Ranking: Gdzie zamieszkać na emeryturze? – 5 najlepszych miejsc pod Poznaniem

Park w PrzeźmierowieDom lub mieszkanie pod Poznaniem? Czasem odpowiedni czas na zamianę zgiełku miasta na spokojniejszą okolicę przychodzi na emeryturze, kiedy bez zobowiązań zawodowych i rodzinnych można zrewidować swoje potrzeby mieszkaniowe. Zatem gdzie pod Poznaniem warto spędzić jesień życia?

 

Podstawowe kryteria przy wyborze miejsca do życia na emeryturze:

  1. Wygoda na co dzień, a więc okolica posiadająca: dobrą komunikację podmiejską, dobrej jakości drogi i chodniki, którymi szybko można dotrzeć do marketu i apteki, jak również przychodnię zdrowia i Pocztę na miejscu.
  2. Przyjazna zielona okolica, czyli miejsce wolne od źródeł hałasu i nasilonego ruchu samochodowego oraz posiadające łatwo dostępne tereny rekreacyjne, gdzie można uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze i spacerować. Coraz więcej zajęć dla osób starszych proponują gminne domy kultury i inne instytucje działające pod Poznaniem.
  3. Bliskość miasta – zbyt duża odległość od miasta nie jest wskazana na emeryturze z dwóch powodów. Po pierwsze, wbrew powszechnemu przekonaniu o szczęściu osób kończących karierę zawodową, są one narażone na osamotnienie, a nawet popadnięcie w depresję i pogorszenie stanu zdrowia. Aby temu zapobiec, warto pielęgnować dotychczasowe znajomości i korzystać z oferty kulturalno-rozrywkowej, jaką zapewnia duże miasto. Jest to tym łatwiejsze, im bliżej miasta mieszkamy.
  4. Szeroki wybór działek, mieszkań lub domów na lokalnym rynku nieruchomości pozwala wybrać opcję najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb.

Które podpoznańskie miejscowości spełniają wymienione kryteria?


5 najlepszych miejsc na emeryturę pod Poznaniem

Miejsce 5. Lusówko (gm. Tarnowo Podgórne)

Lusówko to miejsce z potencjałem dla osób chcących mieszkać blisko Poznania i szybkich tras, ale w przyjaznym miejscu wolnym od spalin i hałasu. To również propozycja dla osób lubiących wypoczywać w otoczeniu prawdziwej przyrody. Dobrze wyposażona plaża nad Jeziorem Lusowskim, szlaki rowerowe i tereny leśne systematycznie przyciągają do Lusówka nowych mieszkańców, którzy mogą wybierać z szerokiej oferty działek budowlanych, gotowych domów różnych typów, szeregowców i mieszkań od deweloperów, np. w ramach Osiedla Rozalin. W zacisznej miejscowości działa między innymi market Dino. Natomiast hipermarket, inne markety i przychodnia zdrowia zlokalizowane są w odległości kilku minut jazdy samochodem. W miejscowości działa także przystanek autobusowy. Dojazd z Lusówka do Poznania trwa około 20 minut.


Miejsce 4. Biedrusko (gm. Suchy Las)

Zaciszna miejscowość zatopiona w zieleni, otoczona przez lasy Obszaru Natura 2000 posiada przychodnię zdrowia, markety, kawiarnię i restaurację oraz dobre połączenie autobusowe z Poznaniem (dojazd na Os. Sobiekiego zajmuje 25 minut), a przy tym pozostaje bardzo spokojna. Na terenie Pałacu w Biedrusku odbywają się różnego rodzaju imprezy i festyny. Działa również Dom Osiedlowy. Minusem jest brak Poczty. Obecnie w Biedrusku można kupić działkę budowlaną lub dom na komfortowym Osiedlu Błękitny Staw oraz mieszkanie w szeregowcu na Osiedlu Natura. Trwa także budowa nowego Osiedla Aurinia w Biedrusku z mieszkaniami w budynku wielorodzinnym.


Miejsce 3. Mosina

Mosina jest większa niż Biedrusko, posiada szerszą ofertę handlowo-usługową, jednak i tutaj wszystko można załatwić podczas krótkiego spaceru. W Mosinie działa między innymi przychodnia zdrowia, apteki, liczne sklepy i markety. Są tereny spacerowe, a w pobliżu – plaża na Przystanku Glinianki, park narodowy i krajobrazowy. Coraz szersza oferta zajęć dla osób starszych, jak i dobry poziom lokalnej infrastruktury przemawiają na korzyść tej miejscowości. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w Mosinie mogą aktualnie kupić dom w zabudowie szeregowej z ogródkiem na Osiedlu Królewskim. Nowoczesne mieszkania w budynkach wielorodzinnych z podziemną halą garażową powstają także na Osiedlu Chełmońskiego w Mosinie. Koleje osiedla mieszkaniowe położone są w sąsiednim Krośnie.


Miejsce 2. Przeźmierowo (gm. Tarnowo Podgórne)

Wszystko na miejscu – to najważniejszy atut tej rozległej wsi pod Poznaniem. Markety, sklepy, apteki, dwie przychodnie zdrowia, kościół, Poczta, nowy Dom kultury i Biblioteka, kawiarnie oraz atrakcyjne tereny spacerowe, np. nad Jeziorem Kierskim, zlokalizowane w bliskiej odległości, połączone dobrej jakości drogami, ścieżkami rowerowymi i chodnikami, ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Co istotne, z Przeźmierowa można bardzo szybko dotrzeć do Poznania zarówno samochodem, jak i autobusem. Dodatkowym plusem jest sąsiedztwo jeziora z piaszczystą plażą oraz szlakiem rowerowym. Mankamentem dla części mieszkańców jest natomiast hałas nisko przelatujących samolotów. W Przeźmierowie można kupić działkę budowlaną oraz mieszkanie w Kamienicy przy Rynku. W przylegającym do wsi Baranowie powstaje ponadto Osiedle Białe oraz osiedle budynków wielorodzinnych Zielona Przystań, a tuż przy plaży nad Jeziorem Kierskim w sąsiednich Chybach realizowana jest oryginalna inwestycja – Rezydencje nad Jeziorem – o których mowa w Rankingu Eko-osiedli.


Miejsce 1.Suchy Las

Trudno znaleźć pod Poznaniem drugą miejscowość z tak dobrze rozwiniętą ofertą sportowo-rekreacyjną, kulturalną, handlowo-usługową oraz medyczną i jednocześnie posiadającą doskonałe drogi i chodniki. Osoby starsze nie będą się tutaj nudzić – miejscowe Centrum Kultury i Biblioteka ma bardzo ciekawą ofertę zajęć dla dorosłych, m.in. kursy ceramiczne, witraż i biżuteria artystyczna, rysunek i malarstwo, gra na instrumentach, nauka tańca, szachy. Co ważne, nowe Centrum Kultury, galeria handlowa z klubem fitness, przychodnia, apteki, markety, restauracje, Poczta, park wodny Octopus – wszystkie te obiekty leżą bardzo blisko siebie, co ułatwia życie także osobom starszym. Mimo, że Suchy Las to jedna z najszybciej rozwijających się miejscowości pod Poznaniem, mieszkańcom nie dokucza uciążliwy hałas. Nowe domy i mieszkania, na przykład na Osiedlu Nowe Złotniki w pobliskich Złotnikach, powstają w zacisznych miejscach. Kameralny charakter i piękne widoki wyróżniają także dostępne w Suchym Lesie działki budowlane. Z kolei w centrum miejscowości rozbudowywane jest Osiedle Szafirowe. Ważnym atutem miejscowości jest dostęp do obwodnicy oraz sprawnie działająca komunikacja podmiejska.


Powyższy ranking oczywiście nie wyczerpuje tematu. W zależności od indywidualnych potrzeb, pod Poznaniem można znaleźć więcej miejscowości przyjaznych emerytom, zwłaszcza tym, którzy chcą zamieszkać w zacisznym otoczeniu przyrody. Wśród ciekawych miejscowości zlokalizowanych bezpośrednio przy lesie godne uwagi są na przykład Kicin, Miękowo i Potasze w gminie Czerwonak, a także Krzyszkowo koło Rokietnicy czy Gruszczyn w gminie Swarzędz. Lusowo w gminie Tarnowo Podgórne to z kolei możliwość zamieszkania naprawdę blisko Poznania i jednocześnie – z dostępem do jednej z najlepiej zagospodarowanych plaż w Wielkopolsce.

Na potrzeby osób starszych chcących mieszkać wygodnie w nowym mieszkaniu i mieć wszystko pod ręką odpowiadają ponadto takie większe miejscowości jak Tarnowo Podgórne czy Koziegłowy.


Osoby zainteresowane zakupem działki budowlanej w prestiżowej okolicy powinny zainteresować się Puszczykowem, Baranowem albo Chybami.

 

POLECAM! Piękne działki wśród lasów i jezior na sprzedaż blisko Poznania

Marzenia o własnym ranczo są do zrealizowania bliżej Poznania niż można by przypuszczać.

osada-pachy-yt-play-300x169

bliskopoznania-karolina-malecka-v2Autorem wpisu jest: Karolina Małecka
Ostatnia aktualizacja dnia 7.11.2016 r.