Gdzie warto mieszkać? Gmina Rokietnica – obwodnica mocnym impulsem do rozwoju

Rokietnica – Osiedle Kalinowe, Ville Bonaparte, Osiedle Przy Trakcie.Nowe mieszkania i domy w Rokietnicy są coraz chętniej wybieraną alternatywą dla droższych inwestycji w sąsiednich gminach. Rokietnica zyskała na atrakcyjności zwłaszcza po otwarciu ostatniego odcinka Zachodniej Obwodnicy Poznania. Jakie nowe osiedla powstają w Rokietnicy? Jaki standard oferują? I wreszcie – co wyróżnia nowe domy i mieszkania w Rokietnicy?

Najważniejszym atutem lokalizacji jest dostęp do obwodnicy Poznania (w Rokietnicy jest bezpośredni zjazd na obwodnicę) oraz alternatywne połączenie kolejowe.

Pociągiem z Rokietnicy na poznański Dworzec Główny można dojechać w zaledwie 15 minut. Zachodnia Obwodnica Poznania pozwala na dotarcie do Poznania w 20 minut.

Obwodnica zapewnia także dobre połączenie komunikacyjne szybką, bezkolizyjną trasą z innymi gminami w okolicy Poznania. Ale mimo korzystnej lokalizacji, tempo rozwoju Rokietnicy jest – póki co – niższe niż takich sąsiednich gmin jak na przykład Tarnowo Podgórne czy Suchy Las. W Rokietnicy nie znajdziemy siedzib dużych firm, które generowałyby znaczne wpływy do budżetu gminy. Nie może więc dziwić fakt, że dochody do budżetu liczącej około 14 tys. mieszkańców gminy to 37 mln zł (dla porównania: Tarnowo Podgórne – 150 mln zł przy ok. 22 tys. mieszkańców, gmina Komorniki – ponad 80 mln zł przy zbliżonej liczbie mieszkańców). Skutek tej sytuacji jest taki, że w Rokietnicy stopniowo kolejne metry dróg są utwardzane, chodniki są budowane, powstają nowe boiska sportowe, jednak tempo prac jest wolniejsze niż w innych, wymienionych miejscowościach.

Zwłaszcza dla mieszkańców wsi zlokalizowanych w okolicy Rokietnicy dotkliwy jest brak infrastruktury drogowej – część mieszkańców mniejszych miejscowości wciąż musi dojeżdżać do domów piaszczystymi drogami.  Z drugiej strony, Rokietnica zapewnia mieszkańcom łatwy dostęp do edukacji na niemal każdym poziomie kształcenia. W Rokietnicy działają szkoły od poziomu przedszkola przez podstawówki, gimnazjum, szkołę zawodową, aż po technikum i liceum, a to znaczący plus.

Okazuje się też, że o ile inwestorów biznesowych wciąż brakuje, o tyle liczba mieszkańców gminy systematycznie rośnie. Największe wzrosty notują Kiekrz i Rokietnica. Nowe mieszkania i domy cieszą się dużym zainteresowaniem z uwagi na konkurencyjne ceny, gotowe zaplecze edukacyjne oraz handlowo-usługowe, nowoczesną architekturę, dodatkowe udogodnienia w cenie nieruchomości, brak uciążliwych korków i sąsiedztwo obwodnicy miasta.

Rokietnica i okolice – nowe osiedla deweloperskie:

Charakteryzujące się stylem willowym Osiedle Przy Trakcie stawia firma Ariel. Wyróżnikiem tutejszych budynków wielorodzinnych jest nie tylko ciekawy projekt architektoniczny, niska zabudowa i komfortowe części wspólne, ale także wysoki standard wykonania i wykończenia mieszkań, w tym między innymi ogrzewanie podłogowe w standardzie (cena od 4.150 zł/m2). Dowiedz się więcej o Osiedlu Przy Trakcie.


Osiedle Probudzianka w Krzyszkowie graniczącym z Rokietnicą realizuje firma Probud. Kompleks 50 domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej z garażami o powierzchni 128 m2 często wybierają młode rodziny z dziećmi oraz osoby szukające spokojnego miejsca do życia. Położenie blisko lasu oraz 1,5 km od jeziora z piaszczystą plażą sprzyjają wypoczynkowi i aktywnej rekreacji. Co ważne, domy budowane w technologii tradycyjnej posiadają aż cztery sypialnie, garaże i wyjątkowo duże ogródki, o czym szerzej piszę w Rankingu Bliźniaków. Bliźniaka w Krzyszkowie koło Rokietnicy można kupić w konkurencyjnej cenie 315 tys. zł. Podana cena obejmuje wykończenie zewnętrzne, natomiast wnętrze budynku klient wykańcza we własnym zakresie, dostosowując np. projekty instalacji do własnych potrzeb. Istnieje też możliwość zakupu bliźniaka w standardzie deweloperskim, a nawet – wykończonego pod klucz. Jeden z domów na Osiedlu Probudzianka można zobaczyć na filmie.


Z uwagi na nowoczesny typ zabudowy oraz przestronne wnętrza, warto również zwrócić uwagę na Osiedle Nowa Rokietnica powstające przy ul.Trakt Napoleoński w Rokietnicy. Nowe osiedle obejmuje bliźniaki z garażami o powierzchni 110 m2 każdy. Na parterze bliźniaka przewidziano wiatrołap, pokój dzienny z aneksem kuchennym o powierzchni około 28 m2 oraz toaletę i oczywiście jednostanowiskowy garaż. Piętro to trzy ustawne sypialnie (dwie duże, o powierzchni około 14m2 i jedna o powierzchni 8,5 m2),oraz praktyczna garderoba i łazienka. Zarówno w sypialniach, jak i w pokoju dziennym znajdują się duże okna. Dodatkowe okno dachowe doświetla klatkę schodową. Oprócz ogródka o powierzchni wynoszącej od 58 do ponad 200 m2 i garażu, do każdego lokalu przynależy miejsce parkingowe. Co ważne, budynki mają płaskie dachy, więc w sypialniach nie ma skosów. Pierwszy etap Osiedla Nowa Rokietnica obejmuje 12 lokali. Pierwsze bliźniaki mają być gotowe do użytkowania na jesieni 2017 roku, a zakończenie całego etapu nastąpi w 2018 roku. Docelowo na Osiedlu Nowa Rokietnica ma powstać kilkadziesiąt mieszkań utrzymanych w jednolitej stylistyce.


Przy Trakcie Napoleońskim powstaje kolejne nowe osiedle – Ville Bonaparte. Budowa 14. willi wielorodzinnych o charakterystycznej, ciekawej architekturze rozpoczęła się w lipcu 2016 roku. Docelowo powstaną tu mieszkania o powierzchni od 41 do 53 m2. Co ciekawe, na osiedlu będzie można kupić mieszkanie z antresolą (o powierzchni 11 m2). Osiedle ma być również wyposażone w plac zabaw. Pierwsze mieszkania mają być gotowe w trzecim kwartale 2017 r. Ceny najtańszych mieszkań zaczynają się od niespełna 4 tys. zł/m2, a najdroższych – z antresolami – wynoszą około 4,5 tys. zł/m2 (powierzchnia antresoli nie jest wliczona w cenę mieszkania).


Niska zabudowa i przeszklone klatki schodowe mają być wyróżnikami budynków wielorodzinnych na nowym Osiedlu Komfortia w Rokietnicy, powstającym – co nie jest zaskoczeniem – przy ul. Trakt Napoleoński. Mieszkania o powierzchni od 34 do 60 m2 budowane przez dewelopera Twoje M mają być gotowe w pierwszym kwartale 2018 roku. Ich ceny zaczynają się od 4 450 zł/m2.


Kolejną inwestycją w sąsiedztwie jest wzniesione przez Chronos Development Osiedle Wierzbowe (również położone przy Trakcie Napoleońskim). Inwestycja, podobnie jak pozostałe realizowane w tej okolicy, wyróżnia się sąsiedztwem nowoczesnego gimnazjum i kameralnym klimatem. A jakie są ceny lokali? Prawie 90 – metrowe mieszkanie w budynku wielorodzinnym można kupić za około 270 tys. zł, a ponad 50 – metrowe za 210 tys. zł.


Osiedle Zacisze w Mrowinie koło Rokietnicy (Plastbud Developer) to 44 mieszkania jednopoziomowe o powierzchni wynoszącej do wyboru – 74 albo 79 m2. Ceny mieszkań oscylują w granicach od około 270 tys. zł do ponad 289 tys. zł, co w przeliczeniu na metr kwadratowy mieszkania daje kwotę ponad 3,6 tys. zł.


Osiedle Zielone w Rokietnicy (IKA House) to otoczony przez tereny uprawne kompleks 35 szeregowców z wiatami garażowymi o prostej architekturze. Szeregowce o powierzchni 77 m2 są dostępne w cenie od 307 do 360 tys. zł, co w zestawieniu z poziomem okolicznej infrastruktury (brak wybudowanej drogi dojazdowej, brak ścieżek spacerowych czy dróg rowerowych w okolicy osiedla), jest – moim zdaniem – zawyżoną ofertą.


Najbardziej znaną inwestycją w Rokietnicy jest Osiedle Kalinowe Kalbudu. To 19 bloków mieszczących w sumie ponad 420 mieszkań. Całość nieco przytłacza, choć należy pochwalić dewelopera za dbałość o budowę kompleksowej infrastruktury osiedlowej.


Inną dużą inwestycją w okolicy Rokietnicy jest Osiedle Zmysłowo (deweloper Kares). Zlokalizowane między Rokietnicą a Mrowinem domy szeregowe i jednorodzinne (w sumie ma ich być aż 250) mają zostać uzupełnione o centrum handlowe i rozległe tereny rekreacyjne. Obecnie za ponad 100-metrowego bliźniaka trzeba tutaj zapłacić 399 tys. zł. Natomiast ceny mieszkań w zabudowie szeregowej o powierzchni od 86 do 105 m2 wynoszą od 330 do 390 tys. zł.


Warto wiedzieć, że osoby chcące samodzielnie zbudować dom jednorodzinny na terenie gminy Rokietnica mogą nabyć działkę budowlaną w relatywnie niskiej cenie – już od 50 zł/ m2, z tym że najczęściej taka cena dotyczy działki nieuzbrojonej.

Duże znaczenie dla komfortu mieszkania w Rokietnicy ma gotowe zaplecze handlowo–usługowe. Sama Rokietnica jest pod tym względem bardzo dobrze rozwinięta. Działają tu między innymi markety: Fresh, Biedronka, Delikatesy 34, Delikatesy Centrum oraz mniejsze sklepy. Okoliczne wsie nie zapewniają wygody zakupów „po sąsiedzku” i dojazdy do sklepu stają się koniecznością. Sytuacja ma się poprawić, ponieważ niektórzy deweloperzy deklarują, że obok nowych osiedli zbudują zaplecze handlowe. Tak jest np. w przypadku Osiedla Zmysłowo.

Gmina Rokietnica – dzięki swojej dogodnej lokalizacji przy Zachodniej Obwodnicy Poznania – posiada duży potencjał rozwojowy, co widać po dużej liczbie nowo powstających inwestycji deweloperskich.

Obecnie prowadzone oraz planowane inwestycje deweloperskie na pewno pozytywnie wpływają na obraz gminy. Należy jednakże pamiętać, że napływ nowych mieszkańców, zwłaszcza rodzin z dziećmi, nie niesie za sobą wpływu dodatkowych pieniędzy do budżetu gminy. Nowi mieszkańcy powiększają deficyt budżetowy, gmina musi wydatkować więcej środków m.in. na edukację. Przy tak szybkim tempie napływu nowych mieszkańców, gmina Rokietnica powinna skuteczniej pozyskiwać nowych inwestorów biznesowych jeśli w przyszłości chce zapewnić mieszkańcom komfort zbliżony do tego, jaki oferują inne gminy otaczające Poznań np. Tarnowo Podgórne, Suchy Las – miejscowości, która doskonale spełniają wszystkie potrzeby rodzin z dziećmi, nie tylko te związane z edukacją.

Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada - Dąbrówka. Deweloper LineaPOLECAMY! Osiedle Leśna Polana i Leśna Osada w Dąbrówce zostały przez nas wyróżnione ZŁOTYM DOMEM. Sprawdź dlaczego!

Plusy i minusy mieszkania w gminie Rokietnica:

  • + atrakcyjne ceny oraz duży wybór nieruchomości w porównaniu z innymi gminami sąsiadującymi z Poznaniem
  • + dostęp do zaplecza handlowo–usługowego w Rokietnicy
  • + kameralny, nowoczesny charakter wznoszonych osiedli
  • + szybkie połączenie drogowe i alternatywne połączenie kolejowe z Poznaniem
  • niedostatecznie rozwinięta infrastruktura na terenie całej gminy, w tym brak chodników oraz utwardzonych dróg dojazdowych do posesji w mniejszych miejscowościach
  • brak zagospodarowanych parków oraz zbyt mała liczba ogólnodostępnych placów zabaw

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 23.01.2017 r.

5 miejsc dla Ciebie!Szukasz domu lub mieszkania w okolicy Poznania i nie wiesz, na co się zdecydować? Możemy Ci pomóc! Wybierzemy 5 miejsc najlepiej spełniających oczekiwania Twoje i Twojej rodziny. Sprawdź jak to działa →

Dodaj komentarz