Ten dom latem chłodzi, a zimą grzeje! Nowoczesna stodoła z belką solarną i ścianą solarną! / disinn

Dom Słoneczny z belką solarną!Dom Słoneczny, zaprojektowany przez pracownię disinn, udowadnia, że nawet podczas upałów można cieszyć się przyjemnym chłodem we wnętrzu! Mimo wielkich, wysokich na sześć metrów przeszkleń w salonie! W czym tkwi sekret? Okazuje się, że precyzyjnie dobrana belka solarna i ściana solarna to skuteczny i tani sposób na ochłodzenie domu, bez klimatyzacji! Jak to działa? Poznaj nowoczesny projekt domu typu stodoła, który latem chroni przed efektem szklarniowym, zapewniając naturalną klimatyzację, a zimą pomaga oszczędzić na ogrzewaniu!


– Dom Słoneczny powstał dla rodziny 2 + 2. Jakie inwestorzy mieli wymagania? Otóż, pierwszą rzeczą było to, że ich nowy dom ma być otwarty, że salon ma pełnić funkcję takiego ogniska domowego, gdzie wszyscy razem spędzają czas. – opowiada autor projektu, arch. Roman Lis, disinn architekci. – Drugą wytyczną było to, że inwestorzy chcieli mieć dom energooszczędny.

– Dom energooszczędny to nie tylko dobra izolacja termiczna, ale przede wszystkim otwarcie na słońce. – podkreśla architekt.

– W salonie mamy okno wysokie na sześć metrów, a jednak nie czujemy się jak w szklarni.

– Mając już nasze doświadczenia z Domu Sokratesa, zaproponowaliśmy inwestorom belkę solarną, ale z uwagi na tak duże okno, musieliśmy znaleźć jeszcze dodatkowe rozwiązanie. I tutaj po raz pierwszy zastosowaliśmy ścianę solarną, żeby te dwa elementy razem, podczas upałów dawały nam cień do salonu. – tłumaczy.


Belka solarna i ściana solarna – Jak to działa?

  • Podwójna belka solarna latem osłania okno, sprawiając, że promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio do wnętrza. – Tym sposobem unikamy powstania efektu szlarniowego, czyli przegrzewania pomieszczeń podczas upałów. – tłumaczy arch. Roman Lis. Z uwagi na położenie domu, efekt ten został wzmocniony przez ściany solarne. – Ich głębokość również precyzyjnie obliczamy na etapie projektu, wykonując symulację komputerową. W zależności od tego, czy dom znajduje się w Warszawie, w Poznaniu, czy może w Krakowie, wiemy dokładnie, pod jakim kątem na danej szerokości geograficznej, o określonej porze roku, padają promienie słoneczne. Tutaj każdy centymetr ma ogromne znaczenie. Akurat w tym przypadku, ściana solarna ma głębokość około półtora metra.
  • Z kolei w okresie zimowym, za sprawą dużych okien z ekspozycją południową, w domu panuje pożądany wówczas słoneczny nastrój. Taki układ zapewnia akumulację energii ze słońca. – Oszczędziliśmy 15 % na kosztach ogrzewania domu tylko przez to, że salon, sypialnia jedna, czy druga mają okna skierowane na południe. – wylicza arch. Roman Lis.
Dom Słoneczny – Układ funkcjonalny:

W tym domu zaplanowaliśmy cztery strefy. Po pierwsze, strefę wejścia, która jest połączona z garażem przez garderobę. Strefę drugą – jest to strefa dzienna połączona z kuchnią. Tutaj najciekawszym elementem jest to, że mimo, iż salon znajduje się w centralnej części domu, to jego okna wychodzą aż na trzy strony świata – na wschód, zachód, oraz na południe. – podkreśla architekt. Kolejna strefa jest strefą prywatną z trzema sypialniami. Czwarta strefa jest strefą techniczną z łazienką dla gości, oraz pomieszczeniem gospodarczym. – kontynuuje.

Ten dom również jest rozwojowy. Dlaczego? Z antresoli bezpośrednio dostajemy się na przestrzeń strychową. Strych ten jest dobrze zaizolowany, ma też okno. Jeżeli będzie taka potrzeba, można zorganizować tam spore mieszkanie. – podsumowuje.

– Szklane wypełnienie balustrady daje wrażenie lekkości we wnętrzu, ale prawdziwa niespodzianka czeka na antresoli. Zobacz więcej w nowym odcinku!

Rzut z układem pomieszczeń w domu możecie oczywiście zobaczyć w odcinku. Podobnie jak więcej detali i patentów na wygodną, nowoczesną kuchnię na wymiar, a także ciekawe rozwiązania do niedużej sypialni z garderobą i łazienką z prysznicem walk-in.

Po więcej szczegółów zapraszam na Instagram oraz na kanał YouTube Oglądamy domy marzeń


Zobacz inne domy autorstwa disinn architekci: