ARANŻACJA TARASU: Zobacz, jak urządzić przytulny taras przy domu, oraz jakie kwiaty posadzić w donicy!

Jak urządzić przytulny mały taras?Taras, gdzie poczujesz się jak na wakacjach w południowym klimacie? Jak najbardziej! Zobacz zielony azyl pod miastem – w Dąbrówce koło Poznania – który cały jest skąpany w barwnych kwiatach. Aranżację dopełniają piękne pnącza oraz cytrusy w donicach, które latem warto wystawić na zewnątrz. Bliskie naturze materiały, takie jak rattan czy bawełna, przywołują miłe wspomnienia: ciepłe popołudnie na plaży, spacer wąskimi uliczkami nadmorskich miasteczek… Jak stworzyć zakątek do relaksu i niekończących się rozmów z przyjaciółmi? Zobacz nasze inspiracje na taras i balkon!

Przytulne wnętrze i ogródek Magdy mogliście już oglądać w naszym odcinku zrealizowanym 2 lata temu! Co od tamtej pory się zmieniło? Zobaczcie nową odsłonę tarasu!

Lekka forma mebli idzie w parze z wygodą. Zgrabna kanapa plus fotele. Ten układ sprawdzi się podczas letnich spotkań z przyjaciółmi.

Modnym elementem, który urozmaica przestrzeń wypoczynku jest w tym przypadku huśtawka. Cały zestaw mebli wykonano z technorattanu, który – choć odporny na działanie czynników atmosferycznych – wymaga regularnego olejowania i czyszczenia. Po sezonie najlepszą opcją będzie schowanie mebli w cieplejszym miejscu. Dzięki temu unikniemy wszelkich pęknięć i przebarwień.

Leniwe popołudnie przy kawie i ulubionej lekturze upłynie jeszcze milej w otoczeniu roślin. Na tarasie nie mogło więc zabraknąć donic.

Zostały one wykonane, podobnie jak meble, z technorattanu. Tym sposobem, Magda stworzyła spójną stylistycznie całość. W każdym pojemniku zadbała również o starannie wykonany drenaż z keramzytu, który zapewnia odpływ nadmiaru wilgoci z podłoża.To szczególnie ważne podczas ulewnych dni.

Jakie kwiaty warto sadzić w donicy na słonecznym tarasie razem z pelargonią?

Przykład ogrodu z ekspozycją południową pokazuje, że w donicy warto sadzić sprawdzone, odporne na słońce kwiaty. Najlepszym przykładem jest pelargonia. Jej urok znakomicie podkreśla towarzystwo petunii, kocanki włochatej, czy pięknej rośliny o delikatnych, błękitnych kwiatach, czyli lobelii. Inną propozycją na kompozycję z pelargonią jest ciekawa roślina – ipomea, która występuje zarówno w limonkowym, jak i brązowo-bordowym wybarwieniu. Jeśli zależy nam jedynie na subtelnym akcencie w większej kompozycji kwiatowej, w tej roli sprawdzi się bakopa, jak również uczep (bidens).

Latem drzewko pomarańczowe świetnie poradzi sobie na tarasie. Warunek? Delikatne słońce, umiarkowane podlewanie oraz stałe stanowisko.

Mandarynka oraz bliźniaczo podobna kalamondynka nie lubią częstego przenoszenia. Dlatego wybór odpowiedniego dla nich stanowiska na tarasie warto najpierw dokładnie przemyśleć.

Powojniki czy inaczej clematisy to pnącza w sam raz na taras lub do małego ogrodu. Dobrze rosną w donicach. Podobnie jak hortensje.


Jak uprawiać hortensję w donicy?

Warunek to lekko kwaśna ziemia (np. z domieszką torfu), oraz przesadzanie wiosną do większych pojemników wraz ze wzrostem rośliny. Oczywiście hortensja uprawiana w donicy wymaga bardzo częstego podlewania, ponieważ w przypadku tej rośliny podłoże musi być stale lekko wilgotne. Pamiętajmy jedynie, żeby wodę lać bezpośrednio do ziemi, a nie po kwiatach czy liściach. Powód? Unikamy tym sposobem chorób, zwłaszcza chorób grzybowych.

W naszym klimacie hortensja uprawiana w donicy, a nie w gruncie, wymaga też zimowania w domu, ale nawet wówczas powinna mieć zapewniony dostęp do delikatnego, dziennego światła. Dobrze sprawdzi się ogród zimowy, a w przypadku jego braku – strych doświetlony oknem. Warto również sięgnąć po nawóz do hortensji na bazie bio hummusu. Jeśli stawiamy na ekologiczne metody uprawy, możemy taki nawóz wykonać nawet samodzielnie ze skórek po bananach.Zobacz też: Wnętrze z duszą / Osiedle Dąbrówka – Leśna PolanaZobacz też: Jak zaprojektować mały ogród pełen pomysłów?

 


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 27.04.2021 r.