Osiedle Leśne – Czapury. Jak się tutaj mieszka? – rozmowa z mieszkanką

Czapury - Osiedle Leśne - Family HouseOsiedle Leśne w Czapurach (gm. Mosina) z tysiącem sprzedanych domów i mieszkań to jeden z największych kompleksów mieszkaniowych pod Poznaniem. Konkurencyjne ceny, otoczenie lasów oraz systematycznie rozbudowywana infrastruktura – to atuty doceniane głównie przez ludzi młodych. Za kuszącą ceną kryją się jednak pewne niedogodności. Jakie? O tym rozmawiamy z mieszkanką osiedla!

Katarzyna Sawka-ParadowskaO tym, jak się mieszka na Osiedlu Leśnym w Czapurach rozmawiamy z mieszkającą tu od pięciu lat fotograf, właścicielką firmy Paradowscy Fotografia (paradowscyfotografia.com), Katarzyną Sawka–Paradowską.

Mieszkasz w Czapurach już od 5 lat. Pamiętasz jaka była Twoja motywacja do zamieszkania właśnie na Osiedlu Leśnym? Czy wybierając nowe mieszkanie pod Poznaniem brałaś pod uwagę inne lokalizacje? Co przesądziło o wyborze mieszkania na Osiedlu Leśnym i – przede wszystkim – czy z tego wyboru jesteś dzisiaj zadowolona?

Kasia Sawka–Paradowska: Czapury jako moją ostoję domową wybrałam wraz z mężem ze względu na przyjazne otoczenie, czyli zieleń, las i ciszę. Istotne były dla nas również nieduże odległości dzielące Czapury od parku narodowego, pobliskich koni, czy dobrze nam znanego Puszczykowa. Kolejną ważną rzeczą był standard wykończenia zarówno mieszkania, budynku, jak i przestrzeni na osiedlu. Ważne było dla mnie, aby deweloper zapewniał nie tylko samo mieszkanie, lecz również wybrukowane drogi, płot wokół budynku i oświetlenie na drogach, ale nie ukrywam, że główną motywacją do zamieszkania na Osiedlu Leśnym była przede wszystkim chęć posiadania własnego kąta za Poznaniem, wśród zieleni, lecz jednak blisko Poznania. Czapury idealnie spełniają nasze wymogi. Wybierając mieszkanie, oprócz Czapur brałam pod uwagę również Skórzewo i Dąbrówkę. Jednak ostatecznie wybraliśmy Osiedle Leśne w Czapurach – ze względów wizualnych, ale także z uwagi na jakość wykończenia mieszkania i budynku. Co ważne, posiadamy ogródek i garaż, podczas gdy w innych lokalizacjach nie było szans na połączenie mieszkania z ogródkiem w takiej cenie. Muszę przyznać, że Czapury były bardzo konkurencyjne cenowo.

Przeprowadzka za miasto niekiedy idzie w parze z dłuższymi niż dotychczas dojazdami do Poznania. Ile czasu trwa dojazd do centrum z Czapur w godzinach szczytu, a ile poza szczytem i czy podróż przebiega sprawnie?

Kasia SP: Dojazd do centrum miasta jest prosty i wygodny raczej….poza godzinami szczytu, wówczas jest to kwestia 25 minut. W szczycie niestety około 40 minut. Największym utrudnieniem i spowalniaczem dojazdu do miasta jest kłopotliwy przejazd kolejowy na Starołęce, który dość często zamykają i wówczas napotykamy na dość duże korki. Jednak w naszym przypadku nie jest to duży problem. Ja ze względu na charakter pracy, nie muszę być codziennie w mieście w typowych godzinach pracy, a mąż dojeżdża skuterem znacznie szybciej niż samochodem, więc tak sobie radzimy.

Osiedle Leśne powstało z myślą o młodych rodzinach. Jak oceniasz – czy to miejsce jest przyjazne dzieciom i ich rodzicom?

Kasia SP: Osobiście Osiedle Leśne uważam za idealne dla młodych rodzin. Jest przede wszystkim ciche i bezpieczne. Jest tu piękny plac zabaw oraz nowo wybudowane prywatne przedszkole Familijne Skrzaty, gdzie – z tego co wiem – bez problemu można się dostać, nawet jeśli dziecko nie będzie uczęszczać w pełnym wymiarze godzin. Moja znajoma posyła dziecko na trzy godzinny dziennie z wyżywieniem i płaci 300 zł. Szkoła podstawowa też jest na miejscu, tylko że nie na samym osiedlu, ale w Czapurach. Na pewno brakuje boiska do koszykówki czy siatkówki dla dzieci starszych. Wszędzie jest kostka brukowa, więc poruszanie się wózkiem jest bardzo wygodne. Obok mamy las, więc dużo rodzin spotyka się w lesie na wspólnych spacerach.

A jak wygląda kwestia codziennych zakupów?

Kasia SP: Dostępność sklepów nie jest bogata, ale mamy blisko Żabkę i jeszcze dwa pobliskie sklepy spożywcze. Na większe zakupy trzeba wybrać się do Poznania lub do Daszewic.

Osiedle Leśne w Czapurach to jedna z największych podpoznańskich inwestycji mieszkaniowych. Jak z Twojej perspektywy wygląda tutejsze życie sąsiedzkie i czy na Osiedlu Leśnym można – Twoim zdaniem – zachować prywatność?

Kasia SP: Uważam, że życie sąsiedzkie zależy przede wszystkim od charakterów poszczególnych sąsiadów. My mamy szczęście i mieszkamy pośród bardzo fajnych i ciekawych ludzi. Wszyscy są otwarci i pomocni. Co do prywatności, to my akurat mieszkamy w starszej części osiedla, gdzie ogródki są jeszcze duże, więc bliskość sąsiadów nie jest aż tak dotkliwa. Drzewa i krzaki w naszym ogrodzie już urosły i sobie radzimy, ale znam osoby które mają tu sąsiadów bardzo blisko, więc o zachowaniu prywatności raczej nie można w ich przypadku mówić. Wszyscy się widzą i słyszą.

Idąc dalej, przedmieścia kojarzą się z zielenią i ciszą, choć w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Czy Czapury odpowiadają tym wyobrażeniom?

Kasia SP: W Czapurach, jak i wokół nich jest naprawdę cicho i przyjemnie. Jest las, stawy, rzeczka i konie. Wystarczy kilka minut podjechać samochodem i jest się już w Nadleśnictwie Babki, a tam kompletna głusza i masa zieleni.

Jak oceniasz jakość wykonania budynków na Osiedlu Leśnym? Jaka jest Twoja opinia o Family House?

Kasia SP: Kontakt z deweloperem na początku był bardzo dobry, a później niestety się pogorszył. Jak już były konkretne skargi lub uwagi co do jakości budynku, to nie było już tak prosto. Musieliśmy prosić o wymianę okien, które były porysowane oraz poprawienie krzywych ścian. Jednak porównując nasze mieszkanie do mieszkań naszych znajomych, muszę przyznać, że zarówno poziom wykonania, jak i użytych materiałów jest jednak dobry. Koniec końców wszystkie nasze prośby zostały przyjęte, a wnoszone problemy rozwiązane przez dewelopera.

Czy brakuje Ci czegoś w Czapurach? Chciałabyś coś poprawić?

Kasia SP: W Czapurach zamieniłabym szambo na kanalizację, dodałabym boiska do gry dla dzieciaków, a przy przedszkolu wybudowałabym pływalnię.

Jakie są według Ciebie najważniejsze plusy, a jakie minusy mieszkania na Osiedlu Leśnym?

Kasia SP: Moim zdaniem główne plusy to na pewno cisza, fajne okolice, pobliski las i zwierzęta, ładne drogi, plac zabaw, przedszkole na osiedlu, szybki dojazd do Starołęki, gdzie można zrobić zakupy. Z kolei minusy to brak kanalizacji i powiększanie się osiedla w tempie ekspresowym, co w praktyce oznacza narastający przepływ ludzi na osiedlu i więcej samochodów. Oczywiście da się także odczuć wzmożony ruch aut jadących ze strony Starołęki do Czapur. Osobiście ubolewam również nad tym, że deweloper buduje kolejne nowe domy w miejscach, gdzie kiedyś były łąki i ładne widoki.

Dziękuję za rozmowę.


Osiedle Leśne w Czapurach – najważniejsze fakty

Ceny nowych mieszkań na Osiedlu Leśnym należą do najniższych w okolicy Poznania i obecnie zaczynają się od około 200 tys. zł za ponad 60 m2 powierzchni w stanie deweloperskim. Atrakcyjne ceny to najbardziej eksponowany, ale nie jedyny atut Osiedla Leśnego. Deweloper  stara się odpowiadać na potrzeby rodzin z dziećmi. Zbudował dla mieszkańców plac zabaw, żłobek i przedszkole. Poza tym na aprobatę zasługuje bezpośredni dostęp do rozległych lasów oraz estetyka domów i dobra infrastruktura osiedlowa. Na terenie całej inwestycji są wybrukowane drogi i oświetlenie. Wszystkie budynki i ogrodzenia ujednolicono.

 Gdzie pod Poznaniem mieszka się najlepiej? Sprawdź nasze rekomendacje:
Osiedle Rozalin w Lusówku – nowe domy i mieszkania w pobliżu PoznaniaOsiedle Rozalin w Lusówku wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź naszą rekomendację!
Osiedle Królewskie w MosinieOsiedle Królewskie w Mosinie wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź dlaczego rekomendujemy tę ofertę!

Mimo rozbudowywanej infrastruktury, za niską ceną mieszkań w Czapurach stoją niedoskonałości oferty. Wśród niedogodności można wymienić, oprócz utrudniającego dojazd do Poznania przejazdu kolejowego, relatywnie ciasną zabudowę, brak kanalizacji i brak rozbudowanego zaplecza handlowego, dużą odległość od najbliższego wjazdu na autostradę w Krzesinach (13 km) oraz brak połączenia kolejowego z Poznaniem. Na terenie Osiedla Leśnego nie znalazło się miejsce na boiska, czy skate park, gdzie czas wolny mogłaby spędzać młodzież.

W niektórych miejscach dziwi niestandardowy układ budynków. Można tutaj przywołać protest mieszkańców Osiedla Leśnego z 2014 r. Według nich deweloper „zabrał” niektórym mieszkańcom część ogródków po to, żeby stworzyć tarasową zabudowę i ulokować na zboczu więcej budynków. Ich zdaniem, zróżnicowanie poziomów pozbawiło mieszkańców intymności.

Warto porównać – Czapury czy Dąbrówka?

Osiedle Leśne w Czapurach można porównać do osiedli w Dąbrówce (gm. Dopiewo) budowanych przez deweloperów Nickel i Linea. W obydwu lokalizacjach nowe rozległe osiedla zdominowały spokojne wcześniej wsie i rozsławiły okolicę możliwością zakupu tańszego niż gdzie indziej domu lub mieszkania.

  • Cena: Nowe mieszkania w Dąbrówce są średnio o jedną trzecią droższe niż te w Czapurach. Płacąc więcej, mieszkańcy Dąbrówki zyskują jednak dostęp do Zachodniej Obwodnicy Poznania oraz połączenia kolejowego z Poznaniem.
  • Komunikacja: Dąbrówka zapewnia wygodniejszy dojazd samochodem do różnych części Poznania. Podobnie do innych miejscowości Aglomeracji Poznańskiej. Podczas gdy tuż obok osiedli w Dąbrówce znajduje się wjazd na obwodnicę, najbliższy wjazd na Autostradę A-2 w okolicy Czapur znajduje się w odległości 13 km w Krzesinach.
  • Transport publiczny: Na oddalonym od Osiedla Leśnego o 5 km Rondzie Starołęka można przesiąść się z auta w tramwaj. Z Czapur w kierunku Starołęki kursuje też linia autobusowa, ale to rozwiązanie mało komfortowe, gdyż autobusy nie jeżdżą zbyt często, a i tak muszą stać w korkach w momentach kiedy szlaban jest opuszczany. Porównując transport publiczny dostępny w dwóch miejscowościach, korzystniejsze połączenie kolejowe oferuje Dąbrówka, skąd dojazd do centrum szynobusem trwa 12-15 minut.
  • Infrastruktura osiedlowa: Zarówno Osiedle Leśne, jak i osiedla w Dąbrówce posiadają drogi wewnętrzne, oświetlenie i place zabaw. Plus dla deweloperów realizujących osiedla w Dąbrówce za budowę prężnie działających galerii handlowych. Deweloper Family House zbudował na terenie osiedla prywatne przedszkole i żłobek. Budowa galerii handlowej na wjeździe do Czapur nie znalazła jak dotąd finału.
  • Edukacja: Dostęp do edukacji jest porównywalny, z tą różnicą, że szkoła podstawowa w Dąbrówce jest nowsza i co za tym idzie – nowocześniejsza.
  • Tereny rekreacyjne: Amatorzy jazdy rowerowej, biegania, czy spacerów znajdą odpowiednie trasy w obydwu miejscach. Zarówno Czapury, jak i Dąbrówka mają bezpośredni dostęp do kompleksów leśnych, z tym że lasy w okolicy Czapur są znacznie rozleglejsze. Dodatkową atrakcję stanowi rzeka, pobliskie ośrodki jazdy konnej oraz niewielka odległość od Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i Wielkopolskiego Parku Narodowego. Mieszkańcy Dąbrówki mogą swobodnie spacerować albo jeździć na rowerze w Lesie Zakrzewskim .
  • Wypoczynek nad wodą: Nad jezioro mogą wybrać się zarówno mieszkańcy Czapur, jak i Dąbrówki. Latem dużą popularnością cieszy się dobrze zagospodarowana plaża w Zborowie niedaleko Dąbrówki. Natomiast z Osiedla Leśnego w 20 minut można dojechać na Przystanek Glinianki w Mosinie, gdzie znajduje się piaszczysta plaża, ścieżka edukacyjna i wieża widokowa. Pobliski zbiornik Czapnica to propozycja dla wędkarzy.

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 14.12.2016 r.

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

Dodaj komentarz