przy jednoczesnym, wyjątkowym otoczeniu przyrody przyciąga do gminy Czerwonak deweloperów.

Nie bez znaczenia jest fakt, że już 70% terenu gminy zostało objęte planami zagospodarowania przestrzennego.O ile bowiem Osiedle Leśne w Koziegłowach rozbudowuje się od lat, stanowiąc swoistą sypialnię Poznania, o tyle nie tak dawno możliwa stała się budowa domu przy samej granicy z Puszczą Zielonka.

Takie niecodzienne inwestycje powstają we wsi Miękowo. W sąsiedztwie domów jednorodzinnych, bezpośrednio przy lasach parku krajobrazowego budowane są aktualnie: Osiedle Puszcza Zielonka z domami i mieszkaniami w zabudowie szeregowej, Osiedle Na Wzgórzu z zabudową bliźniaczą, czy Osiedle Brzozowe Parcele. Szerzej na temat domów i mieszkań w Miękowie i Potasze można przeczytać w artykule: Gdzie warto mieszkać? – Miękowo i Potasze. Nieco dalej, w Trzaskowie, powstaje ekskluzywne osiedle domów hybrydowych, o czym piszę w osobnym artykule.

Infrastruktura to mocna strona gminy Czerwonak
Czerwonak to mocny średniak Aglomeracji Poznańskiej. Dochody do budżetu gminy wynoszą grubo ponad 80 mln zł przy ok. 25 tysiącach mieszkańców (dane za rok 2014). Dla porównania, dochody najbogatszych gmin zlokalizowanych blisko Poznania kształtują się następująco: Suchy Lasy – prawie 100 mln zł przy ponad 15 tys. mieszkańców, Tarnowo Podgórne – ponad 132 mln zł przy ok. 22 tys. mieszkańców, Komorniki – ponad 80 mln zł przy zbliżonej liczbie mieszkańców. Dzięki temu, mieszkańcy gminy Czerwonak mają do dyspozycji rozbudowaną infrastrukturę – i to nie tylko na poziomie podstawowym.

Na plus wyróżnia się dobra infrastruktura drogowa. Zdecydowanym liderem są tu Czerwonak i Koziegłowy, ale mniejsze miejscowości również systematycznie zyskują kolejne kilometry dróg. Szybko rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna (nawet działki zlokalizowane tuż przy Puszczy Zielonce są podłączane do sieci), czy inne udogodnienia – jak nowy parking przy stacji kolejowej w Czerwonaku.

Chodzi także o dobrze przygotowaną infrastrukturę sportową i turystyczną, a więc liczne ścieżki rowerowe, Dziewiczą Bazę przy Dziewiczej Górze, profesjonalną marinę nad Wartą dla wodniaków i motorowodniaków, plażę Tropicana w Owińskach z wyciągiem do nart wodnych i wakeboardingu, relatywnie nową pływalnię w Koziegłowach (z 2004 r.), korty tenisowe w Bolechowie, ściankę wspinaczkową w Koziegłowach oraz halę sportową w Czerwonaku, a także place zabaw, boiska, siłownie zewnętrzne, czy inne miejsca przygotowane specjalnie dla turystów. Na terenie gminy Czerwonak można uczyć się jazdy konno. Lekcje prowadzą między innymi: Traperska Osada Bolechowo, Kucykolandia w Kicinie czy Stajnia Owińska.

Szkolnictwo na dobrym poziomie
Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym ze spokojem mogą przeprowadzić się w okolice Czerwonaka. Działa tu aż 5 publicznych przedszkoli, 4 przedszkola prywatne, 5 szkół podstawowych (w Czerwonaku, Owińskach, Bolechowie, Koziegłowach i Kicinie). Trzy gimnazja znajdują się odpowiednio w Czerwonaku, Bolechowie i Koziegłowach. Natomiast szkoły średnie (jedno liceum i technikum) działają w Bolechowie. W Owińskach jest również szkoła dla dzieci niewidomych.

Opieka zdrowotna zawsze blisko
Mieszkańcy Gminy Czerwonak nie muszą daleko dojeżdżać do lekarza rodzinnego. Trzy ośrodki zdrowia działają w: Czerwonaku, Koziegłowach i Owińskach. W Czerwonaku działa dodatkowo Zespół Lekarza Rodzinnnego “Pro Familia”. Na terenie gminy funkcjonują także przychodnie specjalistyczne.

Po kulturę i na duże zakupy do Poznania
Na terenie gminy działają domy kultury, a klasztor pocysterski w Owińskach robi duże wrażenie na odwiedzających. Ciekawą propozycją jest również Szlak Kościołów Drewnianych Wokół Puszczy Zielonka. I to by było na tyle. Mieszkańcy poszukujący szerszej oferty kulturalnej muszą dojeżdżać do Poznania.

Niedostatecznie rozbudowane jest zaplecze handlowo–usługowe. Do dyspozycji mieszkańców (poza miejscowością Koziegłowy) pozostaje jedynie market Biedronka oraz małe sklepy wielobranżowe. Pod tym względem Czerwonak przegrywa z sąsiednią gminą Suchy Las, gdzie funkcjonuje Galeria Sucholeska, ze Skórzewem, a także z Tarnowem Podgórnym gdzie popularnością cieszy się między innymi duże centrum handlowe w Swadzimiu.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 23.02.2017 r.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną dom w zabudowie szeregowej kilka kroków od Puszczy Zielonki. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-puszcza-zielonka-yt-play-300x169

Dodaj komentarz