RAPORT: Gdzie pod Poznaniem zabrakło miejsc w przedszkolach? – rekrutacja 2015/16

Przedszkole w Chludowie (gmina Suchy Las)Gdzie pod Poznaniem wszystkie dzieci dostały się do przedszkola, a w których gminach zabrakło miejsc? Ile kosztuje pobyt dziecka w przedszkolu publicznym, a ile w prywatnym? Gdzie pod Poznaniem budują nowe przedszkola?

Od września 2015 roku każde dziecko 4-letnie ma prawo do edukacji przedszkolnej. Jeśli obecna ustawa pozostanie niezmieniona, to wszystkie 3-latki uzyskają takie prawo w 2017 roku. Do tego czasu, gminy nie mają ustawowego obowiązku zapewnienia miejsca w przedszkolach wszystkim trzylatkom, co mocno odbija się na domowym budżecie niektórych rodzin zamieszkujących podpoznańskie gminy.

Część gmin z okolic Poznania, nawet bez ciążącego na nich obowiązku ustawowego, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, budując nowe placówki, przyjmując wszystkie dzieci do przedszkoli publicznych lub dofinansowując w 75% pobyt dzieci w placówkach prywatnych. Dzięki temu rodzice mogą sporo zaoszczędzić.

Ile kosztuje pobyt dziecka w przedszkolu publicznym a ile w prywatnym?

Bez dofinansowania całodzienny pobyt dziecka w przedszkolu prywatnym z wyżywieniem to wydatek rzędu 800 zł – 1000 zł miesięcznie plus koszty wpisowego oraz ewentualnych dojazdów jeśli placówka jest zlokalizowana daleko od domu i miejsca pracy rodziców. Natomiast pobyt dziecka w przedszkolu publicznym do 5 godzin dziennie jest bezpłatny, koszt każdej dodatkowej godziny wynosi jedną złotówkę, a koszt dziennego wyżywienia zazwyczaj waha się od 5 do 8 zł. W sumie za pobyt dziecka w przedszkolu publicznym (8 godzin dziennie z wyżywieniem) zapłacimy około 200 – 250 zł miesięcznie.

Gdzie pod Poznaniem brakuje miejsc w przedszkolach dla trzylatków, a gdzie miejsc jest więcej niż chętnych?

Z informacji przekazanych nam przez samorządy wynika, że w najgorszej sytuacji są rodzice zamieszkujący gminę Kórnik, gdzie 93 dzieci trzyletnich nie dostało się do przedszkoli publicznych oraz placówek prywatnych dofinansowanych przez gminę. Na terenie Lubonia ta liczba wynosi 78. Nieznacznie lepiej jest w gminie Czerwonak, która nie zapewniła miejsc 71 trzylatkom. Z kolei gmina Rokietnica bez dostępu do publicznej edukacji przedszkolnej pozostawiła około 30 trzylatków. W Tulcach w gminie Kleszczewo z usług prywatnych placówek lub opiekunek muszą korzystać rodzice 14 dzieci w wieku trzech lat.

Podpoznańskie gminy, które w rekrutacji 2015 / 2016 zapewniły miejsca dzieciom starszym, lecz nie zapewniły miejsc w przedszkolach wszystkim chętnym 2,5- oraz 3-latkom: 

Takich problemów nie mają mieszkańcy innych gmin sąsiadujących z Poznaniem, gdzie miejsc w przedszkolach jest więcej niż chętnych. Wśród nich prym wiodą gminy Tarnowo Podgórne, Suchy Las i Swarzędz. O miejsce w przedszkolu dla najmłodszych dzieci nie muszą bać się również mieszkańcy Puszczykowa oraz gminy Murowana Goślina.

Podpoznańskie gminy, które w rekrutacji 2015 / 2016 zapewniły miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym dzieciom (w jednej z trzech wybranych przez rodziców placówek):

* Gmina Dopiewo jako jedyna nie udostępniła informacji na temat liczby posiadanych miejsc w przedszkolach i liczby chętnych.

W których miejscowościach pod Poznaniem we wrześniu dzieci pójdą do nowych przedszkoli?

Nowoczesne przedszkola z przyjaznymi placami zabaw, ogrodami, oddziałami integracyjnymi, bogatym programem zajęć dodatkowych albo własną przedszkolną kuchnią, gdzie można przygotować potrawy także dla alergików – to tylko wybrane udogodnienia, na jakie mogą liczyć przedszkolaki na przedmieściach Poznania.

Gminą, która najszybciej odpowiada na rosnące potrzeby edukacyjne najmłodszych jest gmina Tarnowo Podgórne, która buduje nowe przedszkola w miejscowościach, gdzie spodziewany jest znaczny napływ mieszkańców. Tak jest w przypadku miejscowości Sady, gdzie nowe przedszkole rozpocznie funkcjonowanie już we wrześniu. Liczne uzbrojone działki budowlane w Sadach znajdują się w pobliżu nowej placówki. Natomiast sąsiadujące z przedszkolem nowe mieszkania w Sadach buduje spółka S-Dom.

Na terenie gminy Tarnowo Podgórne trwa budowa kolejnego przedszkola, tym razem prywatnego, w Lusówku, gdzie systematycznie rozbudowywane jest Osiedle Rozalin oraz Osiedle Morskie. W Lusówku funkcjonuje już jedno publiczne Przedszkole Na Zielonym Wzgórzu. Nowe przedszkole prywatne, najprawdopodobniej o profilu sportowym, zostanie otwarte w 2016 roku.

Kolejnym przykładem jest nowe przedszkole publiczne Mały Skaut w Zalasewie (gm. Swarzędz) na Osiedlu Ułańskim. Obok nowej szkoły podstawowej w Zalasewie rozpocznie (również od wrześnie 2015r.) działalność przedszkole prywatne Za Lasem. Placówki są odpowiedzią na dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w tej części gminy.

Przedszkoli publicznych z operatorem prywatnym przybywa także w gminie Komorniki, która – w porównaniu z Tarnowem Podgórnym – z opóźnieniem reaguje na napływ nowych mieszkańców. Gmina, chętnie wybierana przez deweloperów, do tej pory borykała się z przepełnieniem w placówkach. Rodzice mają powód do zadowolenia. Od sierpnia 2015 r. działa nowe przedszkole Niebieski Balonik – mieści się przy ulicy Pasterskiej w Plewiskach. Przedszkole Raz Dwa Trzy zostanie otwarte we wrześniu w Komornikach przy ulicy Młyńskiej.

Również od września 2015 r. w sąsiadującym z popularnymi osiedlami w Dąbrówce, w Palędziu (gm. Dopiewo) przy ulicy Malinowej rozpocznie działalność nowe publiczne przedszkole Bajkowa Wyspa.


bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 20.08.2015

Odwiedzam z kamerą nowe mieszkania

Zobacz ze mną dom w zabudowie szeregowej kilka kroków od Puszczy Zielonki. Oglądaj więcej recenzji mieszkań →

osiedle-puszcza-zielonka-yt-play-300x169