Nowe “mieszkania” w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – osiedle Zielone Lusówko

Osiedle Zielone Lusówko w Lusówku (gmina Tarnowo Podgórne)Osiedle Zielone Lusówko to nowe “mieszkania” w zielonej okolicy Poznania – w Lusówku, blisko Jeziora Lusowskiego. W mojej opinii projekt budynków oraz inwestycja dewelopera z Poznania rodzi kilka pytań. Warto zapytać – Czym powinna charakteryzować się idealna inwestycja realizowana przez dewelopera? Na pewno dobrą lokalizacją oraz korzystną relacją ceny do lokalizacji. Osiedle Zielone Lusówko na pierwszy rzut oka spełnia te kryteria, ale czy nowe “mieszkania”  w Lusówku przy ul. Tarnowskiej to na pewno trafiony wybór?

Osiedle Zielone Lusówko przy ul. Tarnowskiej docelowo ma obejmować 16 budynków wielorodzinnych, z których pierwszy etap jest ukończony. Warto wiedzieć, że budowa inwestycji Zielone Lusówko jest realizowana z kredytu bankowego, a nie z własnych środków dewelopera. Kiedy zakończy się budowa wszystkich zaplanowanych budynków na razie nie wiadomo. Natomiast każdy z już istniejących budynków został podzielony przez dewelopera na 12 “mieszkań” o powierzchni od 42 do 52 m2. Lokale znajdują się na dwóch poziomach. Każdy ma dostęp do własnego ogródka.

W artykule pod tytułem “Gdzie warto mieszkać? – Lusówko” zostały opisane trzy strefy miejscowości Lusówko, które charakteryzuje różny komfort mieszkania. Osiedle Zielone Lusówko znajduje się w najbardziej atrakcyjnej strefie położonej blisko lasu i plaży. Dobra lokalizacja nad jeziorem to niewątpliwy atut osiedla. Równie dobra wydaje się być cena.

Deweloper sprzedaje lokale na osiedlu Zielone Lusówko w cenie 2 900 zł netto/m2. Do podanej ceny trzeba jeszcze dodać podatek VAT. W przypadku osiedla Zielone Lusówko będzie on wyższy niż zazwyczaj i wyniesie 23 %.

Budynki na Osiedlu Zielone Lusówko są wznoszone na terenie, które studium określa jako obszar turystyczny i rekreacyjny, co automatycznie powoduje, że zgodnie z prawem lokale nie są mieszkaniami, tylko apartamentami w budynkach pensjonatowych.

Co to oznacza w praktyce? Otóż, zgodnie z polskim prawem kupujący taki lokal będzie zobowiązany do zapłacenia wyższego, bo wynoszącego 23% podatku VAT zamiast zwyczajowych 8%. Natomiast później będzie płacił wyższą stawkę podatku od nieruchomości. I w tym momencie oferta przestaje być już tak konkurencyjna w porównaniu do innych inwestycji mieszkaniowych w okolicy. Moim zdaniem, w tym kontekście warto zainteresować się znacznie atrakcyjniejszą wizualnie propozycją nowych mieszkań z ogrodami na Osiedlu Rozalin w Lusówku, które są dostępne w cenie od 219 tys. zł.

 Gdzie pod Poznaniem mieszka się najlepiej? Sprawdź nasze rekomendacje:
Osiedle Rozalin w Lusówku – nowe domy i mieszkania w pobliżu PoznaniaOsiedle Rozalin w Lusówku wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź naszą rekomendację!
Nowy dom bliźniak na sprzedaż znajduje się w spokojnej okolicy, dokładnie na granicy między Tarnowem Podgórnym i Górą, w otoczeniu nowych domków jednorodzinnych. Osiedle wyróżniają małe, kameralne rozmiary blisko potrzebnych udogodnień typu szkoły, sklepy, basen - aquapark Tarnowskie Termy.Nowe domy bliźniaki w Tarnowie Podgórnym. Sprawdź naszą rekomendację!

Gmina Tarnowo Podgórne jest lubiana przez deweloperów, którzy budują osiedla mieszkaniowe na terenach o przeznaczeniu rekreacyjno-hotelowym. Mieszkańcom Baranowa znany jest deweloper Agrobex, który w  2010 r. rozpoczął budowę budynków hotelowych, przemianowanych następnie na osiedle Zielona Przystań.

Jakiekolwiek by jednak nie było przeznaczenie terenów, na których powstaje inwestycja w Lusówku, to trzeba powiedzieć, że osiedle Zielone Lusówko położone jest w kapitalnym miejscu, w pobliżu Jeziora Lusowskiego, przy drodze rowerowej prowadzącej brzegiem jeziora do sąsiedniego Lusowa. Obok inwestycji znajduje się dworek, który wkrótce będzie zrewitalizowany i zamieniony na wiejski dom kultury z parkiem sięgającym do brzegów jeziora.

Warto wspomnieć o oryginalnym rozwiązaniu, które ma zapewnić mieszkańcom lokali usytuowanych na piętrze dostęp do ogrodu. Mowa o zainstalowanych na zewnątrz budynków schodach prowadzących do przynależnych części gruntu. Zapewniają one równy dla wszystkich dostęp do ogródków. Jednak z drugiej strony moim zdaniem warto zadać sobie pytanie – czy tego typu konstrukcja zastosowana na masową skalę nie obniży estetyki całego osiedla?

Osiedle budynków wielorodzinnych to w Lusówku całkowita nowość. Do tej pory spokojna miejscowość była kojarzona z rozbudową osiedli domów jednorodzinnych, szeregowych i bliźniaczych. Warto zapytać czy lokalny rynek będzie zainteresowany wchłonięciem tak dużej liczby niedużych “mieszkań”?


bliskopoznania-krzysztof-maleckiAutorem wpisu jest: Krzysztof Małecki
Ostatnia aktualizacja dnia 12.10.2018


Zobacz nowe osiedle bliźniaków z dużymi ogrodami w Tarnowie Podgórnym:

One thought on “Nowe “mieszkania” w Lusówku (gm. Tarnowo Podgórne) – osiedle Zielone Lusówko

  1. Mieszkaniec

    To już lepiej kupić domek na działce w ROD “Mirabelka” na trasie Lusowo-Lusówko. Mały wolnostojący domek, już jest kanalizacja, prąd cały rok. Mnóstwo ludzi tam mieszka na stałe.