Gdzie warto mieszkać? Gmina Kórnik – Domy i mieszkania – Jest z czego wybierać!

Zamek w KórnikuGmina Kórnik to jedna z najchętniej wybieranych lokalizacji dla nowych osiedli mieszkaniowych pod Poznaniem. Sąsiedztwo  autostrady A-2 i konkurencyjne ceny domów i mieszkań skutecznie przyciągają klientów. Oferta deweloperów z roku na rok rośnie, ale tylko część nowo powstających osiedli posiada pełną infrastrukturę.

Oferta deweloperów w gminie Kórnik obejmuje przede wszystkim nowe domy szeregowe i mieszkania. Osiedle Koninko, Nowy Bnin czy Osiedle Sowie to tylko wybrane przykłady. Ceny nieruchomości są wyjątkowo konkurencyjne. Wybrane oferty deweloperów z Kórnika i okolic znajdują się na końcu tego artykułu. Natomiast aktualne zestawienie wszystkich ofert osiedli deweloperskich z okolic Kórnika opisuje RAPORT.

Jakość infrastruktury drogowej w okolicy Kórnika bywa bardzo różna i – w porównaniu do inwestycji prowadzonych na terenie takich gmin jak Suchy Las, Mosina czy Tarnowo Podgórne – niekiedy pozostawia wiele do życzenia. Dziurawe lub gruntowe drogi prowadzące do nowych osiedli dają się we znaki sporej grupie mieszkańców, a władze gminy „działają” w tej sprawie opieszale. Przykładowo, utwardzenie drogi dojazdowej do Osiedla Rodzinny Zakątek, czy Osiedla Lawendowe Pola, będącej własnością gminy Kórnik, nie zostało jak dotąd ujęte w budżecie, ponieważ na terenie gminy Kórnik na utwardzenie czeka w sumie około 200 km dróg. Część osiedli nie jest także podłączono do sieci kanalizacji sanitarnej.

Tylko niektórzy deweloperzy dbają o utwardzenie dróg dojazdowych do posesji czy budowę osiedlowego placu zabaw oraz strefy rekreacyjnej.

Nie wszyscy deweloperzy kompleksowo dbają o potrzeby rodzin z dziećmi. Osiedlowy plac zabaw zapewnia kilku. Zaplanowano go np. na Osiedlu Koninko firmy Novaform, Osiedlu Park 28 w Borówcu, Osiedlu Sowim w Dachowej czy Rodzinny Zakątek w Bninie. Liczne pozostałe takich udogodnień nie zapewniają. Pomimo wspomnianych niedogodności, Kórnik posiada klimat miasteczka z historią oraz malownicze tereny zielone i obiekty sportowo-rekreacyjne sprzyjające wyciszeniu.

Miasteczko znane z zabytkowego ZamkuArboretum na każdym kroku podkreśla swoją bogatą historię. Liczne zaułki z wąskimi uliczkami, odnowiony Rynek, kameralny park oraz ładna nowa promenada nad Jeziorem Kórnickim pomogą osobom zagonionym odnaleźć spokój i ciszę charakterystyczną dla mniejszych miejscowości. W sezonie na Jeziorze Kórnickim kursują dwa statki wycieczkowe. Na strzeżonej plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jakość wody nie zachęca jednak do kąpieli. Można za to skorzystać z oferty Kórnickiego Centrum Rekreacji i Sportu OAZA (basen, siłownia, odnowa biologiczna i fitness). Aktywny wypoczynek umożliwiają również rozległe lasy Nadleśnictwa Babki.


POLECAM: Nowy dom z 5 pokojami i łazienką jak w spa


Zobacz więcej →


Dzięki pobliskiej autostradzie A-2 oraz drodze krajowej S11 z Kórnika do Poznania można dojechać samochodem w 20 minut. Dojazd do stolicy Wielkopolski z popularnych miejscowości Robakowo czy Koninko trwa jeszcze krócej.

W Kórniku działają szkoły (podstawowa i gimnazjum) i przedszkola, ośrodek zdrowia, podstawowe punkty usługowe oraz kilka restauracji i bistro. Szkoły podstawowe funkcjonują ponadto w takich miejscowościach jak Kamionki, Bnin, Radzewo i Szczodrzykowo. Gimnazjum jest w Robakowie. Przedszkola działają również w Bninie, Szczodrzykowie oraz Borówcu.

Zaplecze handlowe na terenie gminy nie jest równomiernie rozwinięte. W bezpośrednim sąsiedztwie nowych osiedli najczęściej funkcjonują co najwyżej małe, pojedyncze sklepy spożywcze. Codzienne zakupy można wygodnie robić w samym Kórniku (markety Lidl, Intermarche, Netto, Polo, Biedronka) lub w Kamionkach (Galeria Mini). W Borówcu działa market Biedronka. Większe centra handlowe znajdują się w odległości kilkunastu kilometrów, np. CH M1 w Poznaniu.

Wybrane osiedla mieszkaniowe w okolicy Kórnika:

Osiedle Nowy Bnin

Osiedle Nowy Bnin powstające przy ulicy Czołowskiej w Kórniku – Bninie to kameralna zabudowa i dobrze zagospodarowany teren osiedla – z drogami i chodnikami wewnętrznymi, mediami, gotowymi tarasami, garażami oraz oświetleniem. Osiedle Nowy Bnin z jednej strony zapewnia dojazd do Poznania w 15 minut, a z drugiej – gwarantuje spokój i sąsiedztwo terenów spacerowych nad Jeziorami Kórnickim i Bnińskim. Osiedle obejmuje tylko 18 domów w zabudowie bliźniaczej dwulokalowej. Przestronne mieszkania o powierzchni 84 m2 lub 98,5 m2 plus garaż są dostępne w cenie od 298 tys. zł. Każde mieszkanie posiada własny garaż lub wiatę garażową z brama Hormann. Mieszkania wyposażono między innymi w rolety okienne sterowane elektrycznie. Kolejnym plusem dla mieszkańców jest możliwość korzystania z prywatnego, obszernego ogrodu o powierzchni od 81 m2 aż do 166 m2. Pierwszy etap Osiedla Nowy Bnin jest gotowy. Etap drugi będzie ukończony na początku 2019 roku.


Osiedle Lawendowe Pola w Błażejewie koło Kórnika

W skład Osiedla Lawendowe Pola (Marcopolo Development) w Błażejewie koło Kórnika wchodzą budynki 4- , 6- oraz 12-segmentowe z przyciągającą uwagę, oryginalną elewacją w stylu muru pruskiego. Drogi wewnętrzne na terenie osiedla są gotowe. Cały kompleks jest też oświetlony i ogrodzony, z bramą na pilota. Do dyspozycji najmłodszych inwestor oddał plac zabaw. Oprócz oryginalnego projektu oraz gotowego zaplecza technicznego na osiedlu, plusem tutejszych mieszkań jest widok na otaczający las. Lawendowe Pola są systematycznie rozbudowywane. Powierzchnia oferowanych mieszkań wynosi 72, 86, 77 lub 98 m2. Ceny mieszkań wynoszą od 220 tys. zł do 305 tys. zł. My odwiedziliśmy jedno z mieszkań o powierzchni 72 m2 – zobacz FILM:


Nowe domy przy Alei Flensa / Kórnik

W Kórniku – Biernatkach przy Alei Flensa, na wzniesieniu, są dostępne gotowe do wprowadzenia domy w zabudowie bliźniaczej z garażami. Domy jednorodzinne o powierzchni 70 lub 86 m2 plus garaż inwestor, firma Pionier Inwestycje, sprzedaje w cenie 299 lub 339 tys. zł. W tej cenie otrzymujemy dom z salonem z aneksem kuchennym oraz trzema pokojami na piętrze i łazienką. Do domów przynależą też ogródki o zróżnicowanej powierzchni wynoszącej od 55 do 122 m2. Oprócz ogródków, domy posiadają balkony.


Osiedle Koninko

Po sąsiedzku Osiedle Koninko realizuje firma Novaform. Wygodne domy i mieszkania w domach dwulokalowych, z elegancką, ceglaną elewacją, w stylu holenderskim wyróżnia podwyższony standard, 5-komorowe okna oraz dach kryty płaską dachówką ceramiczną, które zapewniają dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. Co ważne, deweloper zainwestował w budowę dróg wewnętrznych, oświetlenia, ronda oraz – co ciekawe – osiedlowego systemu kanalizacji. W ramach Osiedla Koninko powstanie także plac zabaw dla dzieci. Pierwszy i drugi etap inwestycji są już gotowe, a budowa nowych mieszkań o powierzchni od 56 do 90 m2 w kilku konfiguracjach do wyboru aktualnie trwa. Każdy z nowych, 16 domów mieści po dwa lokale, każdy z własnym wejściem oraz – według uznania – z ogrodem (od 200 do 449 m2) lub tarasem (od 11 do 29 m2).


Osiedle Nowe Koninko II

Osiedle Nowe Koninko II dewelopera Skaland to w tej chwili propozycja mieszkań na sprzedaż w kilku wariantach do wyboru. Mieszkania jedno – i dwupoziomowe o powierzchni od 64 do 95 m2 z ogródkami lub z antresolami i tarasami, w cenie od 287 do 337 tys. zł. Osiedle wyróżniają duże tarasy przynależne do wybranych mieszkań i strefa rekreacyjna z placem zabaw. Deweloper oferuje usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Docelowo, osiedle ma być zamieszkane przez 600 rodzin.


Osiedle Sowie 

W pobliskiej miejscowości Dachowa deweloper Inrea realizuje nowe osiedle z szeregowcami. Osiedle Sowie obejmuje łącznie 56 szeregowców o powierzchni 64 m2. Co ciekawe, na parterze domów – oprócz salonu z aneksem – znajduje się również gabinet. Piętro to dwie sypialnie plus łazienka. Powierzchnia przydomowych ogródków wynosi w tym przypadku od 43 do 95 m2. Pierwszy etap inwestycji jest już gotowy, z drogami wewnętrznymi. Jednocześnie trwa budowa drugiego etapu, który ma zostać oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Ceny mieszkań z ogrodami są konkurencyjne i wynoszą od 199 do 225 tys. zł. W chwili obecnej wszystkie lokale znalazły już nabywców.


Osiedle Świerkowa Polana w Robakowie 

Usytuowane na uboczu, z dala od ruchliwych ulic osiedle domów szeregowych dewelopera Skaland. Osiedle szeregowców zapewnia szereg udogodnień, w tym utwardzony dojazd, jak i gotowe drogi wewnętrzne, oświetlenie, nieduży plac zabaw, czy dostęp do terenów spacerowych. Dla części klientów minusem będzie dość spore oddalenie osiedla od przystanku autobusowego (spacerem do 15 minut). Obecnie w ramach trzeciego etapu są dostępne 3- kondygnacyjne domy w zabudowie szeregowej z ogródkami o powierzchni 69 m2 + poddasze 21 m2 powierzchni użytkowej. Parter obejmuje 25-metrowy salon z aneksem kuchennym oraz toaletę, a piętro – dwie sypialnie i łązienkę. Domy wyposażono między innymi w ogrzewanie podłogowe w łazienkach. Osiedle nie jest podłączone do kanalizacji. Ceny szeregowców na Osiedlu Świerkowa Polana wynoszą od 284 do 294 tys. zł.


Nowe Osiedle Tygrysie

Osiedle powstaje przy ulicy Nowina w Dachowej. Powierzchnia mieszkalna nowych szeregowców na sprzedaż wynosi 80 m2 plus 22 m2 poddasza do adaptacji. Na parterze mieści się duży salon 30 m2, oddzielna kuchnia, toaleta i wózkarnia. Piętro to z kolei dwie sypialnie oraz łazienka. Domy wyposażono m.in. w ogrzewanie podłogowe oraz system rekuperacji, czego nie znajdziemy na innych osiedlach. Co równie ważne, między domami są podwójne ściany zapewniające dobrą izolację akustyczną. Do osiedla nie doprowadzono jednak jeszcze kanalizacji. Na szczęście wywozem nieczystości zarządza inwestor, więc mieszkańcy nie muszą się tym tematem zajmować. Ceny segmentów na wynoszą od 289 do 329 tys. zł. Deweloper: Ardens


Osiedle przy Jeziorze, Kórnik – Biernatki

Sąsiadujące ze słynnym Arboretum Osiedle przy Jeziorze w Kórniku – Biernatkach to nowe domy o wygodnym, parterowym układzie. Sam tylko parter zapewnia prawie 100 m2 powierzchni, w tym dwie wygodne sypialnie, część dzienną o powierzchni aż 50 m2, oddzielną spiżarnię i łazienkę. Tak przestronny dom można jeszcze powiększyć, wykańczając wysokie poddasze o powierzchni 50 m2 zgodnie z aktualnymi potrzebami domowników. Do ich dyspozycji są też garaże i duże ogrody – nawet do 360 m2. Warto wiedzieć, że między sąsiadami są podwójne ściany zapewniające optymalną izolację cieplną i akustyczną. Ceny nowych domów jednorodzinnych na Osiedlu przy Jeziorze zaczynają się od 315 tys. zł. W zestawieniu z wygodnym układem, starannym wykończeniem oraz położeniem w samym Kórniku, tylko 15 minut drogi od Poznania, to moim zdaniem, konkurencyjna oferta. Wszystkie domy na tym osiedlu znalazły już nabywców. Ten sam deweloper realizuje obecnie Osiedle Nowy Bnin w Kórniku.A może autobusem? Korzystający z publicznych środków transportu muszą poświęcić na przejazd do Poznania więcej czasu. Mogą wybierać spośród kilku linii komunikacji podmiejskiej KOMBUS, PKS-u, MPK oraz PKP. Przykładowo, czas przejazdu autobusem KOMBUS nr linii 560 z kórnickiego rynku na poznańskie Rondo Rataje zajmuje około 40 minut. Z węzła w Koninku – dwukrotnie mniej. Autobusy poszczególnych linii KOMBUS odjeżdżają w ciągu dnia średnio co godzinę. Przejazd pociągiem na trasie Kórnik – Poznań Starołęka trwa około 20 minut.


Podsumowując, osoby rozpatrujące możliwość przeprowadzki w okolice Kórnika powinny uwzględnić nie tylko oferowaną cenę nieruchomości, lecz również takie czynniki jak :

  1. Sąsiedztwo lotniska wojskowego Poznań – Krzesiny i związany z nim okresowy hałas
  2. Lokalną infrastrukturę drogową i kanalizacyjną
  3. Czas i koszt codziennych dojazdów do pracy
  4. Dostęp do szkół, przedszkoli, sklepów i ośrodków zdrowia
  5. Dostęp do terenów rekreacyjnych

Plusy i minusy mieszkania w Kórniku i wsiach przyległych:

  • + atrakcyjne ceny nieruchomości
  • + dogodny dojazd do Poznania dla osób zmotoryzowanych
  • + tereny rekreacyjne i spacerowe na wyciągnięcie ręki
  • nierównomiernie rozwinięta infrastruktura na terenie gminy, w tym często słabej jakości drogi dojazdowe do osiedli i nowych posesji
  •  pobliskie lotnisko wojskowe Poznań – Krzesiny generujące hałas w niektórych miejscowościach (strefy ograniczonego użytkowania wokół lotniska dotyczą części mieszkańców gminy Kórnik – m.in. miejscowości Robakowo i Dziećmierowo)

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 4.04.2018 r.

Odwiedzam z kamerą nowe domy i mieszkania

Zobacz jak oceniam 2-poziomowe mieszkanie w Dąbrówce koło Poznania.  Oglądaj więcej recenzji mieszkań ›

osiedle-lesna-polana-forma-yt-play-300x169

Dodaj komentarz