Gdzie warto mieszkać? Palędzie – (gm. Dopiewo) – można wybrać lepiej

Palędzie (gmina Dopiewo) – nowe domy przy ulicy PogodnejPalędzie to wieś w gminie Dopiewo, gdzie w ostatnich latach szybko rozwija się budownictwo indywidualne oraz mieszkaniowe. W parze z rozrastającą się strefą mieszkalną nie idzie – póki co – adekwatny rozwój lokalnej infrastruktury, choćby na wzór tej w sąsiedniej Dąbrówce. Tanie działki budowlane oraz nowe domy na sprzedaż koło Poznania w konkurencyjnych cenach systematycznie przyciągają jednak do Palędzia nowych mieszkańców.

Za sprawą pobliskiej Zachodniej Obwodnicy Poznania, dojazd z Palędzia do Poznania jest bardzo dobry, ale pod warunkiem, że przejazd kolejowy na trasie do Dąbrówki nie jest akurat zamknięty. Oczywiście alternatywą jest podróż pociągiem. Na miejscu działa stacja kolejowa, z której w godzinach porannych co około 30 minut odjeżdżają pociągi w kierunku stacji Poznań Główny. Podróż w jedną stronę trwa tylko 15 minut, co uważam za duży plus.

Z drugiej strony, wieś nie każdemu mieszkańcowi zapewnia dostęp do utwardzonej drogi dojazdowej, bezpiecznego chodnika czy oświetlenia. Podobne problemy z niedostatecznie rozwiniętą infrastrukturą dotyczą innych wsi na terenie gminy Dopiewo, takich jak Dąbrowa oraz Zakrzewo. Atutem Palędzia jest natomiast bliskie sąsiedztwo Dąbrówki, w której obok rozległych osiedli mieszkaniowych powstała szkoła podstawowa, przedszkole i centra handlowe wraz z restauracjami.

Parterowy dom bliźniak na sprzedaż - Borówiec / PoznańPOLECAM! Parterowy dom bliźniak w Borówcu, 100 metrów od lasu. Zobacz FILM!
Osiedle Nowy Bnin - nowe mieszkania na sprzedaż / KórnikPOLECAM! 5-pokojowe mieszkanie na Osiedlu Nowy Bnin / Kórnik. Zobacz FILM!
Dom szeregowy na sprzedaż - Komorniki / WiryPOLECAM! 4-pokojowe mieszkanie z ogrodem w nowym szeregowcu w Komornikach. Zobacz FILM!

Minusem Palędzia jest natomiast wspomniany przejazd kolejowy na często uczęszczanej linii Warszawa – Berlin, który oddziela wieś od sąsiedniej Dąbrówki. Linia kolejowa jest intensywnie użytkowana i przejazd kolejowy często jest zamknięty, co spowalnia dojazd do Poznania.

Działki budowlane w Palędziu utrzymują swoje ceny, które przez ostatnich kilka lat uległy tylko kosmetycznym zmianom. Dostępne oferty sprzedaży opiewają na kwoty 140 – 200 zł za m2. Ceny transakcyjne bywają jednak o kilkadziesiąt złotych niższe. Osoby szukające taniej działki pod Poznaniem mogą zatem znaleźć w Palędziu ofertę dla siebie. Jednakże, ze względu na relatywnie słabą infrastrukturę techniczną osoba poszukująca gruntu w dobrej cenie powinna raczej zainteresować się ofertą sprzedaży działek w Lusowie lub Lusówku (gmina Tarnowo Podgórne). W obu wsiach ceny działek są podobne jak w Palędziu, a perspektywa szybkiej budowy infrastruktury technicznej na nowych terenach budowlanych jest zdecydowanie bardziej optymistyczna.


ZOBACZ Nowe bliźniaki z dużym ogrodem w Tarnowie Podgórnym:


Atuty lokalizacyjne Palędzia zauważył lokalny deweloper Gephouse Development, który buduje w Palędziu nowe domy w zabudowie bliźniaczej oraz wolnostojącej.

Przykładowo, nowe Osiedle Leśne Gephouse Development powstaje przy ulicy Leśnej oraz Jarzębinowej w Palędziu, blisko granicy z Dąbrówką. W ofercie są domy jednorodzinne z ogrodami o powierzchni około 100 m2, w tym również domy z garażami i wiatami garażowymi. Wcześniej ten sam deweloper zbudował m. in. bliźniaki w Palędziu przy ulicy Lubczykowej. Podobne domy powstają obecnie przy ulicy Kwiatowej. Pierwsze domy na Osiedlu Leśnym w Palędziu mają być gotowe na wiosnę 2017 roku. Ceny domów wynoszą od 395 do 458 tys. zł.

Mocną stroną Osiedla Leśnego w Dąbrówce jest jego lokalizacja – blisko Zachodniej Obwodnicy Poznania i wjazdu na Autostradę A-2. Słabą stroną również jest lokalizacja, ale rozpatrywana pod kątem dostępu do terenów rekreacyjnych. Nowe domy w Palędziu koło Poznania powstają bowiem na dawnych terenach uprawnych, a najbliższy las leży w odległości prawie 2 km. Większa część prowadzącej do lasu trasy prowadzi szosą bez wydzielonego chodnika.

Plusy i minusy mieszkania w Palędziu:

  •  częsty brak wybrukowanych dróg dojazdowych do nowych posesji
  • przejazd kolejowy spowalniający podróż do Poznania
  •  brak placów zabaw i terenów zielonych na terenie wsi, najbliższe znajdują się w Dąbrówce
  • + relatywnie tanie działki budowlane i nowe domy pod Poznaniem
  • + sąsiedztwo Zachodniej Obwodnicy Poznania
  • + sąsiedztwo Dąbrówki z jej zapleczem handlowym oraz nowymi szkołami i przedszkolami
  • + spokój i cisza w obrębie wsi

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 14.12.2016 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

2 thoughts on “Gdzie warto mieszkać? Palędzie – (gm. Dopiewo) – można wybrać lepiej

Dodaj komentarz