Gdzie warto mieszkać? Puszczykowo – miasteczko z klimatem

Puszczykowo – rezydencja na ulicy CienistejPuszczykowo to położona 6 kilometrów od południowej granicy Poznania miejscowość, która urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. Jego źródeł należy szukać w ciekawej zabudowie willowej oraz bogactwie otaczającej przyrody, takiej jak lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego i rzeka Warta. Prestiżowa lokalizacja pod Poznaniem przekłada się na wysokie ceny nieruchomości dostępnych w sprzedaży w Puszczykowie.

O Puszczykowie zrobiło się głośno pod koniec XIX wieku. Była to wówczas miejscowość modna, typowo letniskowa z pensjonatami oraz licznymi kawiarniami i restauracjami. Dzięki wspaniałej przyrodzie oraz dogodnemu połączeniu z Poznaniem, w okresie międzywojennym Puszczykowo tętniło życiem. W latach 1935 – 1939 w pogodne letnie niedziele i święta Puszczykowo i Puszczykówko odwiedzało 20 – 30 tysięcy poznaniaków. Wśród stałych mieszkańców przeważali kupcy, lekarze, adwokaci, a więc osoby, które mogły pozwolić sobie na budowę stylowych domów czy okazałych willi. Niektóre z nich nadal stanowią ozdobę Puszczykowa.

Puszczykowo zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miejscowości koło Poznania pod względem przyrodniczym i architektonicznym. Wciąż jest chętnie odwiedzanym miejscem przyciągającym amatorów pieszych wędrówek, wycieczek rowerowych i nie tylko. Ludzie, którzy kupili lub wybudowali nowy dom w Puszczykowie, upodobali sobie to spokojne miejsce za jego niepowtarzalny klimat. Spacerując po Puszczykowie łatwo można zauważyć, że często nawet współczesne budynki mają oryginalny wygląd, nawiązujący charakterem do atmosfery miejscowości.

Szeregowiec numer 1!

Zobacz zwycięzcę Rankingu! – najwygodniejszy szeregowiec pod Poznaniem. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

Wyjątkowy charakter Puszczykowa znajduje odbicie w cenach nieruchomości dostępnych w sprzedaży. Działki budowlane sprzedawane są w cenach 250 – 350 zł za m2 (sprawdź ranking: ulica Słoneczna w Puszczykowie na 6. miejscu najdroższych ulic pod Poznaniem). Domy wyceniane są indywidualnie i często znajdują amatorów, dla których cena jest aspektem drugoplanowym przyćmionym przez styl, charakter budynku oraz ciekawą lokalizację. Ceny nieruchomości są często zawyżone a i tak znajdują nabywców.

Mapa stref zamieszkania w Puszczykowie

Mapa stref zamieszkania w Puszczykowie

Teren Puszczykowa można podzielić na strefy charakteryzujące się różnym komfortem mieszkania. Najciekawsza jest strefa 1, w której zlokalizowane są stare wille i pensjonaty. Działki budowlane i domy są tutaj najdroższe. Okazyjnie trafiają do sprzedaży przedwojenne wille, które najczęściej wymagają generalnego remontu, a ich cena jest zazwyczaj wysoka. Strefa 3, to najmniej atrakcyjny wizualnie rejon Niwki oraz centrum Puszczykowa. Jest to rejon zabudowany blokami z wielkiej płyty i szpitalem, które wzniesiono w czasach minionego systemu i które nijak pasują do charakteru miejscowości. Strefa 2 to rejon Starego Puszczykowa, które charakteryzuje się w miarę nową zabudową. W strefie 2 dostępnych jest do kupienia najwięcej działek budowlanych, a ich ceny są bardziej przystępne niż w strefie 1.

Do czasu wybudowania kamienic na Nowym Rynku w 2010 r. możliwości zakupu mieszkania w Puszczykowie były mocno ograniczone. Nieliczne domy wczasowe i duże wille zostały po wojnie podzielone na mniejsze lokale i to właśnie tam można było wcześniej kupować mieszkania. Nowy Rynek jest kompleksem ładnych architektonicznie dwu i trzykondygnacyjnych kamienic. Zakup mieszkania na Nowym Rynku jest możliwy tylko z drugiej ręki. Ceny są wysokie i wynoszą 4 800 – 6 000 zł za m2.

Infrastruktura w Puszczykowie: Woda jest. Kanalizacja jest. Gaz jest. Nie wszystkie drogi są natomiast utwardzone i – z uwagi na ograniczony budżet gminy – szanse na ich utwardzenie w najbliższej przyszłości są niewielkie. Dojazd do Poznania drogą numer 430 jest umiarkowanie komfortowy. Droga skupia na sobie ruch z Mosiny i okolicznych miejscowości, a po drodze do Poznania jest przejazd kolejowy, który w momencie zamknięcia powoduje powstawanie sporych utrudnień. Świetny dojazd do Poznania zapewnia natomiast kolej. Pociągi kursują przez cały dzień co około godzinę, a podróż do centrum zajmuje 20 minut.

Alternatywą dla kolei są połączenia autobusowe. Jednak czas przejazdu do południowej części  Poznania tj. do pętli autobusowej na Dębcu zajmuje aż 30 minut. Na Dębiec kursuje linia ZTM w Poznaniu nr 651 na trasie Dymaczewo – Mosina – Puszczykowo – Luboń – Poznań (Dębiec). Z racji tego, iż trasa linii jest długa, przebiega przez ruchliwe ulice w Mosinie, Puszczykowie i Luboniu oraz faktu, że linia 651 trzy razy napotyka na przejazdy kolejowe opóźnienia są częste, a autobusy przepełnione. Ponadto na trasie Puszczykowo – Poznań Dębiec kursują dwie komercyjne linie autobusowe tj. 642 i 643.

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

Plusy i minusy mieszkania w Puszczykowie:

  • + miejscowość zatopiona w zieleni i otoczona zielenią – Wielkopolski Park Narodowy od zachodu, koryto Warty od wschodu
  • + oryginalny klimat i charakter podmiejskiego letniska ze starą zabudową willową
  • + wygodne i szybkie połączenie kolejowe z centrum Poznania
  •  kiepskie połączenie drogą 430 z Poznaniem
  •  brak dużych firm na terenie gminy sprawia, że mieszkańcy muszą dojeżdżać do pracy do Poznania i do gmin sąsiednich

Osoby szukające domu lub mieszkania w pięknej okolicy pod Poznaniem mogą śmiało zainteresować się rejonem Puszczykowa z zaznaczeniem, że ceny nieruchomości są zawyżone w porównaniu do innych podpoznańskich gmin, które oferują lepszą infrastrukturę i komfort życia (np. gmina Tarnowo Podgórne lub Suchy Las). Jednakże bliskość terenów zielonych i otoczenie przyrody są największymi atutami Puszczykowa.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 15.07.2016

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

O takim domu marzy wielu z nas. Zobacz go ze mną!  Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-rozalin-dom-b-3-yt-play-300x169

2 thoughts on “Gdzie warto mieszkać? Puszczykowo – miasteczko z klimatem

    1. Blisko Poznania

      Status i bogactwo mieszkańców w niewielkim stopniu wpływa na zamożność gminy. Nie każdy musi płacić podatki na miejscu. Na bogactwo gminy wpływają firmy, które ulokowały się na jej terenie i tutaj płacą podatek od nieruchomości, patrz np. gmina Tarnowo Podgórne gdzie swój oddział buduje Amazon – podatek od nieruchomości będzie wpływał do gminy tylko z tej firmy w wysokości 4 mln zł rocznie. W Puszczykowie takich firm praktycznie nie ma w ogóle. Innym przykładem jest gmina Dopiewo, która z uwagi na gigantyczny napływ mieszkańców powinna kwitnąć. Nowi mieszkańcy, zwłaszcza młodzi to głównie wydatek dla gminy gdyż charakteryzuje ich postawa roszczeniowa – chcemy nowych szkół, przedszkoli i ładnych dróg! A nowi mieszkańcy najczęściej i tak płacą podatki w Poznaniu gdyż są zbyt lewniwi żeby się przemeldować.

Dodaj komentarz