Gdzie warto mieszkać? Rogalin (gm. Mosina) – dom w miejscu z klimatem

Rogalin - Osiedle Przy DębachDom w miejscu z klimatem, w otoczeniu niezwykłej przyrody, ale za cenę częściowej rezygnacji z wygody. Taki jest Rogalin. Niewielka wieś w gminie Mosina znana z Pałacu Raczyńskich i okalającego go ogrodu oraz parku z kilkusetletnimi dębami. Całość wpisana w piękne starorzecze Warty. Bezpośredni dostęp do terenów rekreacyjnych to najważniejszy atut Rogalina i okolic. Gorzej prezentuje się stan lokalnej infrastruktury, a mieszkaniec Rogalina w praktyce nie rozstaje się z samochodem.

Sąsiedztwo Rogalińskiego Parku Krajobrazowego i Wielkopolskiego Parku Narodowego sprawia, że to lokalizacja dla osób preferujących styl slow life – długie spacery i piękne widoki. Dobrze odnajdą się tu osoby, dla których brak utwardzonej drogi dojazdowej do domu czy chodnika nie stanowi problemu (Rogalin posiada za to sieć kanalizacyjną), oraz wyżej cenią sobie otoczenie prawdziwej przyrody.

Z perspektywy rodzin z dziećmi Rogalin nie spełnia kilku warunków niezbędnych do wygodnego funkcjonowania. Podstawy są zapewnione. Na miejscu działa zarówno szkoła podstawowa, gimnazjum, jak i ośrodek zdrowia, ale brakuje żłobka i przedszkola. Rodzice najmłodszych dzieci są więc zmuszeni dojeżdżać do placówek. Do Mosiny można dojechać w 10 minut samochodem. Dojazd do centrum Poznania jest dość czasochłonny – zajmuje około 40 minut. Do wyboru są trzy drogi – przez Kórnik, Czapury lub przez Puszczykowo.

Mapa - dojazd z Rogalina do Poznania

Mapa – dojazd z Rogalina do Poznania

Dojeżdżać trzeba wszędzie – nie tylko do pracy, ale także po zakupy, do apteki, do fryzjera, na pocztę itd. Mimo, że odległości do najbliższych punktów handlowo-usługowych nie są duże, to w praktyce mieszkaniec Rogalina jest uzależniony od samochodu.

Zupełnie inny poziom komfortu w tej okolicy Poznania zapewnia rodzinom na przykład Krosno koło Mosiny, gdzie rodzic z wózkiem podczas spaceru (wszędzie są chodniki) może zrobić zakupy, co daje dużą wygodę i oszczędność czasu. Krosno posiada także lepiej przygotowane place zabaw i boiska niż Rogalin oraz znajduje się bliżej Poznania.

POLECAM! Piękne działki wśród lasów i jezior na sprzedaż blisko Poznania

Marzenia o własnym ranczo są do zrealizowania bliżej Poznania niż można by przypuszczać.

osada-pachy-yt-play-300x169

Rynek nieruchomości w Rogalinie jest ograniczony. Mieszkań w ofercie nie ma. Jedynym deweloperem oferującym na sprzedaż dom w zabudowie bliźniaczej jest Qubika Development. Ta oferta nie cieszy się jednak póki co dużą popularnością.

  • Duże działki rezydencjonalne (o powierzchni od 1 600 do 6 000 m2) blisko lasu i z dostępem do mediów dostępne są na Osiedlu Przy Dębach. Aktualnie deweloper Grzegorczyk wstrzymuje sprzedaż działek i możliwy jest zakup działki wyłącznie na rynku wtórnym. Działki budowlane w Rogalinie można kupić w cenie 80-100 zł za m2. Jednakże, większość dostępnych w sprzedaży parceli posiada powierzchnię powyżej 3000 m2.
  • Osiedle Herbowe w Rogalinie Qubika Development to propozycja zakupu bliźniaka o powierzchni całkowitej niemal 130 m2 w cenie od 390 tys. zł.

Osoby pragnące zamieszkać blisko Poznania, w miejscu otoczonym przez przyrodę mogą w Rogalinie odnaleźć swoje miejsce. Jednakże, rodziny z dziećmi napotkają tutaj sporo utrudnień, które w dłuższym terminie mogą odebrać radość mieszkania w tak ładnym miejscu. W sąsiedztwie Poznania znaleźć można inne miejscowości otoczone przez przyrodę i posiadające na miejscu bogatą infrastrukturę handlowo-usługową oraz edukacyjną. Są to np. Biedrusko, Miękowo i Potasze oraz wyróżnione przez nas ZŁOTYM DOMEM – Lusowo.

Plusy i minusy mieszkania w Rogalinie:

  • + Wyjątkowy klimat okolicy
  • + Sąsiedztwo terenów rekreacyjnych
  • + Szkoła podstawowa i gimnazjum dostępne w miejscowości
  •  Brak zaplecza handlowo-usługowego na miejscu
  •  Brak rozbudowanej infrastruktury sportowej
  •  Brak utwardzonych dróg dojazdowych do posesji oraz chodników
  •  Ograniczony wybór domów i działek budowlanych

 


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 20.04.2015

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169