Gdzie warto mieszkać? Koziegłowy – oczyszczalnia już nie straszy, mieszkańców przybywa

Osiedle Leśne w Koziegłowach (gmina Czerwonak)Wygoda mieszkania blisko centrum, dostęp do lasu oraz znacznie niższe ceny mieszkań niż w Poznaniu – to wszystko zapewniają Koziegłowy w gminie Czerwonak. W rozmowie z mieszkanką, Agnieszką Michońską-Skomra dowiadujemy się, jak wygląda życie młodej rodziny w Koziegłowach.

 


Dlaczego zamieszkałaś z rodziną właśnie w Koziegłowach?

Agnieszka Michońska SkomraAgnieszka Michońska-Skomra: Ze względu na niższą cenę mieszkań w porównaniu z Poznaniem przy jednocześnie mniejszej odległości do centrum niż np. z Piątkowa, Strzeszyna czy niektórych osiedli Rataj. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą lokalizacją była bliskość lasu, spokój i cisza.

Naprawdę w Koziegłowach jest tak cicho?

Agnieszka MS: Bardzo cicho, wręcz na początku trzeba się do tej ciszy przyzwyczaić, szczególnie jeśli – tak jak my – mieszka się w bloku lub domu zlokalizowanym przy lesie.

To brzmi ciekawie. Czy Koziegłowy to Twoim zdaniem dobry adres dla rodzin z dziećmi?

Agnieszka MS:: Koziegłowy to bardzo dobry adres dla rodzin z dziećmi. Nowe bloki, tj. te budowane w 2008 r. i latach późniejszych zamieszkiwane są głównie przez młodych ludzi z dziećmi. Znajduje się tutaj szkoła podstawowa i gimnazjum, dwa przedszkola gminne oraz kluby maluchów i przedszkola prywatne. Zarówno jedne, jak i drugie cieszą się dobrą opinią. Nasz 4-latek nie miał żadnego problemu z dostaniem się do przedszkola publicznego. Jeśli chodzi o małe dzieci, to niemal co kilkadziesiąt metrów jest plac zabaw. Z klei bliskość lasu (Puszcza Zielonka) gwarantuje idealne i spokojne miejsce na długie spacery. Starsze dzieciaki na pewno mogą miło i ciekawie spędzić czas na Orliku, który jest nowoczesnym kompleksem boisk wielofunkcyjnych umożliwiających grę w piłkę nożną, koszykówkę i siatkówkę. Warto dodać, że ten kompleks zaopatrzony jest w zaplecze socjalne, co podobno nie jest standardem. W Koziegłowach znajduje się również pływalnia w dobrym stanie i skatepark. Poza tym, prowadzone są zorganizowane zajęcia sportowe takie jak: zajęcia fitness, aqua fitness, nordic walking czy zumba. Jednak według mnie brakuje dużego centrum sportowego „z prawdziwego zdarzenia”, z obszernym grafikiem zajęć aerobowych, spinningiem czy squashem.

Szybkie połączenie z Poznaniem to często kluczowy czynnik przy wyborze mieszkania na przedmieściach. Jak wygląda dojazd z Koziegłów do Poznania?

Agnieszka MS: Dojazd wygląda różnie, raz lepiej, raz gorzej. Po 7 latach mieszkania w Koziegłowach i jednoczesnego pracowania w Poznaniu, jedno można stwierdzić na pewno: nie ma żadnej reguły, która pozwalałaby przewidzieć, czy danego poranka wjazd do Poznania zakorkuje się czy nie. Generalnie dojazd do ul. Bałtyckiej zajmuje od 5 do nawet 40 minut. Jednak najczęściej trasę tę w najtrudniejszych momentach udaje się pokonać w 15 – 25 minut. Koziegłowy są nieźle skomunikowane z Centrum Poznania. Jest kilka autobusów dziennych i jeden nocny. Jednak nie ma komunikacji tramwajowej.

Czy przykre zapachy z oczyszczalni są jeszcze odczuwalne? 

Agnieszka MS: W Koziegłowach nie są odczuwalne. Natomiast jadąc z Koziegłów do Poznania ulicą Gdyńską, na odcinku ok. 500 m, kilka razy w roku, czuć nieprzyjemny zapach. Niemniej jednak jest on znikomy w porównaniu do zapachu, na który wielokrotnie można trafić jadąc ulicą Serbską w Poznaniu, gdzie znajduje się Lewobrzeżna Oczyszczalnia Ścieków.

Na co dzień ważną rolę odgrywa możliwość zrobienia szybkich zakupów. Czy zaplecze handlowo-usługowe w Twojej miejscowości jest wystarczające?

Agnieszka M.-S.: Zaplecze handlowo-usługowe jest wystarczające, jeśli komuś nie przeszkadza, że trzeba iść w kilka miejsc, aby zaspokoić swoje potrzeby. Mam na myśli sklepik mięsny, piekarnię, rynek warzywny, salon fryzjerski, aptekę. No chyba że komuś wystarczają takie dyskonty jak Biedronka, Aldi, czy Carrefour.

Podsumowując, jakie są według Ciebie największe plusy, a jakie minusy mieszkania w Koziegłowach?

Agnieszka MS: Najważniejsze plusy to: bliskość lasu, cisza, spokój, niemal wszystko „pod ręką” (przedszkola, szkoły, oddziały  kilku banków, pływalnia, sklepy spożywcze małe i większe, poczta, pływalnia, boiska sportowe, rynek warzywno-owocowy, salony kosmetyczne, fryzjerskie, apteki). Z kolei minusy to: brak sklepu spożywczego typu „Piotr i Paweł”, czyli takiego, w którym wszystko byłoby w jednym miejscu oraz brak porządnego, dużego centrum sportu i rekreacji.

Co możesz poradzić osobom szukającym mieszkania w tej okolicy?

Radzę trzymać kciuki, aby planowana inwestycja rozbudowy drogi Gdyńskiej i Bałtyckiej została sfinalizowana zgodnie z planem tj. do końca 2016 roku – wtedy Koziegłowy będą miały jedną z najlepszych dróg dojazdowych do Poznania, bezkolizyjną i dwupasmową

Dziękuję bardzo za rozmowę i wyczerpujące odpowiedzi.


Jak się mieszka w Koziegłowach – najważniejsze fakty:

Obawy dotyczące przykrych zapachów z tutejszej oczyszczalni ścieków są bezpodstawne. Oczyszczalnia ścieków w Koziegłowach już nie uprzykrza mieszkańcom życia. Mocno odczuwalne zapachy to przeszłość. Jak twierdzą osoby zamieszkujące Koziegłowy od kilku lat, nieprzyjemna woń jest teraz wyczuwalna maksymalnie kilka razy do roku.

Oprócz zapachu, atmosferę miejsca buduje przyjazne otoczenie. Koziegłowy mogą pochwalić się dobrym stanem dróg, zapleczem edukacyjnym i infrastrukturą rekreacyjną: pływalnią, kompleksem boisk oraz licznymi placami zabaw. Lokalizacja niedaleko Puszczy Zielonka umożliwia aktywny wypoczynek.

Dzięki niewielkiej odległości do centrum i planowanym remontom dróg, w dłuższej perspektywie mieszkańcy Koziegłów nie muszą obawiać się kłopotliwych dojazdów do Poznania. Na jesieni 2016 r. zakończy się kompleksowa przebudowa ulic Gdyńskiej i Bałtyckiej – głównych tras łączących Koziegłowy z centrum. Powstaną dodatkowe pasy ruchu oraz wiadukt dla samochodów nad przejazdem kolejowym. Prace trwają, a ich zakończenie przewidziane jest na 30 września 2016 roku.

Należy podkreślić, że do Koziegłów regularnie kursują autobusy, które dowożą pasażerów na poznańskie Rondo Śródka. Do Koziegłów dojeżdża aż sześć (320, 321, 322, 323, 396, 398) linii autobusów podmiejskich oraz jedna linia nocna (nr 237), co jest rzadkością w podpoznańskich gminach.

Gdzie można kupić nowe mieszkanie w Koziegłowach? Obecnie mieszkania są dostępne na spółdzielczym Osiedlu Leśnym w Koziegłowach. Do użytku oddano tu 95 nowych mieszkań w budynku wielorodzinnym przy ul. Józefa Piłsudskiego w Koziegłowach. Inwestycję – pod względem dobrego połączenia z centrum Poznania – można przyrównać do osiedli mieszkaniowych w Luboniu, z tym że Koziegłowy oferują bezpośredni dostęp do terenów zielonych, a w Luboniu do dyspozycji mieszkańców jest tylko park. Brakuje tam też placów zabaw, a wypoczynek utrudnia gęsta zabudowa i coraz większy tłok.

Osiedle Puszcza Zielonka - Miękowo (gm. Czerwonak)POLECAM! Osiedle Puszcza Zielonka w Miękowie pod Poznaniem to wygodne domy i mieszkania z widokiem na las, bezpośrednio przy Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka. Poznaj szczegóły.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Koziegłowach? Cena nowego mieszkania na Osiedlu Leśnym w Koziegłowach jest niższa niż w Poznaniu, ale w porównaniu z innymi osiedlami na przedmieściach – już niekoniecznie. Nowe mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Józefa Piłsudskiego o powierzchni od 44 do 81 m2 są dostępne w cenie od 4 298 zł/m2. Na przykład:

  • 46-metrowe mieszkanie na parterze – 217 tys. zł.

Ceny mieszkań na wyższych piętrach rosną:

  • Mieszkanie 2-pokojowe o powierzchni 54m2 – 269 tys. zł.
  • Mieszkanie o powierzchni 45 m2 – między 230 a 254 tys. zł.
  • Mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni 56 m2 – prawie 280 tys. zł.
  • Mieszkanie o powierzchni 59 m2 – 299 tys. zł.

Gdzie jeszcze w okolicy Poznania można kupić mieszkanie w podobnej cenie albo taniej? Podobne mieszkania do tych w Koziegłowach powstają na Osiedlu Grafitowym w Skórzewie (gmina Dopiewo). Ich cena zaczyna się od 3742 zł/ m2. Co istotne, Skórzewo jest dobrze skomunikowane z Poznaniem tak jak Koziegłowy. Tańsze mieszkania w kameralnych budynkach wielorodzinnych oferuje firma S-Dom w Sadach (gmina Tarnowo Podgórne). Kolejna opcja to Komorniki i niewielka inwestycja – Osiedle Polna 61, gdzie cena mieszkania 2-pokojowego zaczyna się od 219 tys. zł. Na tym tle korzystnie cenowo wypadają osiedla szeregowców pod Poznaniem, na przykład Osiedle Królewskie w Mosinie – (osiedle wyróżnione ZŁOTYM DOMEM).


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 4.06.2016

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →