Osiedle Zacisze – Mrowino (gm. Rokietnica) – kompromisowe mieszkania pod Poznaniem

Osiedle Zacisze w MrowinieOsiedle Zacisze we wsi Mrowino koło Rokietnicy to kompromisowy wybór nowego mieszkania blisko Poznania. Sprawdziliśmy, czy ten kompromis się opłaca…

Plastbud Developer zbudował w Mrowinie, przy ulicy Kokoszczyńskiej 44 mieszkania jednopoziomowe o powierzchni wynoszącej do wyboru – 74 albo 79 m2. W skład każdego mieszkania wchodzi korytarz, salon, kuchnia, dwie sypialnie oraz łazienka. Dodatkowo, w mieszkaniach na piętrze do dyspozycji mieszkańców są balkony. Mieszkania w zabudowie szeregowej wolnostojącej posiadają przynależne miejsca postojowe i ogródki. Powierzchnia ogrodów waha się obecnie od ponad 100 do około 200 m2. Wiaty garażowe są płatne dodatkowo.

Inwestor zbudował na osiedlu drogi wewnętrzne i ogrodzenia, co – zwłaszcza na tle innych inwestycji realizowanych w Mrowinie – należy uznać za znaczny plus. Kolejnym jest możliwość sprawnego dojazdu do Poznania, który trwa nie dłużej niż 15 – 20 minut. Dostęp do dobrej jakości dróg dojazdowych do Poznania tylko częściowo rekompensuje brak dostępu do odpowiedniego zaplecza technicznego na miejscu – w Mrowinie.

Osiedle Zacisze otoczone przez pola uprawne i gospodarstwa rolne, z kiepskiej jakości drogą dojazdową, bez dostępu do kanalizacji i terenów rekreacyjnych to zły przykład wprowadzania zabudowy wielorodzinnej na wieś.

Lokalizacja niewielkiego osiedla nie jest fortunna z kilku powodów. Po pierwsze, wbrew informacjom podawanym przez dewelopera – Osiedle Zacisze nie powstało w otoczeniu lasów. Najbliższy las jest oddalony o ponad 2 kilometry. Za to w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli trzody chlewnej. Co więcej, inwestycja jest otoczona przez pola, gdzie nadal prowadzone są prace związane z uprawą.

Dom przy ul. Malwowej w WirachPOLECAMY! Nowy dom bliźniak 100 m2 + poddasze, na sprzedaż w Wirach. Zobacz ofertę sprzedaży.

Mimo, że w Mrowinie działa zarówno szkoła podstawowa, jak i przedszkole, to Osiedle Zacisze nie jest przyjaznym miejscem do życia dla rodzin z dziećmi.

Negatywny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców ma utwardzona, lecz bardzo wąska droga dojazdowa, która w dodatku musi służyć również pieszym, bo chodnika przy drodze brak. Ciężko w takich warunkach spacerować, zwłaszcza zimą i z małymi dziećmi, albo chociaż dojść do oddalonego o około 1 kilometr sklepu spożywczego. Większe zakupy wymagają dojazdu do sąsiedniej Rokietnicy.

Projekt architektoniczny budynków – w mojej ocenie – również sprawia wrażenie niedopracowanego. Negatywnie oceniam usytuowanie wysokich schodów prowadzących do lokali na piętrze na zewnątrz budynków – oprócz niskich walorów wizualnych, zimą oblodzenie może źle wpłynąć na komfort użytkowania.

  • Najważniejsze plusy i minusy Osiedla Zacisze w Mrowinie:
    + Duża powierzchnia oferowanych mieszkań
  • + Możliwość dojazdu do Poznania dobrej jakości drogami
  • + Gotowe drogi wewnętrzne
  • + Przedszkole, szkoła i małe sklepy spożywcze w miejscowości
  • – Brak bezpiecznej drogi dojazdowej i chodnika prowadzącego do osiedla
  • – Brak bezpośredniego dostępu do terenów rekreacyjnych
  • – Sąsiedztwo gospodarstw rolnych i pół uprawnych (uciążliwe zapachy, opryski, itd.)
  • – Brak dostępu do kanalizacji sanitarnej

Zestawiając wszystkie minusy związane z lokalizacją Osiedla Zacisze w Mrowinie, można spodziewać się adekwatnego do niskiego poziomu lokalnej infrastruktury spadku ceny nowych mieszkań. Nie do końca tak jednak jest. Aktualnie, ceny ponad 70-metrowych mieszkań na Osiedlu Zacisze oscylują w granicach od około 270 tys. zł do ponad 289 tys. zł, co w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania w stanie deweloperskim daje kwotę ponad 3,6 tys. zł. Bliżej Poznania, w lepiej zagospodarowanych lokalizacjach można znaleźć mieszkania w podobnych, a nawet niższych cenach.

Gdzie pod Poznaniem można kupić nowe mieszkanie w dobrej lokalizacji i dobrej cenie?

Dla porównania, nowe mieszkanie o powierzchni 66 m2 na Osiedlu Grafitowym w sąsiadującym z Poznaniem Skórzewie można kupić w cenie od 279 tys. zł. Zaś 60-metrowe mieszkanie poddaszowe na Osiedlu Dąbrowa to obecnie koszt rzędu 209 tys. zł. Na Osiedlu Rozalin w Lusówku mieszkanie o powierzchni 74,5 m2 z tarasem kosztuje od około 260 tys. zł. Natomiast z ogródkiem – od ponad 282 tys. zł.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 2.02.2015

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169