Gdzie warto mieszkać? Dąbrowa (gmina Dopiewo) – tanio blisko Poznania

Szkoła podstawowa w DąbrowieDąbrowa (gmina Dopiewo) to wieś położona po zachodniej stronie Poznania, na terenie której trwa intensywna budowa domów jednorodzinnych oraz osiedli mieszkaniowych. Wyróżnikiem Dąbrowy jest szybkie połączenie komunikacyjne z Poznaniem oraz – w przeciwieństwie do sąsiedniej Dąbrówki czy Skórzewa – brak uciążliwego tłoku. Możliwość zakupu taniej działki budowlanej przyciąga nowych mieszkańców, jednakże wraz z rozwojem wsi nie idzie rozwój lokalnej infrastruktury.

Dąbrowa jest wsią, która na przyroście mieszkańców mocno korzysta. Rozrosła się w każdym kierunku, jednak w ślad za tym nie poszły adekwatne inwestycje drogowe. Na terenie wsi znajdują się tylko trzy drogi pokryte asfaltem – Szkolna, Wiejska i Leśna – nie licząc dróg wewnętrznych na osiedlach. Resztę stanowią drogi gruntowe, które w najbliższych kilkunastu latach nie zostaną utwardzone. Ponadto, spora część wsi nie jest jeszcze skanalizowana.

Niemniej jednak należy podkreślić, że Dąbrowa jest dobrze położona pod względem dojazdu do Poznania oraz do obwodnicy S11. Mieszkańcy mogą korzystać z wyremontowanej i poszerzonej ulicy Bukowskiej, która gwarantuje szybki dojazd do centrum miasta (20 minut poza szczytem, do 40 minut w godzinach szczytu).

Ze względu na dużą powierzchnię wsi, domy nie są gęsto posadowione a ceny działek jak na bliską odległość od Poznania, są przystępne. Działkę budowlaną można kupić w cenie 80-140 zł za m2, co stanowi niską kwotę jeżeli porównać cenę do działek zlokalizowanych w sąsiednim Lusowie lub Wysogotowie (gmina Tarnowo Podgórne). Ceny gotowych domów w stanie deweloperskim również są zachęcające, np.:

  • na Osiedlu Dąbrowa cena metra kwadratowego powierzchni mieszkania w willi podmiejskiej wynosi obecnie 2 100 zł za m2. Ponadto na osiedle prowadzi droga z kostki brukowej wybudowana przez dewelopera, co zdecydowanie podnosi komfort mieszkania w tym miejscu.
  • Osiedle Słoneczniki to kolejna inwestycja realizowana na terenie Dąbrowy. Cena metra kwadratowego mieszkania w dwupoziomowym szeregowcu zaczyna się tu od 4 700 zł. Słoneczniki mają być alternatywą dla tradycyjnego budownictwa, gdyż energia elektryczna dla każdego mieszkania ma być dostarczana przez własną elektrownię fotowoltaiczną umieszczoną na dachu.

Mieszkańcy Dąbrowy mają zapewniony łatwy dostęp do edukacji i zaplecza handlowego. We wsi znajduje się szkoła podstawowa i kilka sklepów spożywczych. Żeby zrobić większe zakupy, mieszkańcy mogą udać się do oddalonego o 10 minut jazdy samochodem CH Auchan w Swadzimiu albo pobliskiego Skórzewa, gdzie działa Galeria Mallwowa i liczne markety, czy sąsiedniej Dąbrówki (dwa centra handlowe). W Dąbrówce już we wrześniu 2015 r. rozpocznie również działalność nowe gminne przedszkole. Gimnazjum jest z kolei w Skórzewie.

Tereny rekreacyjne, które powinny stanowić sąsiedztwo ciekawej lokalizacji do mieszkania pod Poznaniem znajdują się także niedaleko Dąbrowy. Las  Zakrzewski zlokalizowany jest zaledwie 2 kilometry na zachód od centrum wsi, a Jezioro Lusowskie z zagospodarowaną plażą – w odległości 4 kilometrów w kierunku północnym.

Dąbrowa jest ciekawym miejscem do zamieszkania w bliskiej odległości od Poznania oferującym możliwość nabycia atrakcyjnej działki budowlanej lub domu w stanie deweloperskim w dobrej cenie. Lokalna infrastruktura drogowa jest niestety niedostateczna i w najbliższej perspektywie taka pozostanie. Jednakże ze względu na ciekawe położenie – szybki dojazd w praktycznie każdym kierunku i więcej przestrzeni do życia niż w sąsiednich – zabudowanych ciasnymi osiedlami Skórzewie i Dąbrówce – Dąbrowa jest propozycją wartą uwagi.

Plusy i minusy mieszkania w Dąbrowie:

  •  brak dróg z utwardzonej nawierzchni i naprawdę kiepska perspektywa na ich szybką budowę, kurz i pył wywoływany przez jadące samochody, błoto w czasie opadów
  • + tanie działki budowlane
  • + dobry dojazd do Poznania ulicą Bukowską i sąsiedztwo trasy S11
  • + niedalekie sąsiedztwo lasu i jeziora
  • + brak centrów handlowych w obrębie wsi i związany z tym spokój i mały ruch

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 3.02.2015

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną dom w zabudowie szeregowej kilka kroków od Puszczy Zielonki. Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-puszcza-zielonka-yt-play-300x169

2 thoughts on “Gdzie warto mieszkać? Dąbrowa (gmina Dopiewo) – tanio blisko Poznania

Dodaj komentarz