Gdzie warto mieszkać? – Gmina Komorniki – domy i mieszkania za rogatkami Poznania

Komorniki – Osiedle Poetów. Nowe domy i mieszkania przy ulicy JeziornejNic nie wskazuje na to, aby trwający od kilkunastu lat rozkwit budownictwa mieszkaniowego w Komornikach miał się ku końcowi. Osiedla mieszkaniowe, domy szeregowe, jednorodzinne, w zabudowie bliźniaczej rosną tu jak grzyby po deszczu – głównie w północnej części gminy, w takich miejscowościach jak Plewiska, Komorniki i Wiry.

Bliskość wjazdu na autostradę i sąsiedztwo Poznania to ważne atuty Komornik i okolicy. Niestety, paradoksalnie na pytanie – jak się mieszka w Komornikach – wielu mieszkańców odpowiada, że są już zmęczeni dojazdami do Poznania… Jeżeli dodać do tego inne niedogodności, takie jak wolne tempo budowy dróg dojazdowych do nowych posesji, to mieszkanie w gminie Komorniki traci nieco na atrakcyjności. Sytuację częściowo ratuje sąsiedztwo wyjątkowych terenów rekreacyjnych w Wielkopolskim Parku Narodowym oraz rozbudowanego zaplecza handlowo-usługowego.

Korzystne połączenie komunikacyjne Komorniki zawdzięczają autostradzie A-2 oraz drodze krajowej numer 5. Mimo że gmina Komorniki bezpośrednio graniczy z Poznaniem i posiada dostęp do drogi krajowej, to dojazd do centrum miasta w godzinach szczytu jest spowolniony. Krajowa piątka to wąskie gardło, które zbiera ruch samochodów wyjeżdżających z i wjeżdżających do Poznania z kierunku południowego, a także ruch tranzytowy przez Poznań na linii północ – południe. W godzinach szczytu w Komornikach tworzą się korki, a mieszkańcy, którym zależy na szybkim dojeździe do Poznania, muszą korzystać z objazdu przez sąsiedni Luboń. W tej chwili jedyną szansą na wyprowadzenie uciążliwego ruchu samochodowego poza Komorniki jest budowa drogi ekspresowej S5 między autostradą A-2 a Wronczynem. 14 listopada 2014 r. wydano zezwolenie na budowę tego odcinka. Kiedy zostanie ukończony? Trudno na razie na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieć.

Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada - Dąbrówka. Deweloper LineaPOLECAMY! Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada w Dąbrówce zostały przez nas wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź dlaczego!

W gminie Komorniki działa oczywiście transport autobusowy, ale autobusy w godzinach szczytu też stoją w korkach. Gmina Komorniki jest obsługiwana przez osiem linii autobusowych o numerach: 701, 702, 703, 710, 716, 718, 719, 651 organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. Sieć połączeń jest gęsta, a linie kursują średnio co 30 minut w dni robocze. Z Gminy Komorniki mamy połączenia z Luboniem i dalej do poznańskiego Dębca, Górczyna lub na Junikowo. Autobusami nr 703 i nr 716 dojedziemy do miejscowości w Gminie Dopiewo tj. Konarzewa i Gołusek.

Ponad 30% powierzchni gminy zajmuje Wielkopolski Park Narodowy. I to właśnie dostęp do lasów i jezior stanowi istotny plus mieszkania w gminie Komorniki.

Świadczyć o tym mogą na przykład cieszące się ogromnym zainteresowaniem domy i mieszkania na sąsiadującym z parkiem narodowym Osiedlu Poetów, które mimo dość wysokich cen (od 3,8 do 4 tys. zł/ m2) cieszą się wśród kupujących dużym zainteresowaniem. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że ceny nowych mieszkań sąsiadujących z terenami zielonymi w innych gminach pod Poznaniem bywają atrakcyjniejsze, jak choćby na Osiedlu Rozalin w Lusówku (gmina Tarnowo Podgórne). 


WPN to ponad 80 km tras turystycznych – pieszych, rowerowych i nordic walking – przebiegających wśród lasów, na terenach polodowcowych, przy jeziorach i wzdłuż rzeki Warty.

 

Niestety nie każdy – tak jak np. mieszkańcy Osiedla Poetów czy Osiedla Czubryj w Komornikach – ma tę zieloną enklawę na wyciągnięcie ręki. Z powodu braku rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych na terenie gminy oraz dużego ruchu samochodowego, część mieszkańców nie może po prostu wsiąść na rower i wskoczyć do lasu. Do Wielkopolskiego Parku Narodowego trzeba często najpierw podjechać samochodem.

Uciążliwości związanych z poruszaniem się po gminie Komorniki nie sposób nie zauważyć. Do tej pory utwardzona została mniej więcej połowa dróg na terenie gminy. Do roku 2018 ma powstać ponad 30 km dróg, z czego najwięcej w Wirach i Plewiskach (Gdzie warto mieszkać? – Plewiska). Póki co, część mieszkańców nie może liczyć na dojazd do swojego nowego domu wybrukowaną drogą. Są miejsca, gdzie brakuje również chodników, co przekłada się na niski poziom bezpieczeństwa pieszych.

Punktem zapalnym na drogowej mapie gminy jest jednak kłopotliwy przejazd kolejowy w Plewiskach. Jak dotąd, nie znalazły się pieniądze na budowę wiaduktu, który rozwiązałby problem powstających w tym miejscu korków. O pewnym postępie świadczy oczywiście remont ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach – powstały między innymi nowe zatoki dla autobusów, chodniki, sygnalizacja świetlna i nowa nawierzchnia drogi.

Zdecydowanie lepiej niż drogi wygląda dostęp do sieci kanalizacyjnej i – co trzeba podkreślić – dobrze rozwinięte zaplecze sportowe gminy. Mimo że w Komornikach wciąż nie ma aquaparku (tak popularnego w innych gminach pod Poznaniem), to w ostatnich latach zbudowano nowe obiekty sportowe, które są zlokalizowane na terenie całej gminy, a nie – jak to bywa – tylko w największych miejscowościach. W Komornikach mieści się duża sala sportowo – widowiskowa i stadion piłkarski. Mieszkańcy Szreniawy mogą korzystać z kompleksu boisk wraz z kortami tenisowymi. Boiska wielofunkcyjne – Orliki – funkcjonują w Wirach i Plewiskach. Natomiast placów zabaw jest aż 18, chociaż potrzeby i tak są większe. Brakuje na przykład placów zabaw na rozległych osiedlach w Plewiskach.

Z uwagi na systematyczny napływ nowych mieszkańców, szkoły w gminie Komorniki są przepełnione. Trwa budowa nowych.
 

Dzieci z Plewisk mogą liczyć na nową Szkołę Podstawową w Plewiskach, która docelowo pomieści 600 uczniów. Inwestycję rozłożono na etapy. Całość prac budowlanych ma zostać zakończona we wrześniu 2017 roku. Tymczasem obecnie na terenie gminy działają 4 szkoły podstawowe (w Komornikach, Wirach, Chomęcicach i Plewiskach), jedno gimnazjum w Komornikach. Jest też 9 przedszkoli i 8 żłobków. Uwaga! Co należy zaliczyć na plus – wrześniu 2015 r. otwarto dwa nowe duże przedszkola – w Komornikach i Plewiskach, co jest koniecznością w tych stale powiększających się miejscowościach. W okolicy nie ma natomiast szkół średnich ani technicznych, czym może pochwalić się np. gmina Tarnowo Podgórne.

Mieszkańcy gminy Komorniki mają dostęp do bardzo dobrze rozwiniętego zaplecza handlowo – usługowego oraz bazy gastronomicznej. Najlepiej pod tym względem wypadają Plewiska i Komorniki, gdzie mieści się m.in. CH Auchan oraz markety przy ul. Poznańskiej. Galeria A-2 powstała w 2015 roku w pobliżu istniejącego CH Auchan.

ZŁOTY DOMSprawdź gdzie pod Poznaniem mieszka się najlepiej? Poznaj miejscowości i osiedla wyróżnione ZŁOTYM DOMEM.

Gmina Komorniki to raj dla deweloperów budujących osiedla mieszkaniowe oraz domy w zabudowie szeregowej. W ostatnich latach zostało zakończonych wiele inwestycji oraz trwa budowa i rozbudowa kolejnych, np. Osiedle Zielarskie w Plewiskach, czy w Komornikach: Osiedle Polna 61, Osiedle Soplicowo, Osiedle Parkowe, Osiedle Podleśne, Osiedle Zielony Zakątek i ciekawie położone na skraju lasu Osiedle Poetów. I wreszcie w WirachOsiedle Zaczarowana Dolina, domy bliźniacze przy ul. Poznańskiej Akropol – Inwestycje czy Osiedle Poznańskie. Nowych domów i mieszkań w gminie Komorniki systematycznie przybywa.

Sprawdź wybrane nowe osiedla w Komornikach:

Nowe bliźniaki w Wirach przy ul. Poznańskiej: Duża – wynosząca niemal 100 m2 – powierzchnia mieszkalna sprawia, że w nowym domu nie trzeba się ograniczać! Tym bardziej, że układ pomieszczeń w nowych bliźniakach powstających w Wirach przewiduje 3 sypialnie bez skosów oraz przestronny salon z jadalnią. Ciekawym rozwiązaniem, rzadko spotykanym na nowych osiedlach, jest wygodna oddzielna kuchnia ze spiżarnią oraz dwie łazienki. W projekcie przygotowano też dodatkowe miejsce na przechowywanie – zarówno na poziomie parteru, jak i w strefie prywatnej. Poznaj szczegóły i zobacz aktualne zdjęcia z budowy!


Osiedle Pasieki w Komornikach przy ul. Pasieki (deweloper Hydro Marko) to nowoczesne bliźniaki o powierzchni wynoszącej 89 lub 125 m2, z których połowa posiada garaże. Przykładowy dom posiada na parterze salon, oddzielną kuchnię i jadalnię, a na piętrze – łazienkę i dwie lub trzy sypialnie, z których jedna posiada wyjście na balkon. Bliźniaki są dostępne w cenie 390 lub 450 tys. zł.


Osiedle Leśne w Komornikach przy ul. Spacerowej i Stawnej (Invest Complex) to oferta sprzedaży domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej o powierzchni od 75 do 88 m2 oraz jednopoziomowych mieszkań o powierzchni od 55 do 70 m2. W chwili obecnej wszystkie lokale są już sprzedane bądź zarezerwowane.


Osiedle Parkowe w Komornikach, przy ul. Jaśminowej (Poz Inwest) – mieszkania są dostępne w wariancie jedno- oraz dwupoziomowym. choć w ofercie dostępne są już jedynie te ostatnie. Powierzchnia gotowych, dwupoziomowych segmentów w zabudowie szeregowej z salonem z aneksem, toaletą, łazienką i doma lub trzema sypialniami wynosi od 74 do 92 m2 powierzchni, a ich ceny wahają się w tej chwili od 305 do 350 tys. zł.


Osiedle Czubryj w Komornikach dewelopera Yard Development wyróżnia kameralny charakter – osiedle obejmuje 16 domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej o powierzchni 74 m2 plus niemal 13 m2 poddasza. Lokalizacja przy ulicy Czubryj, a więc w pobliżu terenów rekreacyjnych Wielkopolskiego Parku Narodowego i jednocześnie – z łatwym dostępem do szkół, przedszkoli, przystanku autobusowego i zjazdu na autostradę jest obecnie jedną z najciekawszych w Komornikach. Ceny dostępnych domów wynoszą od 315 do 355 tys. zł. Każdy lokal posiada przynależny ogródek i miejsce postojowe. Termin zakończenia inwestycji przewidziano na pierwszy kwartał 2017 roku.


Osiedle Zielony Zakątek przy ul. Młyńskiej (PBO Nowak) to gotowe, kameralne osiedle, przy gotowej drodze dojazdowej. Ostatnie dwukondygnacyjne mieszkania z garażami w budynkach dwulokalowych mają 137 m2 powierzchni i są dostępne w cenie 459 tys. zł.


Osiedle mieszkaniowe przy ul. Młyńskiej (deweloper Future) zlokalizowane na ładnym pagórkowatym terenie zapewnia dostęp do terenów spacerowych i placu zabaw. Mieszkania jednopoziomowe na parterze z ogródkiem lub na piętrze (z balkonem) o powierzchni 70 m2 są dostępne w cenie 270 tys. zł.


Osiedle Zacisze w Komornikach to najnowsza inwestycja firmy Poz Inwest powstająca przy ulicy Chabrowej. W ramach Osiedla Zacisze powstają dwupoziomowe mieszkania w zabudowie bliźniaczej z garażami o powierzchni 99 m2 oraz dom jednorodzinny o powierzchni 115 m2. Ceny nowych bliźniaków w Komornikach wynoszą w tej chwili od 340 do 350 tys. zł, zaś największy dom 115 m2 to wydatek rzędu 435 tys. zł. Pierwszy etap Osiedla Zacisze obejmuje 23 mieszkania. Pierwsze mają być gotowe pod koniec 2017 roku.


Bliźniaki przy ulicy Łąkowej w Komornikach wznosi firma Akropol – Inwestycje. Domy o powierzchni 75 m2 posiadają – na parterze – salon z aneksem kuchennym i toaletę, a na piętrze – 3 sypialnie i łazienkę. Plusem projektu jest dodatkowe okno w aneksie kuchennym. Ceny bliźniaków z ogródkami i miejscami postojowymi wynoszą od 299 do 359 tys. zł.


Osiedle Brzoskwiniowe przy ul. Truskawkowej w Komornikach nadal w rozbudowie. Dwupoziomowe mieszkania w zabudowie bliźniaczej z garażami o powierzchni od 116 do 137 m2 są dostępne w cenie ponad 440 tys. zł. Bliźniaki posiadają podwójne ściany między lokalami i przestronne wnętrza. Na parterze znajduje się salon, duża oddzielna kuchnia z jadalnią, garderoba i toaleta, a na piętrze – trzy relatywnie duże sypialnie (dwie prawie 12-metrowe i  jedna ponad 13 m2), łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Inwestorem Osiedla Brzoskwiniowego jest firma D.A.G. Projekt. Obecnie w sprzedaży są dostępne lokale z drugiego etapu. Osiedle docelowo obejmie cztery etapy.


Przy ul. Pasieki 30 nowe szeregowce wznosi firma Budi. Domy w zabudowie szeregowej z ogródkami i miejscami postojowymi mają około 86 m2, na co składa się – na parterze – salon z aneksem kuchennym (32 m2), korytarz i toaleta, a na piętrze – trzy sypialnie o powierzchni 8; 10,5m; i 11 m2. Dodatkową przestrzeń na składowanie rzeczy zapewnia strych. Niewielkie osiedle posiada gotowe drogi wewnętrzne i ogrodzenie. Cena obecnie dostępnych, gotowych szeregowców w Komornikach, przy ulicy Pasieki 30 wynosi 365 tys. zł, czyli około 4,3 tys. zł za metr kwadratowy powierzchni do samodzielnego wykończenia.


Komorniki i Wiry stanowią ciekawą lokalizację dla budowy domów pod Poznaniem. Działki budowlane są umiarkowanie drogie. Dostępne są w cenach 200 – 300 zł za m2 i w większości są zlokalizowane przy drogach gruntowych, które w najbliższych latach nie będą utwardzane, co oczywiście obniża komfort mieszkania.

Plusy i minusy mieszkania w Komornikach:

  • + sąsiedztwo Wielkopolskiego Parku Narodowego z pięknymi lasami, jeziorami i szlakami turystycznymi
  • + rozwinięte zaplecze handlowo – usługowe: sklepy, markety, galerie handlowe
  • + szybki dojazd do autostrady A-2
  • + dostęp do sieci kanalizacyjnej
  • + dostęp do boisk sportowych
  • + bogata oferta deweloperów budujących nowe osiedla domów i mieszkań

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 5.12.2016 r.

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną dom w zabudowie szeregowej kilka kroków od Puszczy Zielonki. Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-puszcza-zielonka-yt-play-300x169

Dodaj komentarz