NA WEEKEND: 7 Pomysłów na OGRÓD i TARAS! Zbuduj swój mały OGRÓD marzeń!

7 pomysłów na taras w ogrodzie!Zapraszam na odcinek specjalny, w którym poznacie siedem pomysłów na piękny ogród i taras! Zobaczcie, jak urządzić ogród marzeń, jakie rośliny wybrać na słońce, a jakie do cienia? Jak zbudować taras z płyt, taras drewniany, albo taras z deski kompozytowej! Poznajcie projekt ogrodu nowoczesnego przy domu! A może urządzacie mały ogród przy bliźniaku lub szeregowcu? Ten odcinek jest właśnie dla Was! Zobaczcie praktyczne pomysły na to, jak odgrodzić ogród od sąsiada, oraz jak zbudować zadaszenie tarasu!

Jaki taras wybrać? Jak zbudować zadaszenie tarasu? Jak stworzyć przytulne miejsce do wypoczynku, niezależnie od powierzchni przydomowego ogródka? Zobacz siedem aranżacji tarasu i projekt małego ogrodu przy bliźniaku lub szeregowcu, pomysł na ogród w stylu nowoczesnym, a także naturalny ogród w leśnym stylu z zadaszonym tarasem!

Drewniany taras przy bliźniaku lub szeregowcu – Świerk skandynawski

Taras Oli z bloga Naturalnie Czarno ma wymiary 3,5 na 5,6 m. Taka powierzchnia pozwoliła na stworzenie kilku stref – wypoczynkowej, jadalnianej oraz miejsca z huśtawką. Podstawa ze świerku skandynawskiego zyskała kasztanowy kolor, dopasowany do elementów ozdobnych elewacji. Natomiast delikatne osłonięcie od strony sąsiada i dodatkową możliwość ekspozycji ulubionych ziół dają lamele, również drewniane. Podobnie jak deski na podłodze lamele pokryto specjalną lazurą. Chcesz zobaczyć cały odcinek o tym domu i tarasie? Zapraszam do odrębnego wpisu!


Taras drewniany przy domu jednorodzinnym – Modrzew syberyjski

Taras przy domu City Break House autorstwa pracownika MOKAA Architekci został wykończony modrzewiem. Towarzyszą mu wielkoformatowe spieki ceramiczne oraz siatka cięto – ciągniona na elewacji. Jasna fasada sprawia, że architektura nie dominuje nad krajobrazem, tylko stanowi jego dopełnienie. Największą ozdobą ogrodu pozostał starodrzew, gdyż architekci tylko w niezbędnym zakresie ingerowali w naturę. Szacunek dla przyrody, oraz maksymalne otwarcie domu na ogród zaowocowały sielskim klimatem tak na zewnątrz, jak i we wnętrzu, niezależnie od aktualnie panującej pory roku. Tu znajdziesz osobny wpis o tym domu i ogrodzie.


Ogród pełen słońca z kilkoma miejscami do wypoczynku

Dom Słoneczny autorstwa architekta Romana Lisa z pracowni Disinn nie mógł obejść się bez kilku stref stworzonych do wypoczynku wśród zieleni. Autorką projektu ogrodu przy domu jest architekt krajobrazu Hanna Wypych. Wychodzący na południe taras wykończony płytami betonowymi sprzyja kąpielom słonecznym. Jednak podczas spotkań z przyjaciółmi sprawdza się drugi, zacieniony taras ukryty wśród rekordowej wielkości traw ozdobnych. Ogród towarzyszący rodzinie oraz chętnie przyjmowanym gościom wzbogaca przestrzeń rekreacyjna. Tutaj doskonale sprawdza się odporna na silną ekspozycję słoneczną lawenda. Zobacz FILM o tym domu parterowym i ogrodzie!

Ogród zyskał kilka odrębnych stref do wypoczynku, a także dużą strefę rekreacyjną z basenem.


Taras przy szeregowcu z deski kompozytowej

Na bezobługowy taras kompozytowy postawiła Monika, której wpisy możecie śledzić na Instagramowym profilu Moo Design. Dzięki zamówieniu deski na wymiar, właścicielka uniknęła łączeń na tarasie, który łącznie zajmuje powierzchnię 20 m2. Kolejnym przydatnym patentem jest nacięcie legarów, co ułatwia spływanie wody z tarasu, oczywiście przy zachowaniu 2% spadku. Ochronę przed słońcem zapewnia markiza, a ciekawy akcent kolorystyczny – barwne kwiaty w donicach. Niezwykły urok tarasu można podziwiać w pełni po zmroku, nastrojowe oświetlenie i nagrzewnica zachęcają do wypoczynku również w chłodniejsze wieczory. Na koniec ciekawostka, samodzielny montaż tarasu zajął mieszkańcom tylko jeden dzień. Tu znajdziesz link do obszernego i pełnego praktycznych porad wpisu o tym ogrodzie! A tu zobaczysz FILM o ogrodzie z udziałem Moniki i:


Zadaszony taras w ogrodzie w leśnym stylu

Jeśli lubicie ogrody wkomponowane w zastany krajobraz, to może Wam się spodobać leśny ogród i zacieniony taras autorstwa architekta Tomasza Mielczyńskiego z pracowni TXMA Architektura. Duża powierzchnia tarasu sprawia, że jest on dosłownie drugim salonem na świeżym powietrzu. Mieszkańcom zależało również na tym, aby metalowa konstrukcja, podtrzymująca pokaźnych rozmiarów zadaszenie nie przysłoniła widoku na las. Sam taras został wykonany z drewna egzotycznego. Zauważcie, że w taras wkomponowano obszerne, murowane donice. Rodzaj wybranych nasadzeń doskonale wkomponowano w otulinę lasu. Chcesz zobaczyć FILM o tym domu? Zapraszam tędy!

Mieszkańcom zależało na tym, aby konstrukcja podtrzymująca zadaszenie tarasu nie przesłaniała widoków na las.


Nowoczesny taras z płyt w odcieniach szarości

Uporządkowana przestrzeń tarasu to znak rozpoznawczy Domu Skośno – Płaskiego Asi i Tomka, których profil podmiastem na Instagramie to źródło wielu inspiracji do domu i ogrodu. Ich przestronny taras został dobrze przemyślany już na etapie tworzenia projektu domu. Znalazła się tu osłonięta przed działaniem czynników atmosferycznych zacieniona strefa, z której można korzystać nawet podczas deszczu czy odwrotnie – podczas upałów. Co ważne, odpowiedzialna za projekt pracownia PL.architekci zadbała o swobodną komunikację między wnętrzem a ogrodem nie tylko od strony salonu, ale też od strony kuchni, przy której zaplanowano ogródek ziołowy. W tym ogrodzie pomyślano także o dzieciach, którym strefa z piaskiem i obszerny trawnik zapewniają możliwość swobodnej zabawy. Zapraszam również do oglądania filmu o realizacji tego domu!

Taras wykończony płytami w dwóch odcieniach szarości. Z jednej strony można korzystać ze słonecznej jadalni z widokiem na zieleń. Z drugiej, zadbano o zacienioną przestrzeń wypoczynkową.


Mały taras z żaglem

Jeśli dysponujecie jedynie niewielką przestrzenią tarasu, to nic straconego! Staranny wybór tekstyliów, dużo donic i żagiel chroniący przed słońcem to przepis na przytulny, przydomowy taras architekt Katarzyny Laskowskiej. Przestrzeń, choć niewielka, wprowadza nas w stan błogiego relaksu, Udowadnia, że dbałość o detal, umiar w doborze kolorów, meble odporne na działanie czynników atmosferycznych i kilka charakterystycznych elementów, tworzą spójną, ale też funkcjonalną całość. Cały odcinek o mieszkaniu architekt Katarzyny Laskowskiej zobaczysz tutaj!


Zobacz też, co posadzić w donicy na słonecznym tarasie:


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 27.04.2022 r.