Gdzie warto mieszkać? – Gmina Dopiewo

Gdzie warto mieszkać? - gmina DopiewoGmina Dopiewo leży po zachodniej stronie Poznania między gminami Komorniki oraz Tarnowo Podgórne. Obie te gminy, w przeciwieństwie do Dopiewa, dobrze wykorzystały szansę na rozwój, jaką dawały pierwsze lata po transformacji ustrojowej. Niestety, gmina Dopiewo nie przyciągnęła wówczas inwestycji, które w długim terminie generowałyby wpływy do budżetu. W zamian postawiła na intensywny rozwój, deficytowego dla budżetu gminy – budownictwa mieszkaniowego.

W efekcie, Dopiewo z 63 mln zł w budżecie przy 21 tys. mieszkańców boryka się obecnie z poważnymi problemami: brakiem infrastruktury drogowej, wciąż niedostatecznie rozbudowaną siecią kanalizacji sanitarnej, tłokiem w szkołach i przedszkolach. Wśród pozytywnych aspektów mieszkania pod Poznaniem w gminie Dopiewo można wymienić konkurencyjne ceny działek budowlanych, bogatą ofertę domów i mieszkań deweloperskich oraz – dla części mieszkańców – szybkie połączenia komunikacyjne z Poznaniem.

Dobre połączenia komunikacyjne z Poznaniem oraz infrastruktura drogowa na terenie gminy to kluczowy warunek wpływający na jakość życia mieszkańców. Obecnie, gmina nie nadąża z budową dróg, chodników i oświetlenia ulicznego. Aż 230 km dróg gminnych wymaga utwardzenia! Najgorzej sytuacja wygląda na przykład w Dopiewcu i Zakrzewie, gdzie właściciele stawiają domy przy polnych drogach i nie zapowiada się, aby szybko te drogi wybrukowano. W najlepszej sytuacji są z kolei mieszkańcy Dąbrówki, Dąbrowy i Skórzewa, gdzie deweloperzy wznoszący rozległe osiedla tacy jak Linea, Nickel, czy inwestor Osiedla Dąbrowa zadbali m.in. o budowę dróg osiedlowych. Ponadto, te miejscowości zlokalizowane są blisko wjazdu na zachodnią obwodnicę Poznania, którą szybko można dotrzeć do miasta. Dojazd do Poznania jest możliwy również przez Skórzewo, gdzie z uwagi na nadmierne nasilenie ruchu samochodowego poszerzono część ulicy Poznańskiej. W planach jest poszerzenie kolejnego odcinka, co w pewnym stopniu zniweluje korki, ale trzeba pamiętać, że ani Dąbrówka ani Dopiewiec nie zostały jeszcze w pełni nasycone zabudową mieszkaniową. Na przykład w Dopiewcu wyznaczono na ten cel tereny o powierzchni ponad 100 ha.

Niemniej jednak wygodny dojazd do Poznania staje się coraz bardziej realny również dla zaniedbywanych do tej pory miejscowości. Gmina Dopiewo zachęca mieszkańców do korzystania z kolei. Stacje PKP z powodzeniem działają już w Dąbrówce i Dopiewie.

Czas przejazdu z Dąbrówki na stację Poznań Główny to zaledwie 15 minut, z Dopiewa – kilka minut więcej. Częstotliwość kursowania pociągów jest zadowalająca w godzinach szczytu, kiedy pociągi odjeżdżają co około 30 minut. Połączeń ma przybywać. Docelowo wszyscy mieszkańcy gminy Dopiewo będą mogli korzystać z szybkiego połączenia kolejowego z Poznaniem, ponieważ gmina sukcesywnie przejmuje od PKP kolejne dworce kolejowe. Wkrótce ma zostać uruchomiona stacja w Dopiewcu. W planach jest budowa drogi wiodącej z Dopiewa do Poznania wzdłuż torów kolejowych. Chociaż to na razie mglista przyszłość, to warto ten czynnik brać pod uwagę rozważając zakup domu, mieszkania lub działki w gminie Dopiewo.

  • Komunikacja autobusowa w gminie Dopiewo podlega pod Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.  Aktualnie do Dopiewa dojeżdżają linie ZTM nr 718 i 719. Linie te kursują na trasach: 718: Ogrody – Skórzewo – Dąbrówka – Palędzie – Dopiewiec – Dopiewo; 719: Ogrody – Skórzewo – Dąbrowa – Zakrzewo – Dąbrówka – Palędzie – Dopiewiec – Dopiewo.

Czas dojazdu z Ogrodów do Dopiewa wynosi 50 minut, co zniechęca mieszkańców do korzystania z autobusów. Trasa jest długa i przebiega przez zakorkowane ulice Poznańską w Skórzewie i Bukowską w Poznaniu.

A co z dostępem do edukacji? To ważna kwestia dla rodzin z dziećmi masowo sprowadzających się do gminy Dopiewo. Obecnie na terenie gminy działa całkiem sporo placówek, ale ich standard jest zróżnicowany. Funkcjonuje w sumie 7 szkół podstawowych (w tym nowoczesna, rozbudowywana SP w Dąbrówce z kompleksem boisk i placem zabaw), 2 gimnazja (w tym nowoczesne gimnazjum w Skórzewie i nowo budowane gimnazjum w Dopiewie) i 7 przedszkoli. Nowe, duże gminne przedszkole przy ul. Malinowej w Dąbrówce otwarto we wrześniu 2015 r. Liczba dzieci zamieszkujących te tereny nadal systematycznie rośnie.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

Gmina Dopiewo nie wypada dobrze jeśli chodzi o dostęp do infrastruktury turystycznej i terenów rekreacyjnych. Mieszkańcy Dąbrówki i Zakrzewa chętnie spacerują po Lesie Zakrzewskim, mieszkańcy Więckowic również mają lasek na wyciągnięcie ręki, a pozostali…no właśnie – nie mają dostępu do terenów zielonych. Na terenie gminy Dopiewo brakuje parków oraz prawdziwych, utwardzonych ścieżek pieszo–rowerowych. W pobliżu jest Jezioro Lusowskie, Jezioro Niepruszewskie z kąpieliskiem w Zborowie, Rezerwat Ornitologiczny Trzcielińskie Bagna, ale dostać się tu wygodnie można praktycznie tylko samochodem. Lepiej wygląda zaplecze sportowe, chociaż wyraźnie widać, że obiekty nie są rozmieszczone równomiernie na terenie całej gminy. Kompleksy boisk znajdują się w Dopiewie i Skórzewie. Również w Dopiewie jest hala sportowa i siłownia zewnętrzna. Więckowice mogą pochwalić się bulodromem i boiskiem do streetballa.

Zaplecze handlowo–usługowe to domena dużych osiedli w Dąbrówce, gdzie zlokalizowane są dwa centra handlowe. Dobrze wypada również Skórzewo, gdzie działa Galeria Malwowa z marketem Piotr i Paweł oraz szereg sklepów i marketów przy ul. Poznańskiej, np. Netto, Lidl, Biedronka i Chata Polska. Pozostałe miejscowości nie zapewniają wygody szybkich zakupów.

Czy w gminie Dopiewo warto zamieszkać? Oczywiście, że tak – pod warunkiem, że cena nabywanej nieruchomości odzwierciedla standard lokalnej infrastruktury. Gmina jest położona w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania i oferuje duży wybór działek budowlanych, domów i mieszkań deweloperskich, gdzie te ostatnie są położone na osiedlach z pełną infrastrukturą. Z miejscowości takich jak Dąbrówka i Dopiewo można błyskawicznie dojechać koleją do centrum Poznania. Ponadto, gmina stopniowo się rozwija, co widać choćby po nowo powstających szkołach i przedszkolach oraz kolejnych kilometrach budowanej sieci kanalizacyjnej. Brakuje jednak dróg dojazdowych do posesji oraz chodników. Z tego powodu kupując nieruchomość trzeba dokładnie sprawdzić, jaka jest szansa na korzystanie w przyszłości z lokalnej infrastruktury i tę „szansę” należy uwzględnić w cenie domu lub działki.

Poszczególne osiedla mieszkaniowe na terenie gminy Dopiewo zostały opisane w artykułach poświęconych miejscowościom: Dąbrówka, Dąbrowa, Skórzewo, Zakrzewo, Palędzie.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 5.04.2016

POLECAM! Dom nad stawem blisko Poznania

Osiedle Błękitny Staw w Biedrusku to jedno z najładniejszych miejsc pod Poznaniem, gdzie można kupić dom jednorodzinny lub działkę budowlaną.

osiedle-blekitny-staw-yt-play-300x169

Dodaj komentarz