RAPORT: Mieszkanie dla seniora – Które osiedle blisko Poznania wybrać na emeryturę?

Mieszkanie dla seniora Dom parterowy w okolicy Poznania, wygodne mieszkanie z ogródkiem lub nowe mieszkanie na piętrze, ale koniecznie z windą. Niskie koszty ogrzewania. To podstawa. Do tego usługi i tereny spacerowe na osiedlu. Wymagania idą jednak w górę, bo aktywny senior chce pozostać niezależny. Gdzie pod Poznaniem znajdzie wygodny dom lub nowe mieszkanie w dobrej cenie na emeryturę?

Nowy dom i mieszkanie dla aktywnego seniora blisko Poznania – Na co zwrócić uwagę?

Dom dla seniora to przede wszystkim dom bez barier architektonicznych typu schody, wysokie progi, lub mieszkanie na parterze, na przykład z dużym tarasem lub ogródkiem, gdzie można miło spędzać czas. Alternatywą jest mieszkanie na piętrze, ale koniecznie w budynku z windą, blisko Poznania. Warto bliżej przyjrzeć się termoizolacji budynku i zorientować się, jakie będą koszty ogrzewania mieszkania oraz ewentualne dodatkowe płatności na rzecz wspólnoty.

Seniorzy chętnie wybierają spokojne osiedla w otoczeniu zieleni. Aktywny senior stawia również na taką lokalizację, która zapewnia dostęp do oferty kulturalnej, handlowo-usługowej i rekreacyjnej. Sklep czy galeria handlowa, ośrodek zdrowia, centrum kultury i basen powinny znajdować się w odległości krótkiego spaceru od domu. Równie ważny jest dobry dojazd do Poznania czy do innych miejsc, gdzie żyją najbliżsi. Nawet jeśli w tej chwili senior porusza się własnym autem, to warto zastanowić się nad dostępem do alternatywnego transportu publicznego, który może okazać się niezbędny w przyszłości.


Parterowy typ zabudowy, dobra infrastruktura na osiedlu i w jego okolicy. Las przy domu i jezioro w miejscowości. Podobnie jak opieka medyczna.

To wszystko wyróżniki spokojnego osiedla w Lusówku, czyli Osiedla Rozalin. Do wyboru mamy tu różne typy zabudowy. Dla seniora wart uwagi jest między innymi parterowy dom – bliźniak. Budynek gwarantuje dobrą izolację termiczną i co za tym idzie – relatywnie niskie koszty ogrzewania. Oprócz dobrego i kompleksowego wykonania, uwagę zwraca bezpośrednie, komfortowe zwłaszcza zimą przejście do garażu wprost z mieszkania. Cena połówki bliźniaka o powierzchni 107 m2 – jak na taki metraż i dobrą lokalizację – jest konkurencyjna i aktualnie wynosi 429 tys. zł. W tej cenie otrzymujemy również duży przydomowy ogród. Na miejscu w Lusówku działa przychodnia lekarska, market, kawiarnia, restauracja i apteka. Specjalistyczne gabinety mieszczą się w sąsiednim Tarnowie Podgórnym. Dojazd samochodem do centrum Poznania odbywa się sprawnie i zajmuje 20 minut. Alternatywnie można wybrać autobus. Przystanek autobusowy znajduje się w pobliżu osiedla.


Osiedle Leśna Polana w Dąbrówce – dzięki kolejce podmiejskiej, którą w niecałe 15 minut można dojechać do centrum Poznania, spełnia wymaganie dotyczące alternatywnego transportu. Na miejscu działają markety, dwie galerie handlowe, szkoła tańca, centrum fitness i restauracje. Jest też miejscowe centrum medyczne, a na spacer do lasu można się wybrać od razu po wyjściu z domu. Osiedle Leśna Polana zapewnia szeroki wybór domów i mieszkań. Dla seniora polecam mieszkania na parterze w kameralnej willi z dużym – jak na ten typ zabudowy – ogródkiem. Ceny mieszkań w budynku typu Villa dewelopera Linea wynoszą od około 4 do 4,8 tys. zł/m2. Dla osób szukających domu ciekawą opcją są tutejsze domy parterowe w systemie atrialnym zapewniającym dużą prywatność. Dom Etiuda, bo o nim mowa, zajmuje od 98 do 133 m2 na jednym poziomie, bez żadnych zbędnych schodów. Koszt zakupu nowego domu parterowego z ogrodem zaczyna się od 450 tys. zł.


Wygodne parterowe mieszkanie o powierzchni 100 m2 z dużym ogrodem o powierzchni aż 550 m2 jest dostępne w Borówcu koło Poznania, w zielonej okolicy – 100 m od lasu. Wszystkie pomieszczenia w połówce bliźniaka znajdują się tu na jednym poziomie, co znacznie ułatwia przemieszczanie się. Przestronna część dzienna – salon z kuchnią i praktyczną spiżarnią o łącznej powierzchni 41 m2 – pozwolą w pełni dopasować aranżację wnętrza do potrzeb mieszkańców, m.in. możliwość rezygnacji z kłopotliwych, górnych szafek. Dzięki dodatkowym pokojom można swobodnie przyjmować gości na wakacje i święta. Borówiec zapewnia dobre zaplecze handlowe, dostęp do podstawowej opieki medycznej, tras szybkiego ruchu oraz – przede wszystkim – ciszę, prywatność i zielone otoczenie. Aktywny wypoczynek umożliwia pobliski las dosłownie kilka kroków od domu. Cena połówki bliźniaka wynosi 468 tys. zł. Dom w Borówcu będzie gotowy latem 2018 roku.


Parterowy układ i niskie koszty utrzymania zapewniają ekologiczne domy na Osiedlu Słonecznym w Kaźmierzu. Przykładowa cena połówki bliźniaka z garażem o niedużej powierzchni – 60 m2 wynosi 230 tys. zł – jest to cena w standardzie pod klucz. Mimo, że Kaźmierz nie ma dostępu do linii kolejowej, a jedynie do transportu autobusowego, to na miejscu działają sklepy, poczta, przychodnia zdrowia. Dojazd samochodem do sąsiedniego Tarnowa Podgórnego (m.in. Tarnowskie Termy, rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe i centrum kultury) trwa kilka minut. Minusem lokalizacji jest większa niż w przypadku pozostałych miejscowości odległość od Poznania i brak bezpośredniego dostępu do tras szybkiego ruchu.


Kilka kroków do sklepu czy lekarza mają mieszkańcy Mosiny, której dodatkowym atutem jest bliskie sąsiedztwo parku narodowego, w tym malowniczych jezior, gdzie można wybrać się na spacer, nordic walking czy wycieczkę rowerową. Tutaj jasne mieszkania z dużymi tarasami (nawet do 113 m2) na parterze można kupić na Osiedlu Chełmońskiego. Budynki wykonane z dbałością o każdy detal są gotowe. Jednocześnie trwa budowa kolejnego etapu osiedla. Koszt zakupu mieszkania na Osiedlu Chełmońskiego w Mosinie jest konkurencyjny i wynosi od 129 tys. zł do około 300 tys. zł za największe lokale o powierzchni 70 m2.


W Tarnowie Podgórnym,  gdzie zarówno opieka zdrowotna, jak i inne niezbędne usługi są w zasięgu ręki, powstają budynki wielorodzinne z windą i podziemną halą garażową na Osiedlu Nowe Tarnowo. Jak mieszkania w Tarnowie wyglądają cenowo? Na przykład 2-pokojowe mieszkanie na parterze to wydatek rzędu 257 tys. zł. Kolejną nową inwestycją w Tarnowie Podgórnym jest Osiedle Sadowa, gdzie powstają parterowe bliźniaki z czternastoma lokalami o powierzchni 84 m2 każdy. Połówka bliźniaka przy ulicy Sadowej w Tarnowie Podgórnym to wydatek rzędu 419 tys. zł.

Suchy Las to kolejna atrakcyjna lokalizacja dla seniora blisko Poznania. Osoby chcące ciekawie spędzić emeryturę nie będą się tutaj nudzić. Miejscowe Centrum Kultury zapewnia szeroką ofertę zajęć adresowanych do osób w każdym wieku. Co ważne, centrum kultury, galeria handlowa, gabinety lekarskie, apteki, restauracje, a nawet park wodny znajdują się bardzo blisko siebie, co ułatwia funkcjonowanie. W ścisłym centrum miejscowości można w tej chwili kupić ostatnie mieszkania parterowe z ogródkami na Osiedlu Szafirowym. Koszt zakupu – z uwagi na lokalizację w centrum Suchego Lasu – wynosi około 5 tys. zł/m2. W sąsiednich Złotnikach powstaje natomiast kolejne nowe osiedle – między innymi – z mieszkaniami parterowymi z ogródkami. Mowa o Osiedlu Złotniki Park.


Jak urządzić wygodne mieszkanie dla seniora?

Funkcjonalny układ pomieszczeń i wyposażenie mieszkania dla seniora to temat na osobny artykuł. Są jednak kluczowe elementy, które warto sprawdzić przed zakupem mieszkania. Istotny jest metraż łazienki, która powinna zapewniać bezpieczeństwo użytkowania osobie starszej, a więc choćby możliwość instalacji prysznica z odpływem podłogowym, bez niebezpiecznych, wysokich progów. Możliwość swobodnego przemieszczania się między pokojami, otwarta przestrzeń lub szerokie korytarze to kolejny priorytet. Aby senior nie musiał sięgać wysoko do szafek kuchennych, warto postawić na szafki dolne plus ewentualnie nisko zawieszone półki, stąd aneks kuchenny powinien być dość duży.

Odpowiednie nasłonecznienie mieszkania ma bardzo duży wpływ na samopoczucie mieszkańców. Warto zainteresować się też inteligentnymi rozwiązaniami podnoszącymi komfort i bezpieczeństwo osób starszych – sterowanie światłem, lampy na fotokomórkę, system alarmowy, czujnik dymu, videodomofon, zewnętrzne rolety okienne, listwy ledowe przy podłodze to tylko wybrane przykłady.

Więcej ciekawych osiedli blisko Poznania znajdziesz w Raportach i Rankingach, do których odsyłam.