Gdzie warto mieszkać? Suchy Las ‘Vegas’!

Suchy Las - ulica DębowaZlokalizowana na północny – zachód od Poznania gmina Suchy Las należy do najbogatszych w kraju. Rozbudowana infrastruktura, szeroki wybór domów i mieszkań, malownicza okolica, jak również usprawnienia w zakresie połączeń komunikacyjnych z Poznaniem robią duże wrażenie na nowych mieszkańcach.

Co gmina Suchy Las zapewnia swoim mieszkańcom? Oprócz bliskiego sąsiedztwa Poznania, dostępu do Zachodniej Obwodnicy i doskonałej infrastruktury technicznej w tym utwardzonych dróg i ścieżek rowerowych – również rozbudowane zaplecze rekreacyjno-sportowe – na przykład pływalnię, liczne boiska, place zabaw i lodowisko –  oraz dobry poziom kształcenia. Szkoły działają w Suchym Lesie, Golęczewie i Biedrusku. Jeden żłobek znajduje się w Złotnikach. Dwa żłobki i aż sześć przedszkoli – w Suchym Lesie. Kolejne dwa przedszkola – w Chludowie i Biedrusku. Ciekawy program dla młodszych i starszych realizuje nowoczesne Centrum Kultury w Suchym Lesie.

O tym, jak się mieszka na terenie jednej z najbogatszych gmin w Polsce opowiada raper Jacek MEZO Mejer:

MEZO intensywnie trenuje bieganie. Doskonałe, zróżnicowane i malownicze trasy biegowe oraz rowerowe są w Suchym Lesie i sąsiednim Biedrusku na wyciągnięcie ręki.

Dla osób kochających aktywny styl życia gmina Suchy Las to idealne miejsce do życia. W centrum Suchego Lasu do dyspozycji mieszkańców są liczne obiekty sportowe, w tym Aquapark Octopus, Hala Widowiskowo–Sportowa, boiska sportowe oraz lodowisko Iglo Park.

Osiedle Nowe Złotniki (gm. Suchy Las)POLECAMY! Osiedle Nowe Złotniki – wygodne bliźniaki i szeregowce w atrakcyjnej okolicy, kilka kroków od lasu. Zobacz więcej!
Osiedle Morasko ParkPOLECAMY! Osiedle Morasko Park – wygodne domy w wysokim standardzie. Duże ogrody, w tym częściowo zalesione! Poznaj nowe osiedle w zielonej okolicy! Zobacz więcej!

Gmina Suchy Las to również wygoda szybkich zakupów na miejscu. Prym pod tym względem wiedzie Suchy Las z Galerią Sucholeską oraz innymi marketami, aptekami, oddziałami banków, klubami fitness i punktami usługowymi. W mniejszych miejscowościach – obok małych sklepów – działają dyskonty, kawiarnie i restauracje. Te szczególnie godne polecenia działają w Suchym Lesie i Biedrusku.

W gminie Suchy Las już od dawna, obok zabudowy jednorodzinnej, intensywnie rozwija się budownictwo mieszkaniowe. Największe Osiedle Grzybowe w Złotnikach powstało kilkanaście lat temu. Od tego czasu w Suchym Lesie, Jelonku, Złotnikach, czy Biedrusku powstało wiele nowych inwestycji deweloperskich, takich jak Osiedle Poziomkowe, Osiedle Platanowe, Osiedle Siedem Życzeń, Osiedle Nektarowe czy na przykład Złote Wille. Aktualnie deweloperzy działający w Suchym Lesie i okolicy mają bardzo szeroką ofertę, w tym nowe domy klasy premium.

Wybrane nowe osiedla w gminie Suchy Las:

Nowych mieszkańców stale przybywa, między innymi za sprawą aktualnie rozbudowywanego – tuż obok Galerii Sucholeskiej – Osiedla Szafirowego , czy budowanego w sąsiednich Złotnikach osiedla Nowe Złotniki z wygodnymi domami w zabudowie szeregowej i wolnostojącej. Aktualnie w ofercie są już nowe domy z kolejnego, trzeciego etapu osiedla realizowanego przed firmę Duda Development. Ten sam deweloper w pobliżu wznosi wygodne domy klasy premium na kameralnym Osiedlu Morasko Park. Dla osób szukających domów w budynkach szeregowych ciekawą opcją jest Osiedle Złotniki Park. Kilka kroków od centrum Suchego Lasu znajduje się  natomiast inwestycja dla osób szukających oryginalnych rozwiązań. Villa Sucholeska, bo o niej mowa, to mieszkania z ogrodami tradycyjnymi, a do tego – z ogrodami na dachu. W nieco większej odległości od Poznania sukcesywnie rozbudowywane jest Osiedle Natura w Biedrusku firmy Jakś-Bud (mieszkania oraz domy w zabudowie szeregowej). W tej samej miejscowości, w niezwykle malowniczym otoczeniu – tuż nad zarybionym stawem, powstają nowe domy jednorodzinne dla wymagających na Osiedlu Błękitny Staw.


Wszystkie nowe osiedla z terenu gminy Suchy Las znajdziesz w RAPORCIE.


Wyróżnikiem gminy Suchy Las jest dostęp do terenów o unikalnych walorach przyrodniczych. Mowa o wytyczonym na zboczu Góry Morasko Rezerwacie Przyrody Meteoryt Morasko, gdzie można podziwiać kratery powstałe w wyniku deszczu meteorytów.

W pobliżu, w sąsiedztwie rezerwatu na Morasku powstaje kameralne osiedle domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie. Mowa o Osiedlu Morasko Park Duda Development, w ramach którego, w pierwszym etapie, powstaną 4 domy jednorodzinne z garażami w zabudowie bliźniaczej o dużej powierzchni wynoszącej aż 160 m2. Pierwsze domy mają być gotowe do końca 2018 roku. W sumie w ramach Osiedla Morasko Park powstanie 12 domów z dostępem do pełnej infrastruktury, a więc do osiedlowych dróg, oświetlenia i wszystkich mediów. Teren osiedla będzie zamknięty. Każdy dom będzie wyposażony w szeroki pakiet udogodnień m.in. w ogrzewanie podłogowe, instalację pod kominek, drzwi antywłamaniowe czy rolety zewnętrzne. Obok wysokiej jakości wykonania i wykończenia – wyróżnikiem nowych domów od Duda Development – będą duże ogrody o powierzchni dochodzącej aż do 930 m2. Niektóre z nich będą już częściowo zadrzewione, co w mojej opinii jest wyjątkowym walorem tego osiedla.

Atrakcję okolicy stanowi również Obszar Chronionego Krajobrazu Biedrusko, który – ze względu na ćwiczenia wojskowe trwające tu w tygodniu – jest dostępny w weekendy. W Rezerwacie Gogulec w Złotkowie można z kolei obejrzeć zabytkowe dęby.

Ważnym plusem mieszkania w Suchym Lesie i okolicy jest cisza i dostęp do terenów zielonych. Tak też jest np. na Osiedlu Nowe Złotniki, z którego można w kilka minut dojść do pobliskiego lasu. Osiedle pokazujemy na tym filmie:

Praktycznie cała gmina Suchy Las jest wolna od niedogodności związanych z uciążliwym hałasem. Jedyne źródło hałasu stanowi ulica Obornicka, ale ponieważ nie jest to trasa szybkiego ruchu, dźwięk nie dociera daleko. Również linia kolejowa, która rozgranicza Suchy Las od Poznania nie jest uciążliwa, ponieważ bezpośrednio przy niej zlokalizowane są głównie tereny usługowe i przemysłowe.

Ktoś kiedyś powiedział, że najlepiej mieszka się w Suchym Lesie jeżeli nie trzeba codziennie dojeżdżać do Poznania. Faktycznie, punktem zapalnym gminy – w godzinach szczytu – jeszcze kilka lat temu była mocno uczęszczana ulica Obornicka. To się jednak szybko zmienia. Na plus.

Otwarty pod koniec 2014 roku ostatni odcinek Zachodniej Obwodnicy Poznania wyprowadził część ruchu z ulicy Obornickiej, co przekłada się na widoczną poprawę sytuacji na ulicy Obornickiej dla mieszkańców.

Gmina stara się też zachęcić mieszkańców, aby przesiedli się z samochodów do autobusów i szynobusów. Suchy Las przystąpił do aglomeracyjnego systemu transportu zbiorowego – kupując jeden bilet można korzystać z usług różnych przewoźników na terenie całej aglomeracji. Do Suchego Lasu dociera 7 linii autobusów organizowanych przez ZTM Poznań. Autobusy dojeżdżają do wygodnego węzła przesiadkowego na Osiedlu Sobieskiego w Poznaniu, skąd w 15 minut można dotrzeć do centrum Poznania szybkim tramwajem PST. Warto dodać, że autobus kursuje także pomiędzy odległym Chludowem a Dworcem Poznań Główny. Ponadto, od 1 stycznia 2015 roku przez Biedrusko przebiega trasa linii nr 348 w taryfie ZTM, która w 25 minut zawozi podróżnych do Os. Sobieskiego w Poznaniu. Co istotne, autobusy kursują co pół godziny w szczycie i co godzinę poza szczytem.

Warto wiedzieć, że – zgodnie z planami – w 2020 roku zapowiadane jest uruchomienie nowych stacji kolejowych na Osiedlu Grzybowym oraz w Złotkowie, co ma pozwolić na szybki dojazd do centrum Poznania szynobusem. (Przetarg na modernizację linii kolejowej Poznań – Oborniki – Piła został już rozstrzygnięty). Takie rozwiązanie sprawdza się już np. w gminach Czerwonak i Mosina.

Na koniec wskazówka dla budujących dom samodzielnie. Na terenie gminy Suchy Las wyraźna jest tendencja, że to odległość od terenów zielonych decyduje o koszcie zakupu działki budowlanej. Tutejsze działki budowlane są relatywnie drogie. Ceny oscylują od 300 do 500 zł za m2. Cena ziemi rośnie wraz ze zbliżaniem się do Rezerwatu Morasko. Najdroższe działki to te z pięknym widokiem na Poznań w pobliżu ulicy Meteorytowej. Ceny znajdujących się tam parceli rozpatrywane są indywidualnie. Jedna z ulic w Suchym Lesie znalazła się w naszym Rankingu – 7 najdroższych ulic pod budowę domu w okolicy Poznania. Sprawdź, która!


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 11.05.2018 r.

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

One thought on “Gdzie warto mieszkać? Suchy Las ‘Vegas’!

Dodaj komentarz